Az NBA legújabb rémálma
![GettyImages-477383652](http://kep.index.hu/1/0/870/8704/87045/8704579_d487490d7e30d0062b6c9c2188101187_wm.jpg)
További Kosárlabda cikkek
-
Amikor elsül a kapanyél: megtáltosodott LeBron James fakezű fia
- Elit klubhoz csatlakozott a sztárjátékos az Egyesült Államokban
- A Los Angeles Lakers helyett a Portland tartalékcsapatában folytatja a magyar kosaras
- Ezt a bemutatkozást várta a fél világ, Hollywood is felvonult az arénában
- Vereség Bulgáriában, női kosarasaink nem jutottak ki az Eb-re
Három szezonnal ezelőttig a Golden State Warriors egyike volt az NBA legrosszabb, leginkább lesajnált csapatainak. 1994 óta csak egyszer jártak a rájátszásban, nyugaton többnyire a legjobb 10-be sem fértek be, és csaknem húsz év után először a 2013-14-es szezonban szereztek 50 győzelemnél többet.
elképesztő fölénnyel nyerték az alapszakaszt, Stephen Curry személyében ők adták a szezon MVP-jét, majd június közepére besöpörték a csapat negyedik bajnoki címét.
1-2-nél rezgett a léc
1. meccs: Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors 100-108, h.u.
2. meccs: Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors 95-93, h.u.
3. meccs: Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers 91-96
4. meccs: Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers 103-82
5. meccs: Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors 91-104
6. meccs: Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers 105-97
A munkát még Mark Jackson kezdte el 2011-ben, tőle vette át a szezon elején a vezetőedzői posztot az újonc Steve Kerr. Amikor Kerr a csapat élére került, a képlet már világos volt: a Warriors volt az NBA egyik leghatékonyabban támadó, ugyanakkor legjobban védekező csapata. Taktikai szempontból mindkettőnél alapvető fontosságú lett, hogy rengeteget mozognak, amivel teljesen összezavarják az ellenfelet, és nem utolsósorban pont ez a rengeteg mozgás teremti meg a lehetőséget Stephen Curry és Klay Thompson elképesztően sok hárompontosához.
Kerr annyit adott hozzá Jackson rendszeréhez, hogy a kiváló dobókból álló csapatot rávette, hogy a dobások előtt lehetőleg szedjék szét az ellenfelet a passzokkal, miközben futnak. Ez pedig annyira bejött, hogy a Golden State idén mindent vitt .
![Draymond Green a mindent eldöntő hatodik meccsen játszotta a legnagyobbat](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/870/8704/87046/8704691_e6b01b56fb029fc2b1a67007481cf9d3_wm.jpg)
Persze Curry és Thompson tripláihoz hozzátartozik az is, hogy bár a jó hárompontosok mindig is fontosak voltak (a tripla 1979-80-as bevezetése óta), senki nem gondolta, hogy elengedhetetlen. A Warriors viszont újra feltalálta a hárompontost. Hosszú lenne sorolni, hogy mekkora hangsúlyt fektetnek erre a játékukban, elég talán annyi, hogy
- sorban három szezonban Curry volt az alapszakasz triplakirálya (272, 261, majd 286 hárompontossal),
- a rájátszásban elképesztő mértékben döntötte meg Reggie Miller 2000-es csúcsát, hiszen az eddig 58-as rekordot 98-ra tolta ki,
- illetve a rájátszásban egymaga több triplát dobott (95), mint a teljes NBA az 1990-es szezon rájátszásában (90),
- sőt, még minden idők legpontosabb tripladobóját, jelenlegi edzőjét, Steve Kerrt is lepipálta, neki ugyanis élete során 84 hárompontos jött össze a rájátszásban (ne feledjük, egy ötszörös bajnokról beszélünk), amin 11-gyel tett túl Curry.
Ha nagy leszek, olyan akarok lenni, mint Curry
A döntő MVP-címét nem Curry, hanem Andre Iguodala kapta, teljes joggal. A fenti mondatot ő mondta, miután átvette a díjat, jelezve, hogy mennyit jelent Curry a csapatnak. Iguodala játéka is Kerr-edző egyik nagy húzása volt, hiszen akkor fordult meg és dőlt el a döntő, amikor a harmadik meccsen bekerült a kezdőcsapatba úgy, hogy előtte az alapszakaszban egy mérkőzésen sem kezdett. Feladata LeBron James őrzése lett, az MVP-szavazáson is pont őt verte 7-4 arányban, de ennél sokkal többet tett. 16,3 pontot, 5,8 lepattanót és 4 asszisztot átlagolt a döntő hat meccsén, az utolsó kettőn 79 percnyi játékkal 12 asszisztot és egyetlen eladott labdát sem hozott össze Jamesszel szemben, miközben a világ legjobb játékosát 40 százalék alatt tartotta védekezésben.
![Iguodala a döntőre lett vezéralak](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/870/8704/87047/8704713_de8980ca38c78d85dece98dbd4ee7fd9_wm.jpg)
A hárompontosokon túl két dologra volt szükségük. Egyrészt a remekül felépített keretre, amiben Kerr mindenkiből ki tudta hozni a maximumot támadásban és védekezésben is. Két mesterlövész, Curry és Thompson mellett a széleken védekező Andre Iguodala, akiről már volt, aki 2013-ban megírta, hogy ő az új Scottie Pippen, és ha úgy adódik, bajnoki címhez segíti a Warriorst, a remekül blokkoló center, Andre Bogut, a munkás erőcsatár, David Lee, no meg a speciális szituációkban komoly szerepet kapó kiegészítők, Shaun Livingston, Draymond Green, Festus Ezeli és Harrison Barnes. Másrészt pedig
Curry játéka ugyanis nem áll meg ott, hogy gépként szórja a hárompontosokat, a visszalépős triplájától pedig retteg a világ, Curry ennél sokkal több, sokkal nagyobb. Amellett, hogy Kerr kérésére sokkal aktívabban és jobban védekezett az idei szezonban, olyan dolgokat tudott a pályán, amit nagyon kevesek. A szezon legjobbjának választott irányító tényleg azt művel az ellenfeleivel, amit csak akar: zavar, cselez, hát mögött passzol – az egyik legjobban védőjátékosnak tartott Chris Paulból rendszeresen csinált hülyét a szezonban.
Pedig a 27 éves játékos útja az NBA csúcsáig finoman szólva sem volt könnyű. Apja, Dell Curry átlagos NBA-játékos volt, aki 40 százalékkal dobta a hárompontosokat. Az egész élete a kosárlabdáról szólt, középiskolásként már 40-50 pontos meccsekkel alázta az ellenfeleit, mégis folyamatosan ott lógott a feje fölött, hogy
A második évében újra kellett tanulnia dobni, mert hamar kiderült, hogy a mellből indított dobások semmire sem jók a sokkal magasabb és gyorsabb társak ellen. Később egy nagy egyetemnek sem kellett, így a Davidsonra ment, ami közel volt a charlotte-i otthonukhoz, és ami akkor közel 40 éve nem nyert meccset a bajnokság rájátszásában. Curryvel két év alatt a legjobb nyolcig jutottak, és amikor bejelentette, hogy profi lesz, már arról ment a vita, hogy talán az NBA-ben könnyebb dolga is lesz a játékával, mint az egyetemi bajnokságban volt.
Mást ezért már keresztre feszítettek volna
A Golden State-ben aztán még nagyobb sztár lett, mint 2008-ban a Davidsonnál. Ebben persze a látványos, elképesztően szórakoztató játékának is fontos szerepe van, de a hasonlóan üde személyiségének is: egyszerűen süt róla, hogy imádja, amit csinál, és hogy nem is tudná jobban elképzelni a napjait, mint hogy az NBA-ben kosárlabdázik.
Az idei szezonban ebben remek partnere is volt: a kislánya, Riley Curry, aki a rájátszás végére akkora sztár lett, hogy már a sajtótájékoztatókra is magával kellett vinnie. Persze Riley amellett, hogy növeli Curry népszerűségét, remek fegyver is, hiszen egyetlen újságíró sem fog keményen bekérdezni egy majdnem hároméves kislány előtt az apjának.
![Kerr és Curry, a Warriors két hőse](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/870/8704/87047/8704703_db39395ab7512acc1eee4b0d82801bab_wm.jpg)
Az pedig, hogy mennyire szeretik Curryt, a döntőben vált teljesen egyértelművé, az irányító ugyanis az első két meccsen teljesen eltűnt, de még a harmadikon sem volt igazán jó formában. Méghozzá úgy, hogy egy másod-, de inkább harmadvonalas ausztrál csereirányító, Matthew Dellavedova radírozta le a pályáról.
Ha bármely más játékos a ligában, akin annyi múlik, mint Curryn, az alapszakaszi 44 százalékos triplamutató után 33,3, illetve 13,3 százalékkal kezdené a döntőt, szétszednék. Curry viszont tette a dolgát, ahogy mindig, a harmadik meccsen belerázódott, onnantól pedig végig csapata gerince volt a bajnoki címig.
Megmondta LeBronnak, ki lesz Cleveland Királya
LeBron James nem titkoltan azzal a szándékkal ment vissza a Miami Heattől a Cleveland Cavaliershez, hogy címet nyerjen annak a csapatnak, ahol NBA-karrierjét kezdte, főleg úgy, hogy a várostól alig 60 km-re született.
Csakhogy a döntőben volt egy másik született ohiói is: az a Stephen Curry, aki ugyanabban az akroni kórházban született, ahol három és fél évvel előtte LeBron James. Ezért neki is nagyon fontos volt, hogy bajnoki gyűrűvel ajándékozza meg a régiót, de ő egész másképp képzelte, hiszen nem a Cavs, hanem a Warriors gyűrűjét viszi majd haza mutogatni. A döntő előtt üzent is LeBronnak, hogy semmi tiszteletlenség, de majd ő viszi a bajnoki címet.
Ehhez viszont újra össze kellett törnie a clevelandi szurkolók szívét: a város csapatai együtt összesen már 143 szezon óta nem nyertek bajnoki címet egyetlen nagy sportágban sem, és ez egy ideig most is így marad.
Jövőre ugyanitt?
A Golden State legfontosabb játékosai közül csak Draymond Green szerződése jár le, a többiek még egy évig legalább maradnak, és szinte biztos, hogy Greennel is szeretnének hosszabbítani.
Vagyis nemcsak a csapat magja, hanem szinte mindenki, aki picit is komoly szerephez jutott náluk idén, marad jövőre is, tehát ott folytathatják, ahol abbahagyták. Sőt, a kritikus 2016-os szezont leszámítva, amikor a luxusadósávba mennének a mostani kerettel, a közös jövőjük akár 6-7 szezonra is biztosított lehet. Ennél rosszabb hír pedig nem nagyon létezhet a másik 29 NBA-csapat számára.