Vezetőváltás a Google élén
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Schmidt utódja Larry Page, a Google egyik alapítója lesz, aki a Stanford egyetemen Sergey Brinnel közösen a kilencvenes évek közepén megírta a kereső legelső verzióját. Page a Google igazgatónácsának tagja, és a termékfejlesztésért felelős elnök volt az utóbbi tíz évben, mióta Schmidtet leszerződtették vezérigazgatónak.
A döntést különösebb indoklás nélkül közölte a cég a hivatalos blogján, Schmidt a privát Twitter-csatornáján úgy kommentálta, hogy már nincs szükség felnőtt felügyeletére a cég napi irányításában (a cég hármas vezetését az ókori Róma triumvirátusaihoz hasonlították elemzők, ahol Schmidt tapasztalata ellensúlyozza Brin és Page lendületét és kreativitását).
Schmidt nem távozik a cégtől, továbbra is az igazgatótanács tagja marad, és az alapító páros, Page és Brin vezető tanácsadója lesz a titulusa. A USA Todaynek azt mondta, a cég belső ügyei helyett végre arra tud koncentrálni, ami igazán érdekli, a partnercégek kezelésére, az üzleti kapcsolatok ápolására.
Bár a Google pénzügyi eredményei ismét rekordot döntöttek (a tavalyi utolsó negyedévben 2,54 milliárd dollár profit 8,4 milliárdos forgalom mellett, ami 29 százalékos növekedés 2009-hez képest), a cégnek több felemás eredményét és kudarcát is Schmidt nyakába varrják az elemzők. Ilyen például kínai terjeszkedés, ahol a cég sokak szerint feladta az elveit a piac meghódításáért, és egyszerűen lefeküdt a pekingi kormánynak, a Street View-val kapcsolatos adatkezelési botrányok, vagy az a tény, hogy az internetes bizniszben már nem a Google számít a legmenőbb munkahelynek, hanem a Facebook (és ennek megfelelően sorra igazolnak is át a legjobb programozók).
Page visszatérését, ami egyébként április negyedikén esedékes, elemzők máris ahhoz hasonlítják, amikor 1997-ben az Apple-től száműzött, és szabadidejében a Pixar animációs stúdiót építgető Steve Jobs visszatért a cég élére, ahol aztán pár év alatt a döglődő vállalatot meredek növekedési pályára állította az iMac gépek, később az iPod és az iTunes beindításával.
A tőzsde pozitívan reagált a hírre, a Google részvényárfolyama 1,3 százalékkal emelkedett. Piaci elemzők szerint minden idők legsűrűbb hete zárult le ezzel a Szilícium-völgyben, a Google-vezércsere és Steve Jobs újabb betegszabadsága (plusz az Apple minden rekordot megdöntő bevételei) mellett a HP bejelentése borzolta a kedélyeket, ahol az igazgatótanács négy tagját rúgták ki.