Egy erősebb Veszprém szomjazik a bosszúra
További Kézilabda cikkek
- „Ki merik mondani, hogy tényleg érmet akarnak” – bécsi út a cél női kéziseinknek az Eb-n
- Ukrajna kiütésével hangolt a debreceni Eb-meccsekre női kézilabda-válogatottunk
- A címvédő Veszprém 52 gólt dobott a vendégének
- Győzelemmel hangoltak női kéziseink a hazai rendezésű Európa-bajnokságra
- A Plock ismét nem bírt a Veszprémmel, a bakonyiak 250. BL-győzelmét jelentette a hazai diadal
Negyedszer találkozik egymással a kézilabda-Bajnokok Ligájában az MKB MVM Veszprém és a német Kiel. Két éve a németek nem voltak igazán jó passzban, de a bíráskodás a kinti meccs hajrájában egyértelműen nekik kedvezett, és a maguk javára fordították az állást (32-31). Nagy László ekkor borult ki, a magyarok pedig panaszt tettek az európai szövetségnél - hasztalanul.
A visszavágón a magyar bajnok nem bírta a végét, megint a németek voltak jobbak. A tavalyi elődöntőben a Kiel 29-26-ra nyert, mert jobban bírták lelkileg, és mellettük volt a rutin.
Nem utolsósorban jobbak voltak a cseréik, erősebb játékosokat tudtak harcba küldeni.
Négyből négyszer nyerni embert próbáló, hiszen már csak a nagy számok törvénye miatt is előfordul, hogy a gyengébb elkapja a jobbat.
Ráadásul ez a Veszprém erősebb lett a tavalyihoz képest, és van olyan erős, mint a német rekordbajnok. Ha posztok szerint végigvesszük, szembetűnő a különbség.
Kapusok:
Fazekas és Alilovic volt tavaly. A horvát megmaradt, felvillanásai voltak is ebben a szezonban, de az igazi vezérszerepet már egyértelműen a nyáron leigazolt Mikler Roland tölti be.
Folyamatosan világklasszis szinten teljesített. Megszámolni sem lehetett, hányszor volt az övé a BL-ben a forduló bravúrja, hányszor került be az öt legjobb védés közé a mozdulata. Óriásit fejlődött, de még korántsem ért a csúcsra. Szombaton kulcsfigura lehet, nemcsak azért, mert hatástalanítania kellene egykori dunaújvárosi klubtársa Marko Vujin bombáit, hanem mert a többiek is tarthatnak tőle. Ha pedig jobban helyezik a labdát, a kapufa is közelebb van.
Balszélsők:
Christian Ugalde és Iváncsik Gergő. Ezen a poszton nincs változás, tavaly is ők ketten vették fel a harcot, de most a magyar jobb formában van, mint egy éve.
A PSG elleni negyeddöntő első meccsén négy gólt lőtt Omeyernek. Ugalde pedig az 5+1-es védekezés egyik motorja, a zavarója. A spanyol a vb után kisebb hullámvölgyben volt, de most egyre jobb.
Balátlövők:
Momir Ilics, Mirsad Terzic és Imam Dzsamali. A szerb zsenit tavaly kivették a játékból, hiszen tökéletesen ismerték, mit fog húzni, hová lő, mikor passzol. Ez az egyetlen poszt egyébként, amelyiken nem lett erősebb a Veszprém, de Ilicsnek most jobban kell megoldania a feladatát. A gólkirályi cím nem különösebben motiválja, a végső siker annál inkább. Terzicnek védekezésben mindenképpen tehermentesítenie kell, Dzsamali esetleg kaphat perceket.
Irányítók:
Chema Rodriguez és Lékai Máté. A spanyolnak jó szezonja volt, és mivel Ruesga keresztszalagszakadás miatt kiesett, most Lékaira hárul fontos szerep. Az ő kreativitására, kiismerhetetlen cseleire lesz szükség.
Nem utolsósorban a bátorságára, a betöréseire, amivel megzavarhatja az eléggé masszív kieli védőfalat. A két középső embernek kell megjátszani majd a beállókat is. Ruesga már pazar passzokat adott Sulicnak, ami csak az összeszokottságot jelezte. Lékainak kell ezt most átvennie tőle.
Beállók:
Renato Sulic és Andreas Nilsson. Ezen a poszton szembeötlő a különbség, hiszen nem Uros Vilovszki kell tehermentesítse a horvátot, hanem a svéd, aki a védekezésben is sokkal inkább bevethető. Sulictól a tavalyi piros lapos fegyelmezetlenség elfogadhatatlan, nem szabad túlpörögnie. Nilsson ügyességére is lehet számítani. Ő egyébként azt mondta, megvan a Veszprémben a kellő erő, hogy a kupával együtt térjen haza. Nilssonnak egyszer már sikerült BL-t nyernie, két éve, a Hamburggal.
Jobbátlövők:
Nagy László és Christian Zeitz. A másik poszt, ahol hatalmasat lépett előre a magyar bajnok. Tavaly Mocsai Tamásra hárult volna a feladat, hogy perceket pihenhessen Nagy László, most mégiscsak Zeitz a csapatkapitány cseréje. Védekezésben, támadásban is képes Nagy pótlására.
Nyilván remekül ismerik őt, hiszen ő is Kielből került Veszprémbe. Ortega edzőnek az egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy megértesse vele, ha pályára kerül, nem kell azonnal eldurrantania a labdát, vegye ki a részét az összjátékból. Zeitzra ugyanis jellemző volt, azonnal szeretett volna élni az eséllyel, ha már pályára került, és ekkor esetenként hiba csúszott a lövésébe. Más kérdés, hogy gátlásai nincsenek, ha rosszul sikerült az első két kísérlete, harmadszor is be fogja vállalni. Megint más kérdés, hogy ez a hozzáállás egy kiélezett helyzetben nem biztosan kifizetődő, hiszen három ellentámadás mehet belőle. Ettől még nagy nyereség, védekezésben jól olvassa a keresztpasszokat, és labdaszerzés után meg sem áll a kapuig. Nagy a védelem oszlopa, a támadások vezére is, megvan a tapasztalata, hiszen 3 éve megnyerte a sorozatot a Barcelonával.
Jobbszélsők:
Tavaly Gulyás Péter messze nem volt olyan formában, mint most, és egy éve Iváncsik Tamás volt a másik szélső, míg most Marguc. A szlovén érkezésével még erősebb lett a csapat, nem megbántva ezzel a másik szélsőt. Gulyáson sok múlhat, hiszen vissza kell zárnia, a legfőbb kieli fegyver ugyanis a lerohanás.
Ezzel át is térhetünk a németekre. Nekik áprilisban és májusban is inkább gondjaik voltak, hiszen Sjöstrand kapus kiesett, most sem lehet ott. Palicka is sérült volt, de ő épp a Szeged elleni negyeddöntőben tért vissza, és fontos ziccereket hárított.
Palicka tavaly élete napját fogta ki a Veszprém ellen, ezért is lehet abban bízni, hogy azt nem lesz képes felülmúlni. A norvég Ege már öreg, már vissza is vonult, de vissza kellett hívni. Sonne pedig rutintalan a kapuban. Ezen a poszton a veszprémiek fölénye nyilvánvaló.
A védőfal előttük azonban brutális, a világ bármelyik csapatát képes elbizonytalanítani, és ha labdát szereznek, rendkívül gyorsak. A kétméteres Wienczek számtalanszor érkezett a kapu elé megállíthatatlanul egy lerohanásból.
Vujinnak tavaly nem ment - csak kettőt lőtt -, Canellas most nincs jó formában, az izlandi Palmarsson ellenben igen, ő már jövőre veszprémi lesz, de ettől segítséget most nem lehet várni, sőt. Tavaly is ő volt a legnagyobb hatással a meccsre. Lehet még sorolni, hogy figyelni kell Dunvjakra, Toft Hansenre, a villámgyors szélsőkre, de felesleges végigmondani, kikre, hiszen a Kiel kispadján is egy világválogatott ül, ez a játék nem megy másként. Azért is emeltük ki fentebb, hogy a kapuban látványos a különbség.
A Kiel egy góllal győzte le a Mindent (24-23), akadozott a játékuk a legutóbbi fordulóban, akkor tartották a főpróbát. A Veszprém a Szegedet verte meggyőzően a bajnoki fináléban.
A szezonban ez volt a tizedik meccsük, amikor nem tudtak 25 gólt vagy annál többet elérni. Ebbe az adatba lehet kapaszkodni, mert a kevés gólos meccsek felét elveszítették. Ha sok gól volt, és nagy tempó, egyedül csak a Szeged tudta őket megadásra késztetni.
Ha a Veszprém is vissza tudná őket fogni, és nem lőnének 25 felett, akkor jelentősen növekednének a győzelmi esélyei. Majdnem háromszoros pénzt ér egyébként a magyar siker.
Emellett nagy próbája lesz a diplomáciának is ez a meccs,
mert a macedón Nikolov–Nacsevszki-páros vezeti, akik két éve mínusz négyről villámgyorsan visszahozták a Kielt, ahogy a cikk elején említettük.
De még mielőtt szidnánk a rendszert és összeesküvés elméleteket gyártanánk, ők ketten voltak azok, aki a Szeged–Montpellier EHF-kupa döntőt is vezették. És egyáltalán nem ellenségesen, a fontos pillanatokban a Pick nem volt ellenszélben.
Ha a veszprémiek is elértek arra a szintre, hogy egyenrangú partnernek tekintenek rájuk, és nem hendikeppel indulnak Németországban egy német ellenféllel szemben, akkor megvan az esély a döntőre.
Amit egyébként a klubvezetés célként is tűzött ki. Jövőre pedig még ambiciózusabbak a tervek, mert akkor már csak a négyes döntő megnyerése hozna elégedettséget. Aztán persze, ha ez egy évvel korábban történik meg, akkor sem búslakodnának.
A másik ágon a lengyel Kielce és a Barcelona találkozik, utóbbi a favorit - 1,2-szeres pénzt ér mindössze, hogy döntős lesz -, de a Talant Dujsebajev vezette lengyelek is nagyon erősek. De velük egyelőre ne is foglalkozzunk, elég lesz majd az elődöntő után.