Olimpia 2004

Gyurkovics visszaadta ezüstérmét

2004. 10. 07., 17:59 | Frissítve: 2004. október 08., péntek 14:28

A Magyar Súlyemelő-szövetség fegyelmi vizsgálata még nem döntött az athéni olimpián doppingvétségen ért három versenyző ügyében, ám Gyurkovics Ferenc könnyeivel küszködve visszaadta ezüstérmét. A három sportoló ügyvédje, dr. Hegedűs László nyomatékosította, hogy ők egyértelműen a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot(NOB) támadják, és szerinte jogi anarchia van a szervezetben.

A Magyar Olimpiai Bizottság(MOB) szeptember harmadiki rendkívüli elnökségi ülésén szólította fel a Magyar Súlyemelő-szövetséget, hogy harminc nap alatt folytasson le fegyelmi vizsgálatot. A határidő ugyan már lejárt, a hazai szövetség még nem hozott döntést, mert a vizsgálat pillanatnyilag is tart.

Nincs hivatalos értesítés

A három vétkes súlyemelő - Kecskés Zoltán, Gyurkovics Ferenc és Kovács Zoltán - csütörtök délután sajtótájékoztatót tartott. Mindhárman az olimpiai formaruhát öltötték fel, és mint Kecskés mondta, legalább ennyi maradt nekik az olimpiából, hiszen így mégiscsak olimpikonnak érezhették magukat. (Kecskés el sem indulhatott, Kovács megsérült és nem tudott mintát adni, Gyurkovicstól pedig hazaérkezése után vették el második helyét.)

A három érintett sportoló ügyvédje, dr. Hegedűs László hangsúlyozta, voltaképpen olyannal küzdenek, ami nincs is, hiszen egyik versenyző sem kapott még arról végzést, hogy mit követett el. "Egy másolat áll rendelkezésünkre, amelyikben azt adják tudtunkra, hogy Gyurkovicsot kizárták. Maga az érintett viszont erről a szabályok ellenére nem kapott hivatalos értesítést" - magyarázta az ügyvéd, és hozzátette az értesítés hiánya a másik két súlyemelőre is érvényes. "Lényegében azt sem tudjuk, hogy pontosan mi ellen kell, vagy kellene védekezünk" - állította Hegedűs.

Magyar bíró is dönthet a három ügyben

Megerősítette ugyanakkor, hogy mindhárom ügy a lausanne-i Nemzetközi Sportbíróság(CAS) asztalára került majd. Hegedűs kollégája, dr. Beleznay Zsolt azt fejtette ki, miként működik a bíróság. "A szervezet 150 bírója közül mi választhatunk egyet, a NOB egy másikat, majd a CAS fellebbviteli ügyeinek irányítója jelöli ki a harmadikat, aki egyszersmind a testület elnöke is lesz" - adott felvilágosítást.

Beleznay elárulta, hogy a CAS-nak egy magyar bírója van, Dávid Gyula személyében - akinek a függetlenségét természetesen meg kell őriznie -, és ők szeretnék, ha a súlyemelők ügyében Dávid lenne az egyik bíró.

Jogerős lesz a sportbíróság döntése

"A három bíró döntése jogerős, fellebbezést többé már nem lehet kérni. A három bírónak négy hónapon belül mindenképpen eredményt kell produkálnia" - jelentette ki mondandója végén Beleznay.

Elmondta azt is, nem tartják korrektnek az eljárást, és újat szeretnének kérni, vagy azt elérni, hogy az Athénban hozott döntéseket változtassák meg. Jelen esetben ez annyit takar, hogy Gyurkovics ezüstérméért folyik a harc, valamint Kovács és Kecskés kártérítéséért.

Aggodalomra ad okot a minták tárolása

Az ügyvédek azt sem rejtették véka alá, hogy szeretnék elérni, hogy a két levett mintát független laborban vizsgálják meg újra, mert biztosak benne, hogy a versenyzők nem szedtek semmiféle tiltott szert. A minták tárolása és vizsgálata azonban aggodalomra adhat okot. Emellett azt kívánják bizonyítani, hogy nem volt korrekt a súlyemelők elleni eljárás, sérültek emberi, sportolói jogaik.

Mindhárom érintett kifejtette, hogy az olimpiáig több doppingvizsgálaton is részt vettek, és mindegyik negatív volt. Gyurkovicsot és Kovácsot a helyszínen is ellenőrizték, és napokkal a viadal előtt mindketten negatív mintát adtak le.

Gyurkovics visszaadta ezüstérmét, de vissza akarja szerezni

Gyurkovicsot hazatérése után fogadta a hír, hogy vizeletében oxandrolont találtak, és második helyétől megfosztották. (Oxandrolont általában nők szoktak használni, a férfiaknak állítólag nincs is értelme.) A tatai versenyző sokáig úgy vélekedett, hogy Annushoz hasonlóan nem adja vissza az érmét, ám megváltoztatta álláspontját.

"12 éves korom óta ezért küzdöttem, ez lebegett a szemem előtt, amikor először beléptem az edzőterembe. Az érmet visszaadom, nehogy más sportolók szenvedjenek kárt emiatt. Visszaadom, de küzdeni fogok érte, mert egyszer - tisztán - megnyertem, és másodszor is megszeretném" - mondta a 105 kilós versenyző könnyeivel küszködve.

Végezetül a jogi képviseletet ingyen vállaló Hegedűs elmondta, meglátása szerint jogi anarchia uralkodik a NOB-nál, és nem csak a kincstári optimizmus mondatja vele, hogy van esélyük Lausanne-ban az ügyek kedvező elbírálására.

A súlyemelőknél eddig két lemondás történt, az alelnök és a csapat orvosa érezte magát felelősnek a botrány miatt.

N;
hirdetés