A Google harcba száll Franciaországgal
A Google fellebbezett a francia legfelsőbb bíróságnál a felejtés joga nevű online adatvédelmi rendelkezés kiterjesztése ellen. A francia adatvédelmi hatóság (CNIL) azt szeretné, ha a helyi döntéseinek a Google nemcsak a francia változatában, hanem világszerte mindenhol eleget tenne. Az amerikai cég viszont ezt nagyon nem szeretné, szerintük ez a kevésbé demokratikus országokban visszaéléseket tenne lehetővé.
Az Európai Unió Bírósága (EUB) 2014-ben hozott azóta is vitatott döntést arról, hogy minden felhasználónak joga van az online felejtéshez, vagyis ahhoz, hogy kérelmezze a róla szóló találatok eltávolítását a keresési találatok közül, ha azokat inadekvátnak vagy irrelevánsnak tartja. (Vagyis nem magukat a cikkeket vagy más tartalmakat kell eltávolítani – ehhez a Google-nek nem is lenne joga –, csak az azok megtalálásához vezető utat kell elvágni.) Ez persze nem csak a Google-t érinti, de mint a keresések utcahosszal az élen járó piacvezetője, a közvélemény szemében ez a cég volt a vita szimbolikus másik fele. Azóta csak ők majdnem másfél millió kérelmet bíráltak el, és ezek 40 százalékát jóvá is hagyták.
Kockázatos precedenst teremthetne
2015-ben a CNIL azért ment neki a Google-nek, mert szerintük a cégnek a felejtésre ítélt keresési találatokat nemcsak a kereső helyi verziójában, hanem globálisan, minden nyelvű kiadás találatai közül el kellene távolítania. Jelenleg az a gyakorlat, hogy egy-egy eltávolított találatot Európából egyik Google-változattal se lehet látni, de Európán kívülről igen. A CNIL szerint viszont ezt a korlátozást nagyon könnyű megkerülni, ezért van szükség a globális törlésre.
A CNIL 100 ezer eurós bírságot sózna a Google nyakába, ha nem hajlandó teljesíteni a kérését, de a büntetésen túlmutató tétje van a kérdésnek. A Google szerint egyrészt egy nemzeti hatóságnak nem kéne beleszólnia abba, hogy mi történik az országa határain kívül. Másrészt attól tartanak, hogy a francia ügy precedenst teremtene, és később esetleg "kevésbé nyitott és demokratikus" országok is elvárnák, hogy a ő saját, problémásabb információs törvényeiket is globálisan kelljen betartani. Vagyis leegyszerűsítve: mi lenne, ha ezen az alapon Kína is azt kérné, hogy amit a határaikon belül nem lehet elérni, azt azon kívül se lehessen. A Google szerint ez nem csak elméleti probléma, kaptak már így is ilyen megkeresést (persze konkrét országot ők nem említettek).