Az ameriki törvényhozás által javasolt Stop Online Piracy Act törvénytervezet megtorpedózását sokan az internet népének legkomolyabb eredményeként tartják számon. A törvény gyakorlatilag a korlátlan cenzúra eszközét adta volna a szórakoztatóipari lobbi kezébe, de az internetezők és a nagy online cégek felháborodása és online akcióik hatására a szenátorok végül visszakoztak, és nem írták alá a törvényt. A SOPA most vírusként tért vissza, kihasználva azt, hogy a nevet a történtek után nagyon sokan ismerik, nagyjából tudják is, hogy miről van szó, de nincsenek tisztában azzal, hogy a törvény sosem lépett életbe.
A SOPA vírus egy úgynevezett zsaroló malware, ami annyit tesz, hogy a fertőzött gépen levő adatokat lekódolja, és csak bizonyos összeg kifizetése fejében oldja fel a titkosítást, különben töröl mindent a gépről - legalábbis ezzel fenyegetőzik, sok esetben hatásosan. A SOPA vírus természetesen a sosemvolt törvényre hivatkozik, és azt állítja, egy törvényes ellenőrző szoftver, ami illegális tartalmakat talált a gépen, a titkosítást pedig 200 dolláros, illetve eurós büntetés ellenében hajlandó feloldani. Mindezt az FBI logójával, és hivatalosnak tűnő szövegezéssel támogatja meg. Egyelőre nincsenek adatok arról, hány embert sikerült annyira megijesztenie, hogy kinyissa a pénztárcáját.
A SOPA vírust a legtöbb vírusirtó ismeri, és megakadályozza a fertőzését, illetve képes eltávolítani, de vírusirtó nélkül, kézzel is megszabadulhat tőle az ember, erről itt talál részletes, videós útmutatót.