Megfontolt számítógépezéssel egy zöldebb bolygóért!
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az esőerdők fogynak, a jéghegyek olvadnak, és bár a zöld gondolat egyre népszerűbbé válik, az ember azt hinné, hogy a számítógép előtt ülve az égvilágon semmit nem tehet a környezetért. De aki így gondolja, téved.
Azt még egy kisgyerek is tudja, hogy a számítógép és a kijelző beállításával sok energiát meg lehet spórolni: automatikusan le lehet állíttatni a nem használt merevlemezt, ki lehet kapcsoltatni a monitort, létezik standby üzemmód, létezik hibernálás, és ez mind csökkenti a költségeket. Az viszont korántsem ilyen köztudott, hogy kis odafigyeléssel, megfontolt kattintgatással, az alkalmazások megfelelő használatával számítógépezés közben is érvényesíthető a zöld gondolat – igaz, az élmény nem lesz ugyanaz, de aki igazán zöld akar lenni, annak a bolygó jövője igazán megér egy kis kényelmetlenséget.
Kikapcsolva is fogyaszt
Tesztünkben azt vizsgáltuk, mennyit áramot fogyaszt egy teljesen átlagos asztali számítógép (Intel Core2 Duo processzor, 2,4 GHz, 2GB RAM, GeForce 8600 GT, Windows XP) egy ugyancsak átlagos, 19 hüvelykes lcd-kijelzővel a mindennapi feladatok elvégzése során. Spórolunk-e a fekete háttérrel, vagy jó a fehér is? Mennyit fogyaszt a kopipészt? Mi fogyaszt többet, az Index, vagy az Origo? Mennyi lesz a villanyszámla, ha napi 24 órán, egy teljes éven át Counter-Strike-ozunk? Magyarul: hogyan számítógépezzünk zölden, tudatosan?
A számítógép pillanatnyi áramfelvételének mérésére egy Voltcraft Energy Check 3000 típusú energiaköltség-mérőt használtunk, amelyhez csatlakoztattuk a számítógépet és a kijelzőt, majd bősz kattintgatásba kezdtünk. A készülék méri, mennyi munkát végez az adott pillanatban a gép és a monitor, és ezt wattban kiírja. A költségszámításhoz az ELMŰ áramdíj-kalkulátorát használtuk (lakossági fogyasztó, nincs éjszakai mérő, egytarifás számítás).
Disclaimer
A cikkben a magyar köznyelvben elfogadott, az elektromos készülékek gyártói és a villamosenergia-szolgáltatók által használt fogalmakat és mértékegységeket használjuk. Felhívjuk rá a figyelmet, hogy a „fogyasztás” tudománytalan kifejezés (egy fizikus soha nem mondana olyat, hogy egy készülék „áramot fogyaszt”), és a „kilowattóra” sem hivatalos mértékegység. A watt (W) a teljesítmény mértékegysége, míg az energiát, amiről itt szó van, az SI-mértékegységrendszerben joule-lal (J) jelölik, ami az egy watt teljesítménnyel egy másodpercig végzett munkát jelenti. Az általunk mért adatok gépenként és kijelzőként eltérőek lehetnek; a mérésre használt készülék esetleges pontatlanságai miatt az adatokból levont következtetések pusztán tájékoztató jellegűek. További hasznos információkért keresse fel a Műszaki Szaklapok vonatkozó írását!Az első meglepetés: a számítógép teljesen kikapcsolt állapotban (tehát nem standby módban és nem hibernálva) is használ energiát, egészen pontosan 0,7 watttot. A kikapcsolt, de a konnektorba bedugott gép és a standby üzemmódban alvó kijelző együtt 1,4 wattot, jöhet is az első számítás: ha úgy hagyjuk mindkettőt, és elutazunk egy évre, az havonta 1 kilowattórát jelent, vagyis 241 forintot ad a villanyszámlához. Éljünk továbbra is a statisztikai alapú riogatás kedvenc eszközével, a szorzással: a fogyasztás egy év alatt 12 kWh (748 Ft). Ha a 3,8 millió magyar háztartás mindegyikében be lenne dugva a konnektorba egy pc és egy monitor, az kikapcsolt állapotban is évente 2,8 milliárd forintba kerülne összesen. Még jó, hogy nincs minden háztartásban pc.
A fehér az új zöld
Ugye emlékeznek még a néhány évvel ezelőtti projektre, a feketére festett Google-re? A Blackle azt állította, hogy irtózatos mennyiségű energiát lehetne azzal megspórolni, ha a Google nyitólapjának háttere nem fehér lenne, hanem fekete, és létre is hozta a vonatkozó szájtot. Az elmélet igaz ugyan a régi, képcsöves monitorokra, de tesztünk azt mutatja, hogy a mostanság elterjedt lcd-k éppen fordítva működnek: egy teljesen fehér hátterű képernyő esetében a műszer stabilan 27,5, fekete háttérrel 28,1 wattot jelez, és hasonló a helyzet a Google és a Blackle esetében is.
A sötét hátterű oldalak tehát óránként kb. 0,5 watt többletet jelentenek a világosakhoz képest, ezt már csak fel kell szorozni, és kész a borzalom: a fenti módszerrel számolva évi egymilliárd forint, nagyjából. A biztonság kedvéért vizsgáltuk a világoskék és a piros hátterű oldalak energiaigényét is, és azt tapasztaltuk, hogy minél közelebb áll a szín a fehérhez, annál kevesebb (27,7 W), minél sötétebb, annál több (28 W) energiát igényel a megjelenítése. Kizárólag a monitor fogyasztását vizsgálva kiderült, hogy a teljes képernyős YouTube videók (28,1 W) megtekintése hosszú távon és nagy mennyiségben költségesebb, mint a kis méretűeké (27,8 W).
Jobban jár, ha nem használja
De mi történik vajon, ha együtt mérjük a gép és a monitor fogyasztását? Az XP indításakor, ami a bejelentkezéssel együtt fél percig is eltart, elég magas, 130-140-es értékeket látni, aki tehát gyakran ki-be kapcsolja a gépet, több áramot használ, mint aki nem bútolgat felelőtlenül.
Az összes folyamat beindulása után megnyugszik a fogyasztásmérő, és ha nincs nyitva semmilyen alkalmazás, gyakorlatilag folyamatosan 100,3 wattot mutat, ha fehér a desktop háttere, és 101-et, ha fekete. Ha nem fut semmilyen alkalmazás, és beindul a teljesen fekete képernyővédő, ugyanez marad a helyzet, energiafelhasználás szempontjából tehát érdemesebb nyitva hagyni a szövegszerkesztőt vagy a – fehér hátterű – böngészőt, mint sötét képernyővédőt használni. (Hogy a kijelzőnek mi tesz jobbat, azt most nem vizsgáljuk.) A fehér és a fekete képernyő közötti 0,7 wattos különbség a fent említett nemzetgazdasági képletbe helyettesítve 1,4 milliárdos többletfogyasztást jelentene.
A szövegszerkesztő használata önmagában nem növeli jelentősen a fogyasztást: a Word indításakor néhány másodpercig 110 wattot mutat a mérő, és ugyanez történik, ha elindítunk egy böngészőt, képszerkesztőt vagy mailklienst. Persze sok kicsi sokra megy, összességében tehát aki a zöld gondolat jegyében kíván számítógépezni, mindenképpen spórol azzal, hogy egyszerre egy alkalmazást használ, és azt nem zárja be, illetve nem nyitja újra feleslegesen.
Mennyit használ a zöld gomb?
A játék a legdrágább
A Word használata önmagában alig jelent többletfogyasztást az alapállapothoz képest, tehát az egyszerű szövegírás önmagában elhanyagolható fogyasztásnövekedéssel jár, de a hosszabb részek kivágása-beillesztése néhány pillanatra ugyan, de 130 wattos értékeket is produkál.
Hasonló a helyzet a levelezéssel: a Thunderbird például alapjáraton 100,6 wattot mutat, de az új levelek lekérésekor egy pillanatra 110-re is képes felugrani. Tanulság: aki igazán zöld, kerüli a folyamatos mailolvasgatást. Hasonló a helyzet a webes alapú levelezőkkel is, a Gmailben például egyetlen kattintás az inboxra 2-3 wattal is megugrasztja a mérőműszert, igaz, csak a másodperc töredékéig.
Azon már nincs mit csodálkozni, hogy különböző webszájtok különböző értékeket mutatnak, de tapasztalataink szerint ez leginkább a rajtuk elhelyezett flash-animációktól függ: volt nap, amikor az Index és az Origo nyitólapja között 3 wattos különbséget regisztráltunk az Origo javára (Index: 105 W, Origo, 102 W), más alkalommal, amikor hasonló méretű flash-bannerek voltak mindkét oldalon, eltűnt a különbség.
A végére hagytuk a kiszámíthatóan legtöbbet fogyasztó alkalmazásokat, a játékokat, hogy legyen mibe beleborzongani. Mindenki szeretett Counter-Strike Source-a alapállapotban, tehát már a bejelentkező képernyő alatt is 138 wattos értéket mutat, és a legtöbb, amit kihoztunk belőle, 153 W volt, de ahhoz egyszerre négy CT-vel kellett összetalálkoznunk és közelharcba bocsátkoznunk. Ehhez képest a lassan hatéves CS:S-nél-nél jóval újabb játék, az idei Aliens vs. Predator sem mutatott túlzott energiaigényt: 152 W alapállapotban, ami feltűnően brutális lefejezések esetén néha 159 W-ra is felugrott.
Ha Magyarországon minden háztartásban lenne egy számítógép, és mindegyiken egyfolytában cséznének, az a mostani energiaárakat figyelembe véve egy év alatt 235 315 000 000 forintba kerülne összesen, ami az ország névleges GDP-jének durván 1 százaléka. Közérthetőbben fogalmazva: minden magyar háztartásba lehetne belőle venni egy pc-t.