Hosszú Katinka elképesztő világcsúccsal olimpiai bajnok 400 vegyesen
Már az első tempók után az élre állt pillangóban, 52 századdal a világcsúcs részidőn belül volt ötven méter után. Százon már majdnem egy testhosszal vezetett, az akkor második Simizu Szakiko több mint egy másodperccel volt mögötte, ahogy a világcsúcs is. Háton még inkább elhúzott, mellen sem esett vissza, sőt még nagyobb lett az előnye, az utolsó százra több mint öt másodperc előnnyel fordult, a világcsúcs részidő is messze mögötte volt. A gyorsúszáson kicsit visszaesett, ez nála mindig egy kicsit gyengébb, de a rekordja így sem volt veszélyben. A második, Maya Diradót közel öt másodperccel győzte le.
„Még nem fogtam fel, hihetetlen, olyan érzésem volt, mintha edzésen úsznék. Mindennap a négyes pályán úsztam az iramot az edzéseken, mióta itt vagyunk Rióban. Nagyon felszabadultan tudtam versenyezni. Ennél tökéletesebb nem is lehetne – utalta a világcsúcsra és a bajnoki címre – , itt van a családom is, ez életem legszebb napja" – nyilatkozta az M4-nek.
A magyar úszó évek óta uralta a számot, 2013-ban és 2015-ben is világbajnok lett, már két olimpián is indult korábban, de még érmet sem szerzett. 2012-ben negyedik lett négyszáz vegyesen.
Hosszú már az előfutamban sokkolta a világot, 375 méterig jobban állt a világcsúcsnál, végül 15 századdal maradt el attól, 4:28.58-cal zárt. Úszása után már az ellenfelei is azt mondták, megdönti a kínai Je Si-ven londoni olimpián elért rekordját. Idejénél is megnyugtatóbb volt, hogy riválisai nagyon messze voltak tőle. A legnagyobb ellenfelének tartott Mireia Belmonte is több mint négy másodpercet kapott.
Hosszú régóta üldözi a csúcsot, az előző két világbajnokságon is övé lett a szám aranyérme, de többször is elmondta, nagyon sokat érne neki a 400 világrekordja. Először idén márciusban tudott 4:30 alá kerülni. A marseille-i versenyen úszott Európa-csúcsot. Az előfutamban gyorsúszása miatt nem sikerült neki a rekordjavítás. Je Si-ven utolsó százmétere három és fél másodperccel volt jobb, mint Hosszúé. A kínai egyébként négy éve jobb részidőt úszott, mint a férfiaknál Ryan Lochte.
Női négyszáz vegyesen korábban Egerszegi Krisztina szerzett Magyarországnak aranyérmet, 1992-ben Barcelonában országos csúccsal lett olimpiai bajnok.
A riói olimpián ez volt a második világcsúcs, az előfutamokban Adam Peaty 100 mellen szárnyalta túl a korábbi rekordot.
Eredmények:
3. Mirea Belmonte (Spanyolország) 4:32.39