A kikapcsolt telefont is követi az NSA
Az amerikai titkosszolgálat, az NSA nagyon sokféle megfigyelésre képes, a nemrég kirobbant botrányban az is felmerült, hogy monitorozták a webes kereséseket és felveszik a telefonbeszélgetéseket (a netes követést több érintett cég tagadta). Ezzel azonban még nincs vége: kiderült, hogy az ügynökség képes követni a telefonokat akkor is, ha azok ki vannak kapcsolva.
A Washington Post hétfőn közölt összeállítást arról, hogy 9/11 után hogyan nőtt az NSA. Ebben volt egy apró részlet: 2004 szeptemberében kifejlesztették a The Find névre keresztelt technológiát, amelyet az ügynökök arra használtak, hogy megtalálják a mobiltelefonokat, még akkor is, ha ki vannak kapcsolva. A cikk szerint ez segített beazonosítani több ezer új célpontot, köztük az Al-Kaida tagjait.
Nem fejtik ki bővebben, a technológia hogyan működik, de valószínű, hogy az ügynökök trójaival fertőzték meg a telefonokat, amely kényszerítette a készülékeket, hogy készenléti állapotban is küldjenek jelet, egész addig, amíg az akkumulátort ki nem vették. A legtöbb esetben a telefon kikapcsolása azt jelenti, hogy befejezi a kommunikációt a közeli adótornyokkal, így nem határozható meg a helye.
Még 2006-ban kiderült, hogy az FBI terjesztett egy kémprogramot, ami a fertőzött telefonokról kikapcsolt állapotban is továbbított adatokat. Az NSA valószínűleg hasonló technológiát használt, csak sokkal szélesebb körben: több ezer felhasználót fertőzhettek meg. A tömeges célzás nehéz, de lehetséges: 2009-ben több ezer Blackberry-felhasználót fertőztek meg az Egyesült Arab Emirátusokban azzal, hogy valódi frissítésnek álcázták a vírust. A program nagyon merítette az akkumulátorokat, ezért a kutatók hamar megtalálták: kiderült, hogy a szoftvert egy amerikai cég, az SS8 készítette a kormánynak.