Olimpia 2004

Két világcsúcs, egy magyar érem az úszódöntők első napján

A negyedik helyen végző Risztov Éva nagyon csalódott volt

2004. 08. 14., 21:21 | Frissítve: 2004. augusztus 14., szombat 22:13

Az első olimpiai döntője előtt huszonnégy nappal lábtörést szenvedett Cseh László harmadik, Risztov Éva negyedik helyen végzett szombaton az athéni olimpián. Ian Thorpe és a 4x100 méteres női váltó világcsúcsot ért el. Az úszódöntők első napján négy magyar versenyző nem került a döntőbe.

Érmet, érmeket reméltünk az athéni nagyuszodából az olimpia úszóversenyeinek első napján: Cseh Lászlótól és Risztov Évától várhattuk ezt. A 19 éves Európa-bajnok Cseh szereplését azonban július végén összeszedett szeerncsétlen sréülése veszélyeztette a 400 méter vegyesen, ráadásul a nyolc athéni aranyra készülő Michael Phelps ellen kellett harcba szállnia.Ez még teljesen egészségesen is nagy feladat lett volna, de műtött lábbal csak a második-harmadik helyet remélhette Cseh. A szintén 400 vegyesen induló Risztovnak nem ez az erősebb száma, de az érem itt is elérhető célnak számított.

A döntőbe a második legjobb idővel bejutó Cseh László végül a bronzérmet szerezte meg, a futam után rendkívül csalódottan nyilatkozó, összetört Risztov Éva a negyedik helyen végzett. Mindkét számban a nagy esélyes, az amerikai Michael Phelps, illetve az ukrán Jana Klocskova nyerte meg az aranyérmet, az előbbi világcsúccsal. Phelps így megtette az első lépést nagy célja, a nyolc elsőség megszerzése érdekében. (Ezzel az eredménnyel átadná a múltnak Mark Spitz 1972-es, hétaranyas rekordját.)
Bővebben Cseh László és Risztov Éva versenyéről.

Magyarok még

A 100 méter mellúszás elődöntőjében Bodor Richárd, miután 12. helyen továbbjutott az előfutamból, 1:00.88-cal a hetedik lett, így nem jutott be a vasárnapi fináléba. Jakabos Zsuzsannának 400 méter vegyesen, Boulsevicz Beatrixnak 100 méter pillangón, Kiss Boldizsárnak 400 méter gyorson nem sikerült a továbbjutás.

Thorpe élt a lehetőség

Az olimpiai- és világbajnok Ian Thorpe korai rajt miatt nem vívta ki az indulás jogát az ausztrál válogatón, Stevens visszalépése miatt mégis rajthoz állt és nyert Athénben. Honfitársát, Grant Hackettet, valamint az amerikai Klete Kellert előzte meg. A bronzérmes versenyző edzője John Urbanchek, vagyis a Magyarországról 1956-ban emigrált, több olimpiai bajnokot kinevelő Urbancsek János.

Az amerikai váltót vertek az ausztrálok

Ezen a apon rendezték az egyetlen váltószámot, ahol nem az amerikaiak az esélyesek. Nem is nyertek, mert az Alice Mills, Lisbeth Lenton, Petria Thomas, Jodie Henry összeállítású ausztrál 4x100-as női gyorsúszó váltó a döntőben 3:35.94 perccel világcsúcsot állított fel. A korábbi világcsúcstartó német válogatott meglepetésre lecsúszott a dobogóról, pedig Franziska van Almsick visszalépett a női 100 m pillangó további küzdelmeitől, hogy a váltóra koncentrálhasson.