Kis acéldarabból szamurájkard lettem
További Kajak-kenu cikkek
- A londoni olimpia ezüstérmese lett a magyar kajakozók új szövetségi kapitánya
- Hazatért Dániából a kajakpápa, forradalmasítaná a Párizsban arany nélkül maradt sportágat
- Ötkarikás aranyérmesünk szerint az olimpiai 4. helynél nincs motiválóbb dolog a világon
- Két szövetségi kapitány irányítja a jövőben a magyar kajak-kenu válogatottat
- Újabb két magyar érem született a Szuperkupa-viadalon
Nincs abban semmi rossz, ha egy sikersportág megmutatja, hogy honnan indult, és hová jutott el 2015-re. Esetünkben például a kajak-kenu szövetség, amely nem volt mindig az, ami most: az olimpián alig várjuk az utolsó napokat, hiszen örülni szeretnénk az érmeknek, győzelmeknek.
A hazai szövetség (MKKSZ) fontosnak gondolta megmutatni az utat, hogy lett a sportág egyre népszerűbb, és egyre eredményesebb az első győzelmektől. Volt olyan olimpia, amikor négy aranyat nyertek a kajakosok.
Az előzetes latolgatásnál kettőt-hármat rendre be lehet írni hozzájuk. Olyan az érzet, mint hajdanán a vívásban a húszas évektől a hatvanasokig. Vagyis, a kard egyéni és a csapat az egy arany.
A kajak-kenu most olyan, hogy azon kell vacillálni, hogy ki szerzi a harmadikat Rióban, mert ők kettőre garantáltan jók.
A múlt nagyjai most visszaemlékeztek egy érdekes kötetben.
Ebből írtam össze pár idézetet.
- Fábiánné Rozsnyói Katalin, minden idők legeredményesebb edzője. „Azt az embert keresem, aki kihasznál engem. Ha találkozom egy versenyzővel, mindig megnézem, mennyire sunyi, mekkora az akaratereje, a toleranciája.”
Kati néniről itt egy hosszabb cikk, ebben is magvas gondolatok vannak.
- „Kis acéldarabból szamurájkard lettem” - Hódosi Sándor, az 1988-as olimpia bajnoka árulta el sikerességének, és Angyal Zoltánnak a titkát. A Houstonban élő bajnokról itt írtunk.
- „Edzőként sose gondoljam azt, hogy a fejemből süt ki a nap” - Tatai Tibor kenus mondta, aki egyes ezer méteren nyert 1968-ban.
- „A pároskajakban egy barátom van – az érdek” - a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán el is magyarázza, nem kell, hogy barátok legyenek, de hozzák ki egymásból a legtöbbet az edzéseken a versenyeken.
Kammerer ZoltánFotó: Kovács Tamás
- „Ha mindenki elfelejt, az sem lenne baj, még örülnék is neki. Mert én mindig a jelenben élek” - ez Csipes Ferenc olimpiai kajakos meglátása.
- „A sikereket úgy éltem meg, hogy elhitettem magammal, milyen nagyszerű ember vagyok, és talán ezt is sugároztam magamról. Pedig belül óriási hiányérzetem volt” - Az 1992-ben győztes Czigány Kinga vallomása, aki élete pokoli, kanadai napjairól itt beszélt.
- „Sydneyben egyedül én tudtam a négyesből, milyen egy olimpiai döntő, de nem hallgattak rám, így az ország szegényebb egy aranyéremmel” - tekintett vissza elhíresült nyilatkozatára – nem húzott mindenki - az olimpiai bajnok kajakosnő Kőbán Rita.
A szintén Sydneyben győztes Novák Ferencről például kiderült, hogy Indonéziában kenus edző, Vereckei Ákos Vietnamban volt az, a kenus Horváth Csabát pedig előbb eltanácsolták, de az akaratereje a dobogó tetejére vitte, Kolonics Györggyel nyert.
A kötet a Libri boltokban vásárolható meg, Ahogy tőlünk telt, ez a címe.