Egy vicc volt a doppingellenőrzés Rióban
További Sport cikkek
- Kocsis Csillag újabb aranyat nyert az ifik között a SUP-világbajnokságon
- Rövid időn belül harmadik aranyérmét nyerte a magyar férfi párbajtőrcsapat
- Továbbra is magyar elnöke lesz a kontinentális cselgáncsszövetségnek
- Amerikából outsiderként jelentkezett be, de a szóbelin meggyőző volt a kajakozók új kapitánya
- Újabb világkupafutamot nyert meg magyar színekben Kim Minszok
Súlyos gondok vannak a doppingellenőrzéssel, és a riói olimpián is nevetségesen rosszul működött a rendszer, mutatott rá 55 oldalas jelentésében a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA). Egészen elképesztő hibákat követtek el, amiért a szervezők és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tehető felelőssé.
- Az olimpián induló 11 470 sportoló közül 4125-öt egyetlen egyszer sem ellenőriztek idén, miközben közel felük (1913) erősen doppingérzékeny sportágat űz.
- Sorra buknak meg az előző olimpiák súlyemelő bajnokai, ennek ellenére alig volt a sportágban olyan versenyen kívüli ellenőrzés, amelyen vérmintát is vettek volna.
- A WADA meglepetten vette tudomásul, hogy a futballban sem volt versenyen kívüli tesztelés.
- Rióban ötszázzal kevesebb mintát vettek le, mint ahogy tervezték.
- Száz mintát dobhattak a kukába, mert nem tudták beazonosítani, melyik sportolóhoz tartoznak, egyszerűen azért, mert rossz kódokat írtak a mintagyűjtő edényekre.
- Egy mintáról két héttel az olimpia utánig azt sem tudták, hol van.
- Az olimpián volt olyan nap, hogy a tervezett mintavételek fele sem történt meg
- A holléti információs rendszer kitöltését augusztus 8-án rengeteg induló kihagyta, csak 4795-en szolgáltattak adatokat a több mint 11 ezerből.
- Majdnem teljesen összeomlott az antidopping program, csak a külön kijelölt csoportnak köszönhető, hogy valahogyan mégis működött.
Már az olimpia előtt is voltak vészjelzések, a WADA egy időre felfüggesztette a riói labor akkreditációját. Az olimpiára végül visszakapta, a WADA külön szakembercsoportot is küldött Brazíliába, hogy minden rendben legyen.
Nem is a minták ellenőrzése volt a fő baj, hanem az, hogy a mintákat nem is sikerült begyűjteni, a WADA szerint azért, mert képzetlenek voltak a sportolók kísérésére alkalmazott dolgozók. (Ha valakit kijelölnek mintaadásra, az a mintavételig egy kísérőt kap.)
Eleve nem volt elég kísérő, az olimpia költségvetésének megvágása miatt 30 százalékkal kevesebb embert vettek fel a feladatra. A többiek közül sem volt mindenki alkalmas a feladatra: a kísérők jó része nem beszélt angolul, így nem is tudták értesíteni a mintaadásra kijelölt sportolókat. Sokszor azt sem tudták, azok hol vannak. De a meghiúsult mintavételeknek nem is ez volt a fő oka, hanem az, hogy a gardedámok oda sem értek időben a versenyhelyszínekre, mert nem volt megszervezve rendesen az utaztatásuk.
Mindez teljesen hiteltelenné tette a doppingellenes programot. Ilyen hibákra nem lehetett készülni, de aki akarta, könnyedén kihasználhatta csalásra.