A Kaspersky beperelte a Microsoftot
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Kaspersky Lab orosz biztonsági cég eljárást kezdeményezett a Microsoft ellen, mert az amerikai cég szerintük visszaélt az erőfölényével a vírusvédelmi szoftverek piacán – írja az ITcafé.
Hosszas felvezetés után a Kaspersky fél éve kezdeményezett egy vizsgálatot az orosz szövetségi versenyügyi hatóságnál ugyanilyen okból. Jevgenyij Kaszperszkij, a vállalat alapító-vezetője akkor a blogján azt írta, hogy azért fordultak a hatósághoz, mert hónapokig folytattak ugyan tárgyalásokat a Microsofttal közvetlenül, ám ezek nem vezettek eredményre.
De a Kaspersky nem elégedett meg ennyivel, a vállalatvezető kedden bejelentette, hogy hasonló eljárás megindítását kezdeményezték a Microsoft ellen az Európai Bizottságnál, illetve a német versenyügyi felügyeletnél is. Bár az amerikai vállalat az előző panasz benyújtása óta bevezetett változtatásokat, azok messze nem elegendőek – írja Kaszperszkij.
A panasz szerint a Microsoft az operációs rendszerek piacán megszerzett erőfölényét arra használja fel, hogy saját biztonsági szoftverét, a Windows Defendert promotálja, hátrányba hozva ezzel a versenytársakat. Kaszperszkij azt állítja, hogy amikor egy számítógép az operációs rendszer egy korábbi változatáról Windows 10-re frissül, a frissítű eltávolítja a korábban telepített Kaspersky-terméket, és a Windows Defendert állítja be helyette. Emellett azt is felrója, hogy a Microsoft nem nyújt elég időt a fejlesztőknek a Windows 10 frissítéseinek tesztelésére, így kompatibilitási problémák léphetnek fel.
A Kaspersky fő célja, hogy a Microsoft hagyjon fel versenyellenes gyakorlatával, a felhasználók megtévesztésével, és minden biztonsági szoftver azonos eséllyel indulhasson a Windows platformon. A Microsoft közleménye szerint viszont ők minden szempontból megfelelnek a versenyjognak, és ezt szerintük a vizsgálat is ki fogja mutatni. Emellett azt is állítják, hogy a felmerült problémák tisztázása céljából már hónapokkal ezelőtt javasoltak egy vezetői szintű találkozót Kaszperszkijnek, ám ezt azóta sem sikerült tető alá hozni.
Érdekes lesz figyelni, hogy az Európai Bizottság mit szól majd a vádakhoz, mert a testület az utóbbi években kifejezetten érzékenynek mutatkozott a versenyjog megsértésére, a Google ellen például már hosszú ideje folytatnak trösztellenes eljárást. A Microsoftnak is lehetnek hasonló kellemetlen emlékei, a céget még az évezred elején érték hasonló vádak, amiért a Windowsba automatikusan bekerült az Internet Explorer 6, amivel le is tarolták a böngészőpiacot, így később a cégnek fel kellett ajánlania a böngészőválasztás lehetőségét a felhasználóknak.