A Google internetes óriáscég arra figyelmeztette szerdán az amerikai kormányt, hogy kémtevékenysége hatására darabokra szakadhat az egész világot behálózó internet, egyes kormányok korlátokat állítanának fel, és az ártana az amerikai gazdaságnak.
A cég szerint a közvéleménynek több információt kellene kapnia arról, hogy a kormány milyen felhasználói adatokat akar megtudni. „Az, hogy most csak korlátozottan átlátható a kormány által demokratikus országokban folytatott megfigyelési tevékenység, megrendíti a legtöbb ember bizalmát és a szabadságba vetett hitét, negatív hatással van a gazdasági fejlődésünkre, a biztonságunkra és arra a képzetre, hogy az internet a nyitottság és a szólásszabadság egyik területe" – írta Richard Salgado, a Google rendvédelmi és információbiztonsági igazgatója az amerikai kongresszusnak írt nyílt levelében.
Ez az első olyan nyilatkozat, amelyet egy nagy technológiai cég tett a törvényhozásnak azóta, hogy kipattant a botrány a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által folytatott titkos adatgyűjtéssel kapcsolatban.
A kongresszus tagjai azon gondolkoznak, hogyan kellene változtatni az Amerikai Egyesült Államok megfigyelési gyakorlatán és törvényein, miután Edward Snowden, az NSA egy volt szerződéses alkalmazottja felfedte a hivatal titkos megfigyelési tevékenységét. A szenátus igazságügyi bizottsága azzal összefüggésben kezdeményezett meghallgatásokat - a Google a maga részéről ennek írásban tett eleget -, hogy Al Franken demokrata párti szenátor az eddiginél nagyobb átláthatóságot biztosító törvénymódosítást javasolt az adatgyűjtésre vonatkozóan.
Franken szerint az internetes cégek sokkal kevesebb információt adnak át a kormánynak saját ügyfeleikről, mint amennyit sok ember gondol. Szerinte meg kellene engedni ezeknek a cégeknek, hogy tájékoztassák a közvéleményt a kormány kéréseinek jellegéről, valamint az átnyújtott adatok számáról.