Spóroljunk rengeteget a gázszámlán!
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Intelligens otthonos sorozatunkban eddig olyan megoldásokat vettünk sorra, amelyek kényelmesebbé teszik mindennapjainkat. A világítás automatizálása talán az egyetlen, amellyel akár energiát is spórolhatunk, ha úgy állítjuk be a rendszert, hogy tényleg csak ott égjen a villany, ahol épp vagyunk. De ha erre nem figyelünk, csak a hagyományos izzók ledesre cserélésével amúgy is rengeget takaríthatunk meg. A kamerarendszerek, az okoskonnektor, a nyílásérzékelők azonban gyakorlati hasznot nem hoznak, ha nem vesszük annak, hogy a kényelem sokat megér.
Most azonban egy olyan rendszert mutatunk be, amelynek segítségével akár ezreket is megsprórolhatunk a fűtésszámlán. A Siemens Synco nevű rendszere ígéri ezt, aminek a lényege, hogy helyiségenként lehet szabályozni a hőmérsékletet a lakásban, és ezt időzítéssel is meg lehet fejelni, hogyha nem vagyunk otthon, ne menjen feleslegesen a fűtés.
A Siemens fűtésszabályozó rendszere sokkal bonyolultabb az eddigi cikkekben bemutatottaknál. Már a tesztelés megszervezése alatt nagyon sok információt kértek a gyártótól. Hány szoba van a lakásban, mennyi radiátor van, van-e szigetelés, van-e kábeles internet. Ezeket az eszközöket nem bízzák a felhasználóra, szakember végzi a beszerelést és beüzemelést. Itt már nem arról van szó, hogy megveszem a boltban, hazahozom dobozban és rácsatlakoztatom a wifire, hogy működjön.
Maga a fűtésrendszer teljes kiokosítása egy egész napig eltartott a szakembereknek. Mármint a szerelés része, mert akkor még hátravolt a tanulási folyamat. A radiátorokra elektromos szelepmozgatót kellett tenni, ehhez azonban nálunk a radiátorok szelepeit is cserélni kellett, mert nem volt kompatibilis a szelepmozgatókkal. Ezt a Siemens partnereként az Érchegyi Generál munkatársai végezték el. A Siemens emberei aztán felszerelték a külső időjárás-figyelő egységet, a központi kommunikációs egységet pedig összelőtték a wifivel. Így mindent egy helyről tudok irányítani, még akkor is, ha nem vagyok otthon.
Az első néhány nap tanulással telt: első lépésként rögtön be kellett állítani a szobákban, milyen legyen a hőmérséklet. Ezt a központi vezérlővel is megtehetjük, de elsőre nekem egyszerűbbnek tűnt a webes felület annak ellenére, hogy eléggé fapados a dizájnja. Alapbeállításként reggel hat és este tíz között van a komfortzónában az összes helyiség, ez azt jelenti, hogy 21 fokra fűti fel a szobákat. Ezt változtattam meg úgy, hogy a reggeli munkába indulás után kapcsoljon a rendszer prekomfort fokozatba. Ez gyárilag 20 fokot jelent, de én levettem 18 fokra. Minek fűtsön, ha nincs otthon senki? A rendszernek azt is megadtam, hogy hazaérkezésünk előtt fél órával kezdjen fűteni a nappaliban és a fürdőben, hogy melegre érkezzünk. A hálószobákban ezt az időpontot későbbre adtam meg.
Néhány nap alatt kölcsönösen kiismertük egymást.
A régi termosztátunk sem annyit mutatott, rendszeresen másfél-két fokkal mért kevesebbet. Szerencsére a szelepmozgatókba épített hőmérőket finomhangolni is lehet, összehangoltam a régi termosztáttal és máris jobb lett a család közérzete. Ez a mondat egyébként három napi próbálgatásomba került, folyamatosan kellett állítgatni, hogy tényleg olyan legyen a hőmérséklet, amelyben jól érezzük magunkat.
A rendszert még csak két hete használom, így arra a kérdésre egyelőre nem tudok válaszolni, hogy tényleg spórolunk-e vele, és ha igen, mennyit. Arra viszont már tudok válaszolni, hogy nagyon pontosan, hogy szinte tizedpontosságig be lehet állítani a hőmérsékletet. Egyéni fűtésnél ugyanis nem mindegy, melyik szobában van a termosztát. Ha a déli oldalon tartjuk, az északi oldal helyiségei hűvösek. Ha a nappaliban (ahol az egybe épített konyhában épp megy a sütő), akkor a hálószobák hidegek. A radiátoronkénti termosztát pont azt jelenti, hogy mindenhol annyira fűt be a rendszer, amennyire kérem.
Azt is megtudtam, hogy a központi egység a fűtés szabályozásánál sokkal többet tud. Képes kezelni a légkondicionálókat, és ha lenne elektromos redőny a házban, azt is be lehetne állítani, mikor húzza fel és még azt is tudja, hogy magától nyitogassa az ablakokat az időjárás és a mi utasításaink alapján. Ezeket azonban nem tudtuk kipróbálni, ennyire nem okos az otthonunk.
A rendszert még teszteljük néhány hétig, közben lekérdezem az előző évi, téli időszakra vonatkozó számlákat, hogy össze tudjam hasonlítani, kevesebb gáz fogyott-e. De ez már egy következő cikk témája lesz.