Saját kiberkommandót akarnak a britek
A brit védelmi miniszter, Philip Hammond a héten bejelentette, hogy Nagy-Britannia saját kiberhadsereget akar; olyat, akik nemcsak megvédik az országot a hekkerek jelentette fenyegetéstől, hanem önálló kibertámadásokat is indíthatnak.
A brit Védelmi Minisztérium 500 millió fontot költ egy katonai egység, a Joint Cyber Reserve felállítására. Ennek több száz tartalékos tagja lesz; tapasztalt katonai szakértők éppúgy lesznek az egységben, mint profi informatikai szakemberek.
Hammond a hivatalos közleményben azt írta, a kiberfenyegetés egyre nagyobb veszélyt jelent, ezért szükséges egy kiberhadsereg létrehozása, akik szükség esetén csapást is indíthatnak.
A NATO is rábólintott
A britek mostani lépésének köze lehet ahhoz, hogy az izraeliek és az amerikaiak már előttük járnak a támadó kiberfegyverek fejlesztésében. A két ország közös együttműködésének eredménye lehetett az iráni atomerőművekre szabadított Stuxnet vírus is, ami az erőmű központi számítógépére bejutva több száz urándúsító centrifugát tett tönkre.
A döntést az is indokolhatja, hogy a NATO egyik jogászcsoportja úgy döntött, hogy a nemzetközi jognak támogatnia kell a katonai célú kibertámadásokat más internetes támadók ellen, akiknek a tevékenysége fizikai kárt okozhat. Ilyen esetnek számít, ha a támadók áramszünetet okoznak egy kórházban, vagy mérgező anyagot juttatnak egy víztározóba.
Jay Abbot, a brit Cyber Security Challenge kiberbiztonsági tanácsadója szerint minden országnak újra kellene gondolnia az offenzív és a defenzív kiberháborús stratégiáját. Abbot úgy látja, kiemelt figyelmet kell szentelni annak, hogy a Stuxnethez hasonló vírusokat a megtámadott fél átprogramozhatja, és a saját céljaira használhatja föl.