Akik a hátunkon másznak a világversenyekre, Svédország
Ki van a kapuban?
A PSV-s Andreas Isaksson robog a századik válogatottsága felé, 2002 óta gyakorlatilag kirobbanthatatlan a svéd kapuból. Ha Isaksson valamiért mégis kirobban a kapuból, akkor ott van vele egyidős, szintén 30 éves Johan Wiland a Koppenhágából.
Pont: 6
Milyen a védelem?
Legjobb felállás: Lustig (1986, Rosenborg), Mellberg (1977, Olympiakosz), Majstrovic (1977, Celtic), Martin Olsson (1988, Blackburn Rovers)
Két veterán áll a védelem tengelyében, az alighanem utolsó nagy, válogatott tornára készülő Mellberg és Majstrovic, akik együtt 68 évesek, rutinosak, de zavarba is hozhatók. A szélsőhátvédek viszont fiatalok, gyorsak és – különösen Martin Olsson – gólerősek. A Blackburn szélsőhátvédje eddigi négy válogatott meccsén négy gólt szerzett, ami egy csatárnak is dicséretére válna. A védőnégyes különben az utolsó meccsekre állt össze, amikor a magyaroktól elszenvedett vereség után hozták a San Marino, Finnország és Hollandia elleni győzelmeket. Wendt és Granqvist éppen Budapesten játszotta ki magát a válogatottból, az Anderlechtben Juhász mellett játszó Safari pedig jó beugró ember lehet.
Pont: 6
Milyen a középpálya?
Wernbloom (1986, AZ), Kallström (1982, Lyon) – Sebastian Larsson (1985, Sunderland), Elm (1988, AZ)
Az életkora alapján a legtöbbre hivatott svéd csapatrész. Wernbloom és Kallström igyekszik megszűrni az ellenfél támadásait, de a játék szervezéséből, sőt a góllövésből is kiveszik részüket. (Előbbi két, utóbbi három gólt szerzett a selejtezőkön.) Előttük Larsson és Elm szervezi a támadásokat. Négyük mellett csak három játékosnak jutott szerep a svéd középpályán: 35 éves, 123-szoros válogatott Anders Svenssonnak, a 31 éves, jelenleg a Dohában portyázó, ezért túl komolyan nem vehető Wilhelmssonnak (négy meccsen lőtt három gólja azért nem rossz) és Emir Bajraminak.
Pont: 7
Milyen a csatársor?
Elmander (1981, Galatasaray), Ibrahimovic (1981, Milan)
Elmander visszavontabban játszik, hogy elől Ibrahimovic kedvére ficánkolhasson. A selejtezősorozat tíz meccsén előbbi kettő, utóbbi öt gólt szerzett. Ibra teljesítményéről megoszlnak a vélemények, az öt gólból ugyanis hármat a finneknek, kettőt San Marinónak lőtt, hat meccsen viszont gólképtelen volt, köztük a magyarok és a hollandok elleni vereségkor. Rajtuk kívül Toivonennek jutott fontos szerep, kilenc meccsen két gólt lőtt.
Pont: 8
Milyen az egész csapat összhangja? Hogy mozognak együtt a csapatrészek?
A svéd válogatott legstabilabb pontja a kapusposzt. Kimagasló formába kerülve bármelyik más csapatrészbe be lehet törni – jól példázza ezt az ismeretlenségből előkerülő Martin Olsson. A csapat tengelye azért adott, és úgy tűnt, hogy amikor a legjobban kellett – a magyaroktól elszenvedett vereség után –, jól is vizsgázott.
Pont: 8
Van-e vezéregyéniség? Mennyire tartjuk alkalmasnak vezérnek?
A csapatkapitány Ibrahimovic, és képes magával ragadni társait, de csak akkor, ha neki is jól megy a játék, mint a finnek ellen, amikor a 25. percben beállva szerzett mesterhármast. Ha viszont nem megy neki, akkor nem tűnik úgy, hogy űzné-hajtaná társait, talán azért is, mert egy nyomás alatt lévő csapat előretolt ékeként ezt nehezen teheti meg. Az viszont kétségtelen, hogy ebből a svéd válogatottból ő vitte a legtöbbre, úgyhogy ki más is lehetne a csapatkapitány? Vezéregyéniségnek – ha éppen a pályán van – megteszi a középpályás, 123-szoros válogatott Svensson is, bár az Elfsborg játékosának karrierje messze nem olyan fényes, mint Ibrahimovicé.
Pont: 7
Mennyire alkalmasak vezér nélkül játszani?
Ha Ibrahimovic vagy Svensson sincs a pályán, akkor ott van a védelem tengelyében Mellberg vagy a kapuban Isaksson. Legnagyobb győzelmüket, a hollandok 3-2-es legyőzését, amivel biztossá vált, hogy második helyen végeznek ugyan, de nem kell pótselejtezőt játszaniuk, éppen Ibrahimovic nélkül érték el. Igaz, a hollandoknak már mindegy volt.
Pont: 8
Milyen a mentális erejük, mennyire küzdenek egymásért, van-e bomlasztó közöttük?
Ha úgy hozza a sors, Ibrahimovic képes bomlasztani klubcsapataiban, a válogatottban azonban más a helyzet, itt mindenki alárendeli magát a közösségnek.
Pont: 9
Milyen segítséget kaphatnak a kispadról a meccs előtt?
Nehéz örökséget vett át a jövőre már Izland válogatottját irányító Lars Lagerbacktől 2009-ben Eric Hamrén. A 90-es és a kétezres évek sikerei, illetve félsikerei után a válogatott nem jutott ki a 2010-es vébére, jó néhány kulcsfontosságú posztra meg kellett találni a megfelelő embert, illetve el kellett tántorítani a visszavonulás gondolatától az idősödő sztárokat. Szaktudását dán, svéd, norvég élcsapatoknál szerezte, útját bajnoki címek, kupagyőzelmek kísérték. Az utolsót 2010-ben szerezte a Rosenborggal, miközben már ő volt a svéd válogatott szövetségi kapitánya. Sikerült ugyanis úgy megegyeznie a szövetséggel, hogy közel egy évig párhuzamosan vezesse a svéd válogatottat és a Rosenborgot.
Pont: 9
Mekkora pluszt tud adni az edző meccs közben?
A válogatott vereségei és győzelmei is viszonylag simák voltak, nagy meccs közbeni húzásai így nem maradnak fönn, legalábbis ebből az időszakból.
Pont: 7
A csapat életkori sajátosságai
Az ideális kezdőcsapat átlagéletkora 28 év. Nem a legfiatalabb válogatott, de ennél két-három öregebb biztos lesz.
Pont: 8
A csapat fizikai állapota, mennyit játszanak a játékosai?
Ibrahimovicon kívül senki sem játszik topcsapatban, viszont a svéd játékosok megtalálhatók és rendszeresen játszanak is Európa csaknem valamennyi fontos bajnokságában – leszámítva a spanyolt.
Pont: 9
A csapat taktikai érettsége:
A négy védő előtt két szűrő játszik, elől pedig négyen rohamozzák az ellenfél kapuját. Jól bevált hadrend, de például Budapesten sem tudtak újítani.
Pont: 8
Milyen motivációval indulnak a tornának?
A svéd válogatott 2000-től minden nagy tornán ott volt, leszámítva a 2010-es vébét. A visszatérés pluszmotivációt ad a csapatnak, ahogy az is, hogy Mellberg, Majstrovic, Anders Svensson vélhetően utolsó nagy világversenyére készül. És a már harmincéves Ibrahimovic is elgondolkodhat a pályafutása mulandóságáról, ami jó esetben dobogót eredményező motiváció lehet.
Pont: 9
Hány pontot szerezhetnek a csoportkörben?
4 pont
Meddig juthat el maximum?
A nyolcban nagy drámával kiesnek
2 pont
A szerencsefaktor:
A kétezres években hiába voltak ott valamennyi Eb-n és – egy kivétellel – vb-n, maradandót nem alkottak. A 2004-es portugáliai Eb-n negyeddöntősök voltak ugyan, de a hollandok 11-esekkel kiverték őket, a többi Eb-n, vébén már a csoportkörben kiestek, a svéd drukkereken kívül sokan nem sírtak utánuk.
Pont: 5
Rutin:
A svéd keret jó része járt már Eb-n vébén, de hogy mennyire bírják az igazi sorozatterhelést, az nem derülhetett ki, mert többnyire három meccs után búcsúztak.
Pont: 7
Adott ország szurkolóinak elvárása
A drukkerek tisztában vannak azzal, hogy nem a svéd válogatott a toronymagas esélyes. A vereségeket északi hidegvérrel veszik tudomásul, a csoportból való továbbjutás már nagy-nagy öröm lenne.
Pont: 7
Mennyi szurkoló kíséri el őket?
A svédeknek a válság ellenére még mindig sok pénzük van, úgyhogy várhatóan tömegek fognak szurkolni a tőlük nem is annyira távoli Ukrajnában és Lengyelországban.
Pont: 9
Összpontszám: 143