A fénymásolók mindent tárolnak
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Igen nagy vihart kavart az amerikai CBS televízió április 19-én leadott riportja, melyben arról számoltak be, hogy a modern fénymásolókba szerelt merevlemezek milyen lehetséges adatvédelmi veszélyeket hordoznak magukban.
A tévé munkatársai egy New Jersey-i áruházban néztek szét, ahol hatezer használt fénymásológépet kínálnak a vásárlóknak. A 2002 óta gyártott gépek szinte mindegyikében volt már merevlemez, amelyen megtalálható az összes másolt, szkennelt vagy emailen küldött dokumentum képe. A riport a hatalmas biztonsági kockázatra hívja fel a figyelmet, melyet egy kifejezetten a fénymásolók biztonságával foglalkozó cég vezetője is megerősített, aki elmondta, hogy a legérzékenyebb adatok tömkelege van a használt gépek meghajtóin: társadalombiztosítási számok, anyakönyvi kivonatok, banki kimutatások, adózási adatok – a legértékesebb információk egy adathalász számára.
A tényfeltáró riport során négy használt fénymásolót vásároltak meg, hogy megvizsgálják merevlemezeiket. De mielőtt még odáig eljutottak volna, máris találtak dokumentumot: az egyik gép fedele alatt ottfelejtett iratok rejtőztek – a fejléc szerint a buffalói rendőrség szexuális bűncselekményekkel foglalkozó osztályáról származtak.
Ezek után a szakember egy internetről elérhető ingyenes program segítségével 12 óra alatt letöltötte a gép merevlemezén található több tízezer képet. És ahogy várható volt: a szexuális bűncselekmények osztályáról származott mindegyik, esetleírások, feljelentések, személyi akták. A második fénymásoló ugyanerről a rendőrségről származott, a kábítószerosztályról. Erről is bizalmas dokumentumokat tudtak letölteni, például a drograzziák helyszíneit. A harmadik gép egy New York-i építőipari cégé volt korábban, és ez is tele volt érzékeny információval: nevek, címek, társadalombiztosítási számok, csekkmásolatok. A negyedik gép sem okozott csalódást: egy egészségbiztosító ügyfeleinek személyes kartonjai voltak rajta, betegségek, egészségügyi adatok, kezelések.
A riport nem maradt visszhang nélkül, Ed Markey massachusettsi képviselő levélben fordult a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) elnökéhez, Jon Leibowitzhoz, melyben azt követelte, hogy a testület indítson vizsgálatot az ügyben. Leibowitz a múlt héten válaszolt, és közölte, hogy a vizsgálat megindult, elkezdték felvenni a kapcsolatot a fénymásolók gyártóival és terjesztőivel, hogy utánajárjanak a súlyos adatvédelmi problémának. Az FTC többek között arra kíváncsi, hogy a gyártók és a kereskedők figyelmeztették-e a vásárlókat a kockázatra, vagyis tudták-e a fogyasztók, hogy a gépek tárolják a dokumentumokat, illetve arról is tudakozódnak, hogy milyen biztonsági megoldásokat ajánlottak a vevőknek.
2008-ban a Sharp már felhívta erre a gondra a figyelmet, mivel egy felmérésükből kiderült, hogy az amerikaiak 60 százaléka nem tudja, hogy a fénymásoló rögzíti is az adatokat. A Xerox is már évekkel ezelőtt felvette ezt a kérdést, és azóta is tartanak tanfolyamokat, ahol a biztonságos használat módszereit mutatják be, a gépeken pedig olyan beépített lehetőségeket kínálnak, amelyek segítségével akár automatikusan is lehet törölni a rögzített adatokat. A Xerox egyik vezetője szerint ez az eljárás sajnos nem általános: sok gyártó nem építi be ezeket a lehetőségeket a fénymásolókba, illetve a titkosított rögzítésért vagy a törlésért külön díjat kérnek.