Kitört az olasz torrentháború
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A szardíniai ügyészség tiltó határozata a regionális ügyészi hivatal és az olasz pénzügyőrség közös szerzői jogvédő akciójának a lezárása volt. A vizsgálat fedőneve, a „mérges dália” azt sugallta, hogy az internetes jogsértések hozzájárulhattak az egyik olasz előfizetéses, digitális földfelszíni sugárzású televíziócsatorna, a Dahlia TV csődjéhez. Az idén január végén felszámolt – tematikus sport- és pornócsatornákat kínáló – hálózat többek között exkluzív jogokkal rendelkezett a Serie A-ban játszó Cagliari mérkőzéseinek élő közvetítésére.
Maga a futballcsapat is üdvözölte a Btjunkie betiltását elrendelő ügyészi határozatot, erről szóló közleményükben kapcsolatot is vontak az egykori szponzor tévétársaság bukása és a torrentkereső között. „A pénzügyőrség vizsgálatából kiviláglik, hogy a Dahlia TV pénzügyi problémáinak egyik okozója lehetett, hogy a sportesemények az interneten ingyenesen, illegális módon, gyakorlatilag a digitális adással egy időben megtekinthetők voltak streamelve” – mosták össze a Btjunkie-t az élő kalózközvetítésekkel, amelyekhez egyébként annak semmi köze sincsen.
Blokkolnám, ha tudnám
Az olasz lemezkiadókat tömörítő FIMI is üdvözölte a fejleményt. Az iparági ernyőszervezet adatai szerint a Btjunkie naponta körülbelül 550 ezer látogatót kapott Olaszországból, ennél többen csak az Egyesült Államokból látogatták a szájtot, melynek üzemeltetői a becslések szeint a hirdetésekből évi 3,5 millió eurót is kereshetnek.
A doménhez tartozó IP-címek blokkolása az internet technológiájából fakadóan kérészéletű megoldásnak bizonyult. Néhány nappal a tiltás bevezetését követően a kereső újból elérhetővé vált egy Kanadában regisztrált címen, de németországi szervereken üzemelő proxyn keresztül.
Látva a határozat hiábavalóságát, a hatóság újabb lépéseket tett. A cagliari ügyészség két internetszolgáltatót vont felelősségre amiatt, hogy nem hajtották végre a szükséges intézkedéseket. A vád szerint a Fastweb és az NGI nem blokkolta teljes körűen a Btjunkie-hoz való hozzáférést, és ezzel pártolta a kalózkodást. Egy nappal később határozatban tiltották le a korábbi tiltás megkerülésére használt proxyoldal, a proxyitalia.com elérését. Látva ugyanakkor, hogy ezzel csupán rövid időre tudják megoldani a problémát, előírták azt is, hogy az összes olyan aliast és IP-címet blokkolni kell, amely jelenleg vagy a jövőben a feketelistára tett szájtokhoz tartozik. Azaz arra kötelezte a szolgáltatókat, hogy aktívan kövessék a Btjunkie és proxyoldal költözéseit, és minden újabb elérhetőséget tiltsanak le.
Szakértők szerint ez a buzgalom már jogi aggályokat is felvet. Az internetszolgáltatókat nem lehet hatósági feladatok elvégzésére kötelezni, hiszen a törvény szerint semleges közvetítő szolgáltatókról van szó - mondják.
Ha harc, hát legyen harc
Miközben az olasz internetezők a határozat várható következményeiről vitatkoznak, a Btjunkie üzemeltetője felvette a kesztyűt. „Az olasz hatóság a cenzúra újabb bugyraiba süllyedt azzal, hogy egy általános célú proxyt blokkol. A szólásszabadság és a nyílt internet elkötelezett támogatóiként kötelességünknek érezzük, hogy a hatóságnak leckét adjunk abból, hogy mennyire hiábavalóak az alapvető szabadságjogok elnémítását célzó próbálkozásaik” – mondta a TorrentFreaknek az oldal tulajdonosa.
Most pimasz módon egy Google-szolgáltatáson keresztül hoztak létre újabb proxyt, amelynek indulásáról már értesítették is a regisztrált olasz felhasználókat, később pedig a csoport számára külön hírlevelet indítanak, amelyben tájékoztatják őket a korlátozás megkerülésének újabb módjairól. „Kíváncsi vagyok, a hatóság belevág-e a Google IP-címeinek blokkolásába is” – vázolta a rendőrség dilemmáját az üzemeltető. A módszer egyébként nem új: az olasz blokád bevezetése óta a Pirate Bay elérhetőségét egyéb trükkök mellett a Google Translate-en keresztül is biztosítják.