Két év börtön egy fogkrémes fotó miatt
További Tech cikkek
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Azonnal cserélje le, ha ilyen routert használ!
Anasztaszijа Bubejeva férje egy fogkrémes tubusról töltött fel képet, amihez azt írta: „Préseld ki Oroszországot magából!". A képet megosztotta egy közösségi oldalon 12 barátjával. A férfit emiatt két év börtönre ítélték. Az eset nem egyedi: gyűlöletbeszédre hivatkozva idén legalább 54 embert küldtek börtönbe, ők mind online osztottak meg valamit. Ez ötször akkora szám, mint öt évvel ezelőtt – közölte a moszkvai székhelyű, emberi jogokkal, nacionalizmussal és idegengyűlölettel foglalkozó Sova csoport. 2010-ben 92 embert ítéltek el gyűlöletbeszédért, tavaly már 233-at.
Szintén májusban egy asztraháni férfit két évre ítéltek, mert azt írta a közösségi oldalra hogy az ukránok „harcoljanak Putyin megszálló erői ellen”. Decemberben egy szibériai bíróság öt évre ítélt egy férfit, akit gyűlöletkeltéssel vádoltak, mert észak-ukrajnaiaknak üzent egy videóban. Októberben egy politikai aktivistát két évre ítéltek, mert Putyint kritizálta.
Oroszországban 2002-ben fogadtak el törvényt, amelyben definiálják a szélsőségesség fogalmát: annak számít, aki veszélyezteti a nemzet biztonságát, támogatja a terrorizmust vagy a rasszizmust, illetve erre biztat másokat. Ez nagyon tág fogalom, végül a bíróság dönt róla, hogy mondjuk egy közösségi médiás bejegyezés veszélyezteti-e a nemzetbiztonságot vagy nem.
2014-ben Putyin tovább bővítette a szabályozást: az is büntethető, aki „az orosz területi integritás szétverésére szólít fel”, azaz például megkérdőjelezi, hogy az akkor frissen elfoglalt Krím Oroszországhoz tartozik. Erre utalt a börtönre ítélt férj által megosztott kép is.
A férfi egyébként rengeteg politikai vitáról szóló cikket osztott meg a legnagyobb orosz közösségi oldalon, a Vkontakte-n. A nyomozók egyszer munkaidőben keresték, és miután nem találták otthon, felrakták a körözött bűnözők közé. Amikor a férfi hazaért, kommandósok rohanták le házát.
A férfit eredetileg egy év börtönre ítéltek olyan képek, videók és cikkek megosztásáért, amiket ukrán nacionalista csoportok oldalain talált. Felesége kimaradt az egyetemről, mert egyedül nem tudta fizetni a költségeket, és eltartani négyéves gyerekét. A gyereknek a kommandós akcióban megsérült a szeme, mert megütötték. Két héttel az eredeti ítélet után újra bíróság elé állították, akkor már „az orosz területek integritása elleni akciók” miatt, például a fogkrémes képért, meg egy cikkért, aminek az volt a címe, hogy „A Krím Ukrajna” , és egy olyan blogger írta, aki azóta szintén börtönben van. A férfit újra bűnösnek találták és két év, három hónapot kapott.