![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Tech cikkek
-
Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Wikipediát senkinek sem kell nagyon bemutatni: az online enciklopédiát bárki szerkesztheti, ez a világ legnagyobb crowdsourcing, azaz tömegek bevonására épülő válllakozása. Saját számításaik szerint a Wikipediának 77 ezer önkéntes szerkesztője van, akik több mint 22 millió cikken dolgoznak, 285 nyelven. A legnagyobb kiadás természetesen az angol nyelvű, ennek önállóan is több mint négymillió szócikke van.
![szofel](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/453/4536/45365/4536548_376547235285425b6a91cf6a6e8367dc_wm.jpg)
Ilyen számok alapján nem meglepő, hogy időről időre viták merülnek fel a szócikkekkel kapcsolatban. Az ellentétek néha háborús állapotokra hasonlítanak: amikor egy szerkesztő megváltoztat valamit, egy másik azonnal visszavonja a változtatást vagy átírja az egész szócikket.
Ezeket a szerkesztési háborúkat fel lehet használni arra, hogy azonosítsuk az embereket leginkább megosztó témákat. Érdekes kérdés, hogy hogyan változnak a vitatémák nyelveken és kultúrákon keresztül. A Wikipedia abban az egyedi helyzetben van, hogy sok nyelven, sok kultúra számára is elérhető, így vizsgálata válaszokat adhat ezekre a kérdésekre.
Egy magyar tagokkal is rendelkező nemzetközi kutatócsoport 10 különböző nyelven összegyűjtötte, és rangsorolta a szerkesztések száma alapján beazonosítható legellentmondásosabb témákat az enciklopédiában.
Az eredmény nagyon érdekes belátást biztosít abba, hogyan alakulnak ki a konflikutosok a különböző nyelveken, és hogyan oldják meg őket. Kiderült, hogy a legellentmondásosabb témák mindenhol nagyjából ugyanazok, nyelvtől és földrajzi helyektől függetlenül.
A tanulmány a vitatottság definiálásával indul. A Wikipédián minden cikkhez elérhető a szerkesztéstörténet, a változtatások darabszáma azonban nem egyértelmű azonosítója az vitatottságnak, az csak azt mutatja meg, ha egy téma gyorsan változik.
A kutatók ehelyett inkább a visszavonásokra koncentráltak: ilyenkor az egyik szerző törli a másik munkáját, a cikket korábbi verzióra állítja vissza. Ettől függetlenül a visszaállítások is viszonylag gyakoriak, így még ezek sem jelzik egyértelműen az ellentéteket. Ezért a kutatók a többszöri visszavonásokat vizsgálták, amikor az egyik szerkesztő visszavonta a másik munkáját, aztán ugyanez fordítva, tehát mindkét szerkesztő lenullázta a másik változtatásait. Egy cikk vitatottságát végül úgy definiálták, hogy súlyozták az összes kölcsönösen egymást törlő szerkesztőpárt, kivonták a legnagyobb értékűt, és megszorozták ezt az értéket a cikk összes szerkesztőjével.
Ezután több nyelven megvizsgálták a Wikipédiát, összegyűjtötték a többszörös visszavonásokat és kiszámolták az egyes cikkek vitatottságát. Ebből készült egy lista, ami felsorolja a legtöbbet oda-vissza szerkesztett témákat. A legnagyobb verzióban, az angol nyelvű wikiben így alakul az élboly:
- George W. Bush
- Anarchism (anarchizmus)
- Muhammad (Mohamed)
- List of World Wrestling Entertainment, Inc. employees (a World Wrestling Entertainment pankrátorszervezet dolgozóinak listája)
- Global Warming (globális felmelegedés)
- Circumcision (körülmetélés)
- United States (Egyesült Államok)
- Jesus (Jézus)
- Race and intelligence (Faj és intelligencia)
- Christianity (Kereszténység)
A magyar kiadás vitatottsági toplistája pedig így alakul:
- cigánybűnözés
- ateizmus
- magyar radikális jobboldal
- Orbán Viktor
- Magyar Gárda mozgalom
- Gyurcsány Ferenc 2006-os beszéde
- A Mortimer-ügy
- magyar szélsőjobb
- Jobbik
- Polgár Tamás
Úgy tűnik, a magyar Wikipédia legellentmondásosabb témái mind politikához, azon belül is néhány kivétellel a radikális jobboldalhoz köthetőek. A lista tizedik szereplője ismertebb nevén Tomcat, az újabban biciklitolvajokat kergető, de több szállal is a szélsőjobbhoz kötődő blogger.
A kutatók vizualizációs programot is fejlesztettek a témák figyelésére. Ezzel három csoportba rendezték a nyelveket. Az elsőbe rakták az angolt, németet, a franciát és a spanyolt, a másodikba került a magyar, a cseh, valamint a román, a harmadikba pedig az arab, a perzsa és a héber. Ebből kiderült, mik voltak az átfedések a különböző témák között.
Kiderült, hogy nagyon sok nyelven vitatott témának számítanak a vallással, vallásos emberekkel kapcsolatos, valamint az antiszemitizmushoz és Izraelhez köthető cikkek. Az Izraelről, Adolf Hitlerről, a holokausztról és istenről szóló szócikkek mindhárom nyelvcsoportban vitatottak. Minden nyelven kisebb-nagyobb mértékű vita van az alábbi témákról (a vitatottsági szint szerint csökkenő sorrendben): politika, országok, vallás, történelem, szexualitás, tudomány, sport, irodalom, filmek, és végül a zene.
Ennek ellenére a legtöbb vitatott téma nyelvfüggő: azaz vadul harcolnak rajta az egyik nyelven, máshol azonban érdektelen. Ilyen például a Falkland-szigetek kérdése a spanyol nyelvű Wikipédiában (ahol egyébként a legmegosztóbb téma egyértelműen a sport, azon belül is a foci). Néhány téma előkelő helyezése pedig teljességgel érthetetlen mindazoknak, akik nincsenek otthon az adott ország közbeszédében: ilyen például a Disney Channel tévéadó a román kiadásban, a telepátia a cseheknél, vagy a Horvátországról szóló szócikk a német Wikipediában (mind top10-esek az adott nyelven belül).
A többi toplista
Német nyelv
- Horvátország
- szcientológia
- 9/11 összeesküvés-elméletek
- egyetemi testvériségek
- homeopátia
- Adolf Hitler
- Jézus
- Hugo Chavez
- minimálbér
- Rudolf Steiner
Francia nyelv
- Ségolene Royal (francia baloldali politikus)
- UFO
- Jehova tanúi
- Jézus
- Sigmund Freud
- szeptember 11-i támadás
- a Muhammad al Durrah incidens
- iszlamofóbia
- isten a keresztény hitben
- nukleáris erőművekkel kapcsolatos viták
Spanyol nyelv
- Chile
- Club America (mexikói futballklub)
- Opus Dei
- Atletico Bilbao
- Andres Manuel Lopez Obrador (mexikói politikus, egykori elnök)
- Newells Old Boys (argentin futballklub)
- FC Barcelona
- homeopátia
- Augusto Pinochet
- Alianza Lima (perui futballklub)
Cseh nyelv
- homoszexualitás
- pszichotronika (a parapszichológia katonai felhasználása, a kifejezést egy cseh pszichológus alkotta meg)
- telepátia
- kommunizmus
- homofóbia
- Jézus
- Morvaország
- Szexuális érdeklődés változásának hatásai
- Ross Hedvicek (a csek Wikipedia szerkesztői közösségének egyik ismert alakja)
- Izrael
Román nyelv
- FC Universitatea Craiova (román futballklub)
- Mircea Badea (román tévés személyiség)
- Disney Channel
- légiós-lázadás és a bukaresti pogrom
- Lugoj (város Románia nyugati részén)
- Vladimir Tismaneanu (román politikai elemző)
- Craiova (romániai város)
- Románia
- Traian Basescu
- Román ortodox egyház
Arab nyelv
- ashari (a muszlim teológia egy iskolája)
- Ali bin Talal al Jahani
- Mohamed
- Ali
- Egyiptom
- Szíria
- szunnita iszlám
- wahhabi (a szunniták ultrakonzervatív szárnya)
- Jasszer Al-Habib
- arab nép
Fárszi nyelv
- Báb
- Fatimah
- Mahmud Ahmedinezsád
- Irán lakossága
- a Koránnal kapcsolatos kritikák
- Tabriz
- Ali Khamenei
- Khomeini ajatollah
- Massoud Rajavi
- Mohamed
Héber nyelv
- chabad (az ortodox zsidó vallás egyik ága)
- chabad messianizmus
- 2006-os libanoni háború
- Btselem (izraeli jogvédő szervezet)
- Benjamin Netanyahu
- Hebroni zsidó telepek
- Daphni Leef (izraeli aktivista)
- Gázai háború
- Beitar Jerusalem FC (izraeli futballklub)
- Ariel Sharon
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)