Jóval erősebb lett a MacBook Pro
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az Apple múlt héten frissítette laptopkínálatát. Kívül ugyan nem változott semmi, de belül minden átalakult: a 13-as gépekben Core 2 Duo helyett mostantól Core i5-ös és Core i7-es processzorok dolgoznak, a 15-ös és 17-es gépekben meg négymagos csipek váltották a kétmagosokat. Ez is óriási előrelépés, mi viszont a legkisebbeket próbáltuk ki, mert technológiai szempontból az veti fel a legtöbb kérdést: hogyan alakul a gép akkuideje, ha a már elavult, de energiatakarékos Core 2-esek helyére Core i5-ösöket rakunk? Mekkorát ugrik a teljesítmény? És főleg: mi a van a grafikus gyorsítóval?
Utóbbi azért nagy talány, mert az Apple elég merész lépésre szánta el magát: a 13-as laptopokban ugyanis csak az Intel processzorokba integrált HD 3000-es grafikus gyorsító került. Emlékszünk még a korábbi inteles gpu-kra, amik az alaplapba integrálva botrányos teljesítmény nyújtottak és alkalmatlanok voltak még a legegyszerűbb 3D-s feladatok elvégzésére is. Az Intel szerint az új, processzorba integrált csipek nemcsak jóval kevesebbet fogyasztanak elődeiknél, de egyszerűbb 3D-s játékokat is képesek futtatni, méghozzá a nagyokkal versenyképes minőségben.
A HD 3000-nek tesztünkben két elődjével kellett megbirkóznia: a kettővel ezelőtti MacBook Próban Geforce 9400-as dolgozott, az eggyel ezelőttiben meg Geforce 320M, megnéztük, mire képes ezzel szemben a tesztgép, ami egyébként a leggyengébb az egész családban. Processzora 2,3 gigahertzes Core i5-ös, a grafikus gyorsítót már tárgyaltuk, merevlemezből 320 gigabájt került bele, memóriából 4 gigabájt. A referenciagépek szintén MacBook Prók, egy, illetve két generációval ezelőtti 13-asok, de nem a közvetlen elődök: az Apple két típust is gyárt ebben a méretben, és míg az új laptop a gyengébb, a korábbi kettő az erősebb verzió volt, ezzel együtt a fejlődés még ezekhez képest is látványos.
Versenyben
A Core i5-ös, meg a vele érkezett gyorsabb memória előnye például minden versenyszámban megmutatkozik, így a rendszer összteljesítménye óriásit javult Geekbench alatt:
Hasonló a helyzet, ha az Xbench-teljesítményre koncentrálunk:
Ha csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi történt a grafikus vezérlővel, azt látjuk, amire a specifikációk alapján számítottunk: a HD 3000 egy hajszálnyival sem gyorsabb a Geforce 320M-nél, de az is komoly fegyvertény, hogy egyáltalán versenyképes vele, az annak idején az alaplapra integrált Inteleket porba alázó Geforce 9400-at a 2009-es MacBook Próban meg egyszerűn tönkre veri:
Lemerül
Megnéztük azt is, hogy milyen gyorsan meríti le az új hardver a régi akkumulátort. Kiderült, hogy ha komoly munkának vetjük alá a gépet, akkor a Core i5-ösök nagyobb fogyasztása elég hamar leszívja az akkumulátort, mert három darab HD-videó egyidejű lejátszása esetén a 2009-es modell körülbelül 200 perc, a 2010-es modell 330 perc, míg a 2011-es modell 240 perc után adja fel a küzdelmet a lítium-ionokkal.
Sokkal jobb a helyzet átlagos feladatok végzése közben: felére levett fényerővel, szövegszerkesztés közben a 2009-es modell 7 óra 12 percig, a 2010-es 11 óra 2} percig, míg a legújabb 10 óra 50 percig bírja.
A gépek tudása tehát számottevően nem változott, teljesítményük óriásit ugrott azzal együtt is, hogy a grafikus gyorsító nem lett erősebb, az egy feltöltéssel megtehető táv meg valamelyest csökkent az előző generációhoz képest.
A MacBook Prót a Stylebolttól kaptuk tesztelésre.