
Akkor most tényleg telefonnal fogunk fizetni?
További Tech cikkek
Hú, mekkoraaa! Milyen király a lassított felvétel üzemmód a kamerában! Hahaha, elhajlik az ember zsebében! Nem is hajlik el! De ha mégis, hát na bumm, az összes többi ekkora telefon is elhajlik! Ingyen U2-album! Utálom a U2-t, takarodjon Bono a telefonomról!
Na, ezzel gyorsan le is tudtuk a kötelező köröket, amivel az iPhone 6 megjelenése óta a közvélemény reagált az új Apple telefonra, és foglalkozhatunk az igazán fontos dogokkal. Az Apple ugyanis az új telefonban bemutatkozó Apple Pay rendszerrel nem kevesebbet tett, mint bejelentette az igényét a nagyon sok milliárd dolláros globális hitelkártyapiacra. Márpedig ha az Apple ilyesmit tesz, arra érdemes odafigyelni azok után, hogy az iTunes mit művelt a zeneiparral. Szóval mi a fene ez az Apple Pay, hogyan fogja felváltani a telefon a bankkártyát, és miért lesz ez jó nekünk?
Telefonáljon bankkártyával!
Az Apple Payben az a csodálatos, hogy valójában semmi új nincs benne, már régóta meglevő technológiákból épít valamit az Apple, amit becsomagol a szokásosan magas szintű felhasználói élménybe, pont ugyanúgy, mint az iPod, az iTunes, az iPhone vagy az iPad esetében.

Az Apple Pay kicsit leegyszerűsítve annyit csinál, hogy bevisszük a telefonunkba a bankkártyánk adatait, és aztán a kártyát otthon is hagyhatjuk a fiók mélyén, a telefont fogjuk használni helyette. Az NFC technológia adja az adatforgalom csatornáját, így érintés nélküli fizetés valósítható meg, nagyjából úgy, mint a PayPass-kártyáknál. Bónusz biztonsági rétegnek különféle titkosítási eljárások jönnek be a képbe, na és az iPhone nagy ütőkártyája, az ujjlenyomat-azonosító. Vagyis végső soron ott tartunk, hogy ha valaki megszerezné a kártyaszámunkat, a PIN kódunkat, a kártyánk CVV kódját és még akár a telefonunkat is, még mindig nem fér hozzá a pénzünkhöz. A probléma az egésszel az, hogy hiába vértezi fel szuper lehetőségekkel a fizető oldalt az iPhone, a másik félnek, vagyis az elfogadónak is fel kell erre készülnie.
Persze az egész biztonsággal való villogás elég visszás éppen most, az iCloud-botrány után, amikor a lehető legérzékenyebb személyes adatok, hírességek meztelen fotói szivárogtak ki az Apple szolgáltatásából, ahová a telefonok automatikusan töltötték fel azokat. A cég remek időzítéssel pont ezután állt ki a világ elé azzal, hogy:
Izé, szóval az történt, hogy elhagytuk a fotóidat, amiket ránk bíztál. Bocsika. Most add ide szépen a bankkártyaadataidat, becsszóra nagyon vigyázunk majd rá!
Persze a TouchID-vel megerősített iphone-os fizetés technikailag ezzel együtt is sokkal biztonságosabb mint a kártyás, és még kényelmesebb is. Az ujjlenyomat-olvasóval gyorsabban azonosítjuk magunkat, és engedélyezzük a fizetést, mint bármilyen PIN kóddal, és nem lehet lelesni a terminálról, adathalászattal vagy sima találgatással megszerezni.
Ráadásul Amerikában, ahol a kártyás fizetés nagyjából olyan természetes, mint a levegővétel, még mindig a még kevésbé biztonságos, sima mágnescsíkos kártyák vannak többségben, csak 1-2 éve kezdtek tömegesen átállni a nálunk is megszokott csipes megoldásra. Emiatt amúgy is muszáj lesz lecserélni a kártyaolvasó terminálokat, ami remek alkalom arra, hogy akkor már olyat szereljen be az egyszeri kereskedő, ami NFC-n is tud kommunikálni. Vagyis iCloud-balhé ide vagy oda, az Apple időzítése mégiscsak elég jó volt.
A kérdés az, hogy sikerül-e az Apple-nek belobbiznia magát mindenhová, ahol kártyával lehet fizetni. Két nagy pofont már kapott a cég: a világ legnagyobb áruházlánca, a Wal-Mart, és a legnagyobb amerikai elektronikai áruházlánc, a Best Buy már nemet mondott – igaz, más óriáscégek, mint például a McDonald's vagy a Starbucks meg igent. Talán könnyebben megnyerhető területnek tűnik az online kártyás fizetéseké, ahol megint csak az ujjlenyomat-olvasó adta biztonság a fő érv, a weboldalaknak pedig nem igazán kerül semmibe a fizetési opciók közé bevenni az Apple Payt mondjuk a PayPal mellé.
Telefonba költözik a készpénz
Az Apple a kiszivárgott hírek szerint 1,5 ezreléknyi jutalékot vesz le az Apple Payen át kifizetett összegekből, ami eltörpül például a Square 2,75 százaléka mellett. A Square hardvere és alkalmazása bármilyen tabletből vagy okostelefonból hitelkártya-elfogadó terminált csinál, a cég ezen az ötleten és a jutalékon 5 milliárd dollárosra nőtt a 2010-es indulása óta. Persze az Apple általában nem ilyen kispályás szinten gondolkodik, és önmagában a 15 ezrelékekből rövid távon aligha lesz akkora biznisz, amit a cég úgy egyébként szokott csinálni a maga negyedévente 40-50 milliárdos forgalmával és 10 milliárd körüli tiszta profitjával. Főleg úgy, hogy jó Apple-szokás szerint a rendszert zártan tartják, külső fejlesztő nem nyúlhat az Apple megoldásához. Na de akkor mi lehet a cég célja?

A megoldás egyszerű, technikailag ugyanis semmi akadálya, hogy az iPhone-nal ne csak fizetni lehessen, hanem pénzt fogadni is. Az NFC-nek tök mindegy, hogy az adatforgalom milyen irányban megy két csip között, és azzal a pénz két készülék között. Ha a telefonunk nemcsak bankkártyává, de kártyaolvasó terminállá is válik, azzal végképp megszűnik a készpénz létjogosultsága . Egy mozdulat, két ujjlenyomat-olvasóra, és úgy küldhetünk át pénzt bárki más számlájára, mint anyu a pajzán videót apunak a Samsung vicces reklámjában.
És persze az sem elhanyagolható, hogy mindehhez nem a nulláról kezd hozzá az Apple, a cég méretéből adódó érdekérvényesítő képessége mellett ott van az iTunes 8-900 millió regisztrált felhasználója, akik már amúgy is rábízták a cégre a bankkártyaadataikat, innentől egy gombnyomásba kerül csak nekik, hogy azokat az új, NFC-s, ujjlenyomatos megoldással is használják. Ezzel a tömeggel az összes többi, már létező mobiltárca azonnal kiüthető a nyeregből.
Vagyis ha beválik az Apple számítása, azzal hosszú távon feleslegessé válik a fizikai bankkártya, a fizikai készpénz, az iPhone-unk úgy, ahogy van, átveszi a pénztárca szerepét, csak éppen sokkal biztonságosabb lesz annál. Így már érthető, miért ragaszkodik annyira az Apple a rendszer zártságához: arra játszik, hogy a közel egymilliárd iTunes-felhasználóval, a tízmilliószám eladott iPhone 6-okkal előbb tud univerzális mobiltárcát csinálni, mint bárki más (például a Google a Google Wallettel). Egyszer már megcsinálták a semmiből a legnagyobb online zeneboltot, miért ne sikerülhetne ugyanez még egyszer?
Az ismétléshez persze elengedhetetlen lenne, hogy a technológiát ne csak a drága csúcskészülékek futtassák – hát lehet, hogy mégiscsak jó ötlet volt a lesajnált műanyag vacak iPhone 5C? Ha a világ ráharap az Apple Payre, a tavalyi, vagyis mára még olcsóbbá váló telefonnal lehetne azt teríteni második körben. Talán ennek az éles tesztje volt tavaly, amikor a cég Indiában hirtelen újra piacra dobta az akkor már 4 éves iPhone 4-et az 5S és az 5C mellé, olcsó alternatívának?
És akkor képzeljük el a szép új világot, ahol mindenért a telefonunkkal fizetünk, nincs készpénz, és cserébe az Apple pontosan tudja rólunk, hogy mikor, hol, mit vásároltunk, kinek fizettünk, kitől kaptunk pénzt – hogy aztán zavarba ejtően jól célzott, személyre szabott hirdetésekkel csináljon a rongyos 15 ezrelékes jutalékoknál sokkal nagyobb üzletet.

Az oldalról ajánljuk
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Külföld
Beindult a konteó-gyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás
A szlovák kormánypárt egyik EP-képviselője szerint „nem szívlelnek minket”.
6 perce
- Belföld
Megérkezett a legújabb politikai édesség Hódmezővásárhelyre, az örökbe fogadható Zebra
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
- Belföld
Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
A naposabb területeken akár 16 és 21 fok közötti idő is lehet.
március 28., 05:53
- Tenisz
Újabb lépést tett Djokovics a történelmi siker felé, búcsúzott a torna meglepetésembere
A szerb szupersztár mindössze két győzelemre van attól, hogy begyűjtse pályafutása 100. ATP-serlegét.
március 28., 09:31
- Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán
Két személyautó és egy kisbusz ütközött.
március 28., 09:18
- Futball
Szoboszlaiék és a párizsiak már fogják az aranyat, óriási csata Spanyolországban
Az öt topligából négyben már csak a lefújást várjuk, a La Ligában viszont még bármi lehet.
március 28., 05:56
- Brand and Content
Évente 15 ezer ember élete lehetne jobb, ha elterjedne ez a technológia
12-15 ezer csípőprotézis műtét történik Magyarországon évente. Az operációk után jellemzően hosszú ideig elhúzódik a felépülés, ami sok esetben nem is teljes. Pedig orvostechnológia innovációk állnak rendelkezésre, hogy ez ne így legyen.
március 28., 00:06
- Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között
A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.
március 28., 07:41
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Belföld
Megzavarták Orbán Viktor rádióinterjúját, rendőrök szedték szét a tiltakozókat az MTVA székházánál
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
- Futball
Bognár György elárulta a paksi titkot: egy rúd szalámi, meg a szuperhatékony kémhálózat
A tréner szerint túlmisztifikált dolog a statisztika és az adatelemzés, mégis fél évvel a konkurencia előtt járnak.
március 28., 05:57
- Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
- Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”
Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.
március 28., 05:58
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Kultúr
Rejtély övezi az ötszörös Nobel-díj-jelölt halálát
Az őrzője gyilkolhatta meg.
március 28., 05:57
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait
Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.
március 28., 06:38
- Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09
- Belföld
Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37