Szinte bármihez hozzáférhet az NSA, amit az internetfelhasználó csinál, akár előzetes felhatalmazás nélkül – írja Edward Snowden dokumentumaira hivatkozva a Guardian. A lap szerint az XKeyscore program lehetővé teszi, hogy az NSA hatalmas adatbázisokban keressen, melyekben emailek, chatek, és böngészési adatok is megtalálhatók. Az írás kifejti: a program az NSA „legmesszebb nyúló″ internetes hírszerző eszköze (DNI, vagyis Digital Network Intelligence).
Az újonnan kikerült információ máris nagy felháborodást váltott ki, miközben az amerikai Szenátus szerdán hallgatja meg a hírszerzés vezetőit az ügyben. Snowden azt állította, hogy a világon bárkit le tudna hallgatni, ezt a vezetők tagadták, Mike Rogers, a hírszerzési bizottság elnöke elmondta: „Hazudik, nem tudja megcsinálni, amit állít.″
Ezzel szemben az XKeyscore-ról szóló képzési anyagok részletezik, hogy lehet a segítségével hatalmas adatbázisok adatait kinyerni pár egyszerű adat megadásával. A kéréseket bíróságnak nem is kell engedélyeznie, csak NSA-alkalmazottak nézik át. Az eszköz arra is alkalmas, hogy élőben lehallgassanak internetezőket.
Az XKeyscore-ral az elemzők a metaadatok mellett a levelek és a böngészési előzmények tartalmát is keresni tudják. Az NSA állítása szerint 2008-ra 300 terroristát fogtak el a program segítségével.
A lehallgatási botrányt Edward Snowden robbantotta ki, összefoglaló írásunkat itt találja. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) több tízmillió amerikai telefonbeszélgetéseit hallgatta le egy titkos bírósági döntésre hivatkozva. A Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok szerint az NSA a PRISM fedőnevű rendszer segítségével a Microsoft, a Google, a Yahoo, a Facebook, a YouTube, a Skype, az AOL, az Apple és a PalTalk internetes óriásvállalatok és szolgáltatások adatforgalmát is megfigyelte.
Nyomás a Twitteren
A Twitter szerdán közölte, hogy az amerikai kormány egyre több adatot kér le a közösségi hálózat előfizetőiről. Az első félévben a szövetségi hatóságok 902 esetben fordultak a Twitterhez adatgyűjtési céllal. Összesen 1319 konkrét felhasználóról kértek információkat.
Ez lényegesen több mint 2012 első felében, amikor 815 esetben érkezett ilyen kérés a Twitterhez a kormánytól. (MTI)