Kitiltották a kínai internetről a sárga gumikacsát
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Június negyedike az 1989-es tienanmen téri mészárlás évfordulójaként a mai napig érzékeny téma Kínában, az állami cenzúra minden erejét bevetve próbál elhallgattatni minden olyan hangot, ami a 24 évvel ezelőtti, brutálisan szétvert pekingi diáktüntetésre próbál emlékezni, vagy csak megemlíti. A hivatalos média kontrollja jól működik, ott egy szóval sem említik a becslések szerint 3000 emberéletet követelő katonai beavatkozást, és a világ egyik leghíresebb sajtófotójává vált kép a tankok előtt álló diákról sem kerül elő. Nem úgy az interneten, ahol a blogok, közösségi oldalak korában nem egyszerű a kormánypropagandástól eltérő vélemények eltüntetése. A kínai cenzúra azért megpróbálta.
Kínai bloggerek jelentése szerint a blogszolgáltatóknál és keresőmotoroknál próbálta elfojtani a cenzúra az érzékeny témákról szóló tartalmak terjedését a közösségi médiában. A "tienanmen tér" keresőkifejezés régóta tiltott Kínában, most ehhez olyan kifejezések keresőszavak csatlakoztak, mint a "június 4", a "ma", a "ma este", és a "64", mint a június negyedikei dátum rövidítése. A Sina Weibo mikroblog keresője (ez Kína legnépszerűbb közösségi oldala, 500 millió felhasználóval) ezekre a kifejezésekre egyáltalán nem ad találatokat, ehelyett egy üzenet jelenik meg, hogy a hatályos törvények értelmében ez a keresés nem szolgálható ki. Pletykák terjednek arról is, hogy a túl sok tiltott kifejezésre keresők ip-címeit feljegyzik, és felkerülnek egy gyanús online viselkedésű embereket gyűjtő listára.
A cenzúrán mégis át-átcsúszik olykor egy ügyesen álcázott poszt vagy fotó, ami rendszerint futótűzszerűen szalad végig az egész kínai neten. Ilyen volt a NetEase portál (Kína 5., a világ 25. legnagyobb látogatottságú weboldala) gyereknapi képösszeállítása, amibe a bátor szerkesztő egy olyan fotót csempészett be, ami a híres tankos fotót eleveníti meg legófigurákkal:
A képet pár óra múlva eltávolították a galériából, de addigra már online szenzáció lett belőle. Egy másik online kezdeményezés arról szól, hogy az évforduló napján mindenki úgy emlékezzen aTienanmen térre, hogy egyszínű fekete pólót visel - ezt nem tudja a hatalom betiltani vagy büntetni.
A legbizarrabb eset azonban mindenképpen a híres fotó egy másik feldolgozásáé, ami azzal kerülte meg a cenzúrát, hogy a tankokat az utóbbi hetekben híressé vált hatalmas sárga gumikacsára cserélte, ami éppen Hongkong kikötőjében vendégszerepel és számít turistalátványosságnak. A kacsás-tankos fotó mémmé válva hamar elterjedt a Weibón, majd a Kínában betiltott Twotteren keresztül az egész világon. A cenzúra ezután kétségbeesett lépéssel betiltatta a kínai online keresőkban a "sárga gumikacsa" kifejezést, véglegesen erős szimbólummá emelve a képet.