
A zsírozógéptől a Videoton tévéfociig
További Tech cikkek
Talán meglepő, de a keleti blokkban sínylődő magyar mérnökök időben egyáltalán nem maradtak le az első nyugati játékok megejelenésétől. Amikor az MIT-n elkészült a Spacewar!, nagyjából akkorra nálunk is megszülettek az első olyan programok, amiket videojátéknak is lehet nevezni. Sőt, komoly kibernetikai előfutárok is megjelentek már az ötvenes években
Robotkatica és zsírozóautomata
A Szegedi Tudományegyetem egyik fiatal matematikusa, Muszka Dániel például az akkori igazgató, Kalmár László támogatásával már 1957-ben kifejlesztett egy játékos gépet, az első magyar robotállatot. A Katica nevéhez híven egy hatalmas katicabogárra hasonlított, és a pettyeibe és a szemébe épített érzékelőknek köszönhetően reagált a fényre, hangra, tapintásra.
A legtöbbet bizonyára a budapesti Piarista Gimnázium tanára, Kovács Mihály tett a kibernetika népszerűsítéséért. Kovács – aki Öveges József barátja volt és a legendás tévéműsora készítésében is segített – az ötvenes évek végén kibernetikai klubot alapított diákjainak, ahol többek között elektronikus játékgépeket készítettek. Ezeknek nem volt kijelzőjük, leginkább felvillanó izzókkal kommunikáltak a felhasználóval.
Az első ilyen komolyabb játékgép az 1960 elejére elkészült LOGI volt, amivel a zsír nevű kártyajátékot lehetett játszani. Később a klubban készült még malmozógép, olyan izzókapcsolgatós játék, amiben mindig a gép nyert, és még sok hasonló logikai játék. „Kovács később szakkönyveket is írt a témáról, és megalkotta a Mikromat nevű kibernetikai építőkészletet, ami 1967-ben került kereskedelmi forgalomba” – mondta kérdésünkre Képes Gábor, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum matematikai és számítástechnikai gyűjteményének kurátora.
A Taktik titka
Ezek a kibernetikai gépek azonban még nem voltak videojátéknak nevezhetők, hiszen nem igazi számítógépen futottak, és kijelző híján a „video” előtagnak sem feleltek meg. Az első magyar videojátékok így minden bizonnyal azok a szoftverek voltak, amelyek az első magyar kísérleti számítógépekre készültek. Az ötvenes évek végén az MTA Kibernetikai Kutató Csoportjában készült M–3 gép volt az első, amelyről hitelt érdemlően sikerült kinyomozni, hogy már játékokat is futtatott.
A gépen többek között az épülő Erzsébet-híd statikai számításait végezték, de munkaszünetekben a játékok is előkerültek. Persze akkor még nyoma sem volt a játékiparnak, ezért a mérnökök maguk írták a játékokat. „Drasni József kollégám volt ezeknek a nagymestere” – mesélte el megkeresésünkre Kovács Győző, az M–3 egyik építője (nem rokona Kovács Mihálynak). „Az első játék neve Taktik volt, ezzel egy 3*3-as amőbát lehetett játszani. Ha a gép kezdett, a gép nyert. Ha pedig a játékos kezdett, akkor az első hibás lépés után nyert a gép.”
A hódító visszatér
A magyar játékfejlesztés hőskoráról az elmúlt két évben az Űrhódító című kiállításon lehetett tájékozódni. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum által szervezett tárlat március végén visszatér, ezúttal Nagyatádon lesz megtekinthető Az informatika gyermekei címmel.
Hogy a Taktik pontosan mikor született meg, már nem tudni, de valamikor a hatvanas évek elején, akárcsak a Spacewar! Sőt, lehet, hogy még korábban. „Ahogy elkészült a gép, mi rögtön nekiálltunk játszani rajta” – fogalmazott Kovács. Később malmozóprogramot és kisebb logikai játékokat is írtak M–3-ra. Drasniék gondolkoztak azon is, hogy megtanítják sakkozni a gépet, de ahhoz túl kicsi volt a memóriája.
A hatvanas és hetvenes években hasonló mederben folyt a hazai játékfejlesztés: a mainframe-ekhez és kisebb számítógépekhez hozzáférő mérnökök saját szórakoztatásukra készítettek játékokat, akárcsak nyugati kollégáik. „A magyar fejlesztésű EMG 666 asztali számológép kis kijelzőjén például már 1973-ban is lehetett szópókert és "akasztott emberkét" játszani. Vagy másik végletnek ott az Ural-2, amin a hatvanas években Simonyi Károly tanulta a számítástechnikát, és játékot is írt rá” – mondta Képes.
Pong magyar módra
Persze a magyar fejlesztésű személyi számítógépekre – többek között a Homelabra, az ABC 80-ra és a Primóra – is készültek saját játékok, de az első, kereskedelmi forgalomba került magyar játék rögtön egy célarchitektúra volt: a hetvenes évek legvégén megjelent Videoton Sportron, aminek utódja volt a hol tévéteniszként, hogy tévéfociként ismert, 1982-ben megjelent Videoton TV Játék. A Sportron még nem terjedt el igazán, de a TV Játék már sok háztartás része volt.
Bakazöld műanyagborítás, telefonzsinóron lógó tekerentyűk – sok magyar játékos kezdte így a pályafutását. A Videoton gépe egyébként egyszerű klón volt, a hetvenes években nyugaton népszerű Pong-gépek koppintása. Kicsit zöld, de a miénk. „Négy nagyon hasonló játék volt a gépben, ami hamar igen népszerű lett annak ellenére, hogy nagyjából félhavi átlagfizetésbe került. A népszerűséghez az is hozzájárult, hogy a Videoton focicsapata is éppen abban az időszakban volt csúcson, asztaliteniszben pedig Jónyer István és társai értek el addigra szép sikereket. A Rádiótechnika magazin még kapcsolási rajzot is közölt a gépről” – magyarázta Beregi Tamás játéktörténész, a Pixelhősök című könyv szerzője.
A nagyüzemi játékgyártás aztán 1983-ban indult be Magyarországon, ekkor jelentek meg a Novotrade első játékai. „Rényi Gábor cége egyfajta kiskapu volt a tőkés világra. Sok mindennel foglalkoztak, a játékötleteket és a programozókat hirdetés révén gyűjtötték. Számos fiatal megtalálta így a céget, szabadúszó csapatok alakultak. Ezeknek a csapatoknak az első négy játéka jelent meg 1983-ban” – fogalmazott Beregi.
A négy játék a Caesar the Cat (egy egerekre vadászó főhős cicával), a bölényterelgető Buffalo Roundup, az ügyességi játék Chinese Juggler és a szürreális Dancing Monster volt (ebben egy táncoló szörny testrészeit kellett kilőni, hogy hercegkisasszonnyá változhasson). A játékok a Magyar Iparkamara kiállításán mutatkoztak be, később Angliában is megjelentek, és az egész világon elterjedtek. Beregi szerint a nyugati sajtónak tetszettek a programok, kiemelték ötletességüket rajzfilmszerű grafikájukat és pacifizmusukat. Dicsérték a magyar játékfejlesztők leleményességét – amire a következő évtizedekben aztán még sokszor volt alkalmuk az Impossible Mission II, az Ecco the Dolphin vagy akár az Imperium Galactica megjelenésekor.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Belföld
Megérkezett a legújabb politikai édesség Hódmezővásárhelyre, az örökbe fogadható Zebra
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
- Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
- Futball
Szoboszlaiék és a párizsiak már fogják az aranyat, óriási csata Spanyolországban
Az öt topligából négyben már csak a lefújást várjuk, a La Ligában viszont még bármi lehet.
március 28., 05:56
- Belföld
Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
A naposabb területeken akár 16 és 21 fok közötti idő is lehet.
március 28., 05:53
- Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán
Két személyautó és egy kisbusz ütközött.
március 28., 09:18
- Brand and Content
Évente 15 ezer ember élete lehetne jobb, ha elterjedne ez a technológia
12-15 ezer csípőprotézis műtét történik Magyarországon évente. Az operációk után jellemzően hosszú ideig elhúzódik a felépülés, ami sok esetben nem is teljes. Pedig orvostechnológia innovációk állnak rendelkezésre, hogy ez ne így legyen.
március 28., 00:06
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Tenisz
Újabb lépést tett Djokovics a történelmi siker felé, búcsúzott a torna meglepetésembere
A szerb szupersztár mindössze két győzelemre van attól, hogy begyűjtse pályafutása 100. ATP-serlegét.
március 28., 09:31
- Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között
A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.
március 28., 07:41
- Belföld
Megzavarták Orbán Viktor rádióinterjúját, rendőrök szedték szét a tiltakozókat az MTVA székházánál
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”
Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.
március 28., 05:58
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- Futball
Bognár György elárulta a paksi titkot: egy rúd szalámi, meg a szuperhatékony kémhálózat
A tréner szerint túlmisztifikált dolog a statisztika és az adatelemzés, mégis fél évvel a konkurencia előtt járnak.
március 28., 05:57
- FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait
Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.
március 28., 06:38
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Kultúr
Rejtély övezi az ötszörös Nobel-díj-jelölt halálát
Az őrzője gyilkolhatta meg.
március 28., 05:57
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
- Kézilabda
Szlovén irányítóval lett teljes a Győri Audi ETO kerete a következő idényre
A válogatott kézis úgy készül: minden játékpercért meg kell küzdenie.
2 perce
- Belföld
Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37
- Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09