Az Esri Magyarország nevű geoinformatikai cég alkalmazása bármely magyarországi lakcímnél kiszámolja, mennyi idő alatt ér oda a mentő – írja a hvg.hu. A cég az alkalmazást egy térképpel is megtámogatta, melyről színskála alapján is leolvashatjuk, mennyi idő alatt ér oda a segítség, illetve hogy lakóhelyünk beleesik-e a 15 perces időlimitbe.
A 15 perc bűvös számnak minősül, hiszen amellett, hogy ez a nemzetközi norma, minden magyar egészségügyi kormányzat kitűzi a célt, hogy az országban mindenkihez ennyi időn belül eljusson a mentő. Ezt persze eddig még soha nem sikerült teljesíteni, az IME című szakmai folyóirat néhány éves kutatása is azt mutatta, minden hatodik betegnek 15–30 percet és minden huszadiknak több mint fél órát kell várnia, míg megérkeznek a mentők.
A feladatot nehezíti, hogy a 15 percbe bele kell számolni azt a másfél-két percet is, ami a segélyhívástól az indulásig eltelik. Ennek ellenére az EMMI és az OMSZ tavaly 178 új mentőautó, 20 új, valamint 60 felújított mentőállomás bevetésével megcélozta a kilencven százalékos elérési arányt.
A cég a térkép elkészítéséhez a mentőállomások helyét, egy közlekedési szabályokat is tartalmazó digitális utcatérképet, egy lakossági demográfiai adatbázist, valamint az Opten cégadatbázisát használta fel. Az összesítésből az derül ki, hogy a teljes lakosság 14 százaléka, egész pontosan 1 millió 410 ezer 44 ember lakik negyedóránál távolabb egy-egy mentőállomástól. Ez néha egész városokat jelent, Abony és Lajosmizse lakóin kívül még 898 olyan település van, ahol egyetlen lakó sem számíthat negyedórán belül a segítségre.