Közösség figyel a dugókra
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Elindult a Jitti nevű közösségi dugófigyelő rendszer, amely a felhasználók segítségével méri fel az aktuális forgalmi helyzetet. A résztvevők úgy csatlakozhatnak, hogy Windows Mobile vagy iPhone okostelefonjukra letöltik az ingyenes szoftvert, és autózás közben folyamatosan futtatják. A szoftver időnként elküldi a földrajzi koordinátájukat egy központi szerverre, és a sok adatból kirajzolódik, hogy merre halad az autósok tömege. Az adatok névtelenek, nem alkalmasak a felhasználó azonosítására.
A térképen megjelenő színes csíkok alapján könnyű útvonalat választani. A piros csík lassú haladást jelent, a zöld szabad utat, a szürke pedig azt, hogy a rendszernek halvány fogalma sincs az aktuális helyzetről, mert még senki sem járt arra.
Most körülbelül 1100 autós használja a szoftvert, de sokkal nagyobb felhasználói közösség épülhet, mert hazánkban legalább kétszázezer mobil tudja futtatni a Jittit. Ez csak becslés: van körülbelül százezer iPhone, a HTC körülbelül ugyanennyi Windows Mobile alapú okostelefont adott el, és az utóbbi tábort még az Asus, a HP és más gyártók készülékei is bővítik. Hamarosan Androidra és Symbianra is elkészül a kliens.
Nagy Bálint, a rendszert fejlesztő cég ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a hasonló szolgáltatást nyújtó TMC riválisai akarnak lenni. A gps-gyártók a készülékeikbe általában TMC-t építenek, ami hivatalos adatokra épül, viszont a szakértők szerint nagyon lassan frissül. A Jitti szoftverével 2-3 perccel korábbi adatokat lehet lekérdezni. Akkor sincs nagy gond, ha a többi felhasználó rég járt arra, mert lekérdezhető az adott időszakra vonatkozó átlagos forgalom is.
A Jittinek folyamatos internetelérésre van szüksége az adatok lekérdezéséhez. Nagy Bálint szerint percenként körülbelül 3 kilobájt az adatforgalom, és ő azt tapasztalta, hogy egy 100 megabájtos adatcsomagba belefér a Jitti rendszeres használata.
Hétköznapi csalódások
A szoftverben nincs navigáció, de a fejlesztők szerint erre nincs szükség. Azokon a hétköznapokon jöhet jól a Jitti, amikor a felhasználó ismert útvonalon autózik, például dolgozni megy, vagy a gyermekért az oviba, és csak a forgalmi adatok érdeklik. Persze Nagy Bálint elárulta, hogy keresik a gps-gyártó partnereket, akik a navigációs rendszereikben felhasználhatják a közösség által begyűjtött adatokat.
Hasznos és hiánypótló a rendszer, és minden autóst arra bátorítok, hogy töltse le, próbálja ki. Van néhány apró hibája, a Windows Mobile alapú kliens kezelőfelülete túl régimódinak tűnt. Olyan windowsos, a szó negatív értelmében. Minden belső menüből el kell tüntetni a bepipálható jelölőnégyzeteket, és inkább a gps-ek elnagyolt interfészét kell utánozni, mert azok vezetés közben is kényelmesen kezelhetők. A képen látható iPhone-os verzióban már jó méretűek a gombok.
Ezen kívül érthetőbbé kell tenni a menüt, hogy a hét egyszerű opció megértéséhez ne kelljen a súgót bogarászni. Néhány felhasználó hamarabb nyom a törlés gombra, mint hogy megpróbálna ráhangolódni egy új szoftverre. A Jitti csak akkor lesz értékes szolgáltatás, ha sokan használják.
Már figyelnek
Hasonló elven működik a Symbian és Windows Mobile alapú mobilokon futó MyTraffic dugófigyelő, amire a rendszer egyik fejlesztője, Laborczi Péter hívta fel a figyelmünket. A szintén ingyenes szolgáltatást már 3-5000 jármű használja, és két nagy csomagkihordó flotta is küld be adatokat. Aforgalmi térkép a weben is elérhető.
A My Traffic 2009 szeptembere óta működik, a szerveren működő algoritmusokaz 3-4 éve fejlesztik. Laborczi Péter elmondta, hogy a My Trafficot nem akarják fizetőssé tenni, de dolgoznak egy olyan útvonal-optimalizáló rendszeren, amellyel például a csomagküldők sok üzemanyagot megspórolhatnak. Reményeik szerint e megtakarítások töredékéből fenntartható a rendszer. A dugófigyelő hasznosságát jól mutatja a weboldalukon lévő képsorozat, amely egy baleset hatásait mutatja be.