![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Az USA kémprogrammal figyelné a kalózokat
További Tech cikkek
-
Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A jogvédőket, iparági szereplőket tömörítő, amerikai szellemi tulajdonnal foglalkozó The Commission on the Theft of American Intellectual Property elküldte részletes jelentését [PDF] az USA kongresszusának: ebben drasztikus kalózellenes intézkedéseket kérnek, hogy megvédjék az amerikai gazdaságot. A jelentés szerint a letöltők több milliárd dolláros kárt okoznak, ezért a lehető legszélesebb eszközökkel harcolni kell ellenük, például internet-megfigyeléssel és kormányzati kémprogramokkal.
A 89 oldalas jelentés sokat foglalkozik Kínával: az ország lopásai elvileg károsítják az amerikai gazdaságot, ami ellen fel kell lépni. „Az éves veszteség, több mint 300 milliárd dollár, összehasonlítható az USA éves ázsiai exportjával. A pontos összeg nem megállapítható, de a magán- és a kormányzati tanulmányok hajlamosak alábecsülni az adatok mennyiségét és az érintettek körét”.
A szerzők szerint az online kalózkodás, és más, szellemi tulajdon elleni bűncselekmények miatt több millió állást nem lehet betölteni az USA-ban, ami ráadásul hatással van az innovációra, ez pedig az átlagos amerikaiak életére.
A jelentés többféle formáját megkülönbözteti a szellemi tulajdon elleni bűncselekményeknek: létezik alkalmi online kalózkodás, hamisítás, hekkelés és gazdasági kémkedés. Ezeket a fogalmakat viszont az ajánlások résznél már összemossák.
Az egyik javaslat szerint a kibertérben történő kalózkodás ellen úgy kellene küzdeni, hogy kiszemelnek egyes embereket, akiknek úgynevezett ransomware-t telepítenének a gépeikre: olyan programokat, amiket nagyon nehéz felfedezni, a támadó viszont átveheti az irányítást a számítógép felett, bármihez hozzájuthat.
„Lehet olyan szoftvert írni, ami csak a jogosult felhasználóknak engedné a hasznos információkat tartalmazó fájlok megnyitását. Ha valaki más próbálna hozzáférni ezekhez, számos intézkedés történne. Például a fájl elérhetetlenné válhatna, és a nem jogosult felhasználó számítógépét zárolhatnánk, utasításokkal, hogyan léphetnek kapcsolatba a bűnüldöző szervekkel, hogy megkapják a jelszót, amivel feloldhatják a gépük zárolását.”
A fenti leírás durvábban hangzik minden eddigi másolásvédelmi megoldásnál, de a jelentés még ennél is tovább megy: azt ajánlja, hogy a kormány agresszívan lépjen fel „a szellemi tulajdon kibertolvajai ellen”. Azt kérik, legyen lehetősége a jogok tulajdonosainak arra, hogy hozzáférjenek az állítólagos tolvajok gépéhez, és visszaszerezzék ellopott fájljaikat: „A betolakodó hálózatának megrongálása nélkül, a kiberlopást elszenvedő cégeknek lehetőségük kell legyen arra, hogy visszaszerezzék elektronikus fájljaikat vagy megvédjék ellopott információikat”.
A tanács legalább azt megjegyzi, hogy a jelenlegi jogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy betörjenek az állítólagos bűnelkövetők számítógépére, viszont, ha ez legális lenne, szerintük nagyban csökkentené az okozott károkat. Elnézve ezeket a javaslatokat, lehet, hogy a szabadon terjeszthető Pirate Bay-film illegális eltávolítása tényleg csak a jogvédő szervezetek első lépése volt, a jövőben jóval hajmeresztőbb megoldásokra számíthatunk.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)