Melyik a legmegbízhatóbb merevlemez?
Mindenkit megelőztek a Hitachi merevlemezei a felhőszolgáltatást nyújtó Backblaze átfogó tesztjén, amiben az adattárolók meghibásodásának gyakoriságát vizsgálták. Eredményeikről egy részletes blogbejegyzésben számoltak be.
A vállalat adatközpontjában több mint 27 000 merevlemez van, tehát meglehetősen nagy mintán végezték el a vizsgálatokat. A Hitachi esetében 2 százalék alatt volt az éves meghibásodási arány, a Western Digital 3-4 százalékon teljesített, a Seagate bizonyos modelljeinél azonban 25 százalék volt a legmagasabb érték.
Természetesen a gyártók egyes modelljei közt is nagy volt a különbség: a legkevésbé megbízható merevlemez a másfél terabájtos Seagate Barracuda volt, amelyek átlagosan 4 évesek, és ezeknél 25,4 százalékos éves meghibásodási arányt mértek. A legújabb Seagate modellek, 4 terabájt kapacitással, elfogadhatóbb mértékben hibásodtak meg, ezeknél csak 3,8 százalék volt az arány. A Hitachi két terabájtos merevlemezei azonban még 3 évesen is jól teljesítettek, csupán 1,1 százalékos hibaaránnyal, míg az újabb, 4 terabájtos egységeknél ez 1,5 százalék volt.
A meghibásodásokat mutató grafikonnak elméletileg tál alakúnak kell lennie, mert viszonylag sok hiba keletkezik a használat kezdetén (főleg gyártási hibákból kifolyólag), és a merevlemez élettartamának a végén megint nőni kezd a hibák száma. Ez a Backblaze grafikonjain is látható a Western Digital és a Hitachi esetében, a Seagate görbéi azonban egészen mást mutatnak.
Egyetlen hibája van a Backblaze tesztjének: otthoni használatra szánt merevlemezeket vizsgáltak olyan adattároló központokban, ahol az eszközök folyamatosan működnek. Otthon általában kikapcsoljuk a számítógépünket, pont azért, hogy fölöslegesen ne használódjanak el az alkatrészek.