További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Bár hamar körbeszaladt a neten a magyar idő szerint csütörtök éjjel kipattant amerikai sztori, végül kiderült, hogy még az amerikai rendőrség sem néz át minden egyes Google-keresést. Az első hírek arról szóltak, hogy egy házaspár két tagja egymástól függetlenül rákeresett a kukta és a hátizsák szavakra, ami a bostoni események óta nem túl szerencsés konstelláció (a Carnajev-fivérek kuktákból készített bombákat rejtettek hátizsákokba, amiket a bostoni maraton befutójánál helyezek el, a robbanásban három ember meghalt, tucatnyian megsérültek).
Tegnap még úgy tűnt, hogy a puszta keresés is megszólaltathatott valahol egy vészcsengőt, ami egész a helyi rendőrörsig elhallatszott, de kiderült, hogy nem az amerikai titkosszolgálat vagy a PRISM nevű kémhálózat áll a háttérben. A házaspár a férj korábbi munkáltatójától kapott laptopot használta, és az erre telepített biztonsági rendszer szúrta ki a kulcsszavakat. A cég főnöke értesítette a rendőröket, akik erre reagálva keresték fel a Catalanóékat.
A Suffolk megyei rendőrkapitányság kiadott egy közleményt is, amiben egyértelművé teszik, hogy a munkáltató adta le a drótot, és hogy a keresés nem kuktákra, hanem konkrétan a "pressure cooker bombs", vagyis a kuktából készíthető bombákra vonatkozott.
Az esetnek több tanulsága is van. Egyrészt az ember a céges laptopján ne csak pornót ne nézzen, ha nem akar kellemetlen helyzetbe kerülni, de a furcsa kereséseket se ott futtassa, hacsak nem teljesen biztos abban, hogy kiiktatta a gépre telepített ellenőrzőszoftvereket és keyloggereket.
Másrészt bár a Google valóban segíti a nyomozók munkáját, az csak kiemelt esetekben történik önkéntesen, például a gyermekpornográfiával kapcsolatos eseteket szűrik automatikusan. A keresőóriás természetesen a terrorizmussal és egyéb, hétköznapi bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozásokban is együttműködik, de erről félévente számot is ad a nyilvánosan elérhető átláthatósági jelentésben, illetve a cég a PRISM-ügy kapcsán azt is próbálja elérni az amerikai hatóságoknál, hogy a megkereséseket és adatkéréseket azok teljes részletességében megismertethesse a felhasználókkal.