A hétfői selejtezők során bejutott a legjobb 32 csapat közé a magyar csapat a Microsoft nemzetközi startupversenyének redmondi döntőjében. A vakok és gyengénlátók számára kifejlesztett olvasókesztyűnek, a GlovEye-nak 54 innovatív prototípus és szoftver között kellett bizonyítani az egész nap tartó prezentációk során, és kedden délelőtt (helyi idő szerint reggel kilencig) az is kiderül, hogy bejutottak-e a tíz negyeddöntős csapat közé – a zsűri nyolc csapatról határoz az éjjel, és másnap még két csapat juthat tovább közönségszavazás alapján.
A 15. alkalommal megrendezett Imagine Cup döntőjében országaik legjobb diákcsapatai versenyeznek, és mint már arról beszámoltunk, Magyarországot három diák képviseli: Fülöp Ádám, Klinkó Krisztián és Zemkó Boglárka. Az általuk kitalált és megvalósított okoseszköz tetszőleges nyomtatott szöveget alakít vakok által is olvashatóvá, kamera, szövegfelismerő app és egy Braille-panel segítségével.
A verseny első napján a csapatok mintha egy nagy ötletbörzén lennének, úgy mutatták be a körbejáró zsűritagoknak és az érdeklődőknek termékeiket, standjaikon kiállítva és működés közben szemléltetve azokat. Az 54 csapat szinte kivétel nélkül figyelemreméltó újításokkal rukkolt elő, végülis nem véletlenül jutottak a versenysorozat amerikai döntőjébe.
Érdekes módon a startupok jó része valamiféle orvosi, gyógyászati területen próbál innovatív terméket piacra dobni, a GlovEye ilyen szempontból erős mezőnyben kell bizonyítson. Mindegyik startupot nem mutatnánk itt be (bár az internet kétségkívül elbírná a kilométer hosszú felsorolást), de egy kis képes ízelítőt mindenképp megér, hogy láthassuk mivel készültek a versenytársak a redmondi döntőre.
(Az Imagine Cupról készülő anyagainkhoz elfogadtuk a Microsoft felajánlását: az amerikai szoftver- és hardvercég állja az utazás, a szállás és az étkezés költségeit. Enélkül e cikk sem készülhetett volna el, ugyanakkor teljes egészében szerkesztőségi tartalomról van szó, aminek készítésére a cég semmilyen befolyással nem volt.)
A Japán Titamas csapat Walky névre keresztelt találmánya vakoknak és gyengénlátóknak segít tájékozódni az utcán. A botra szerelt eszköz kamerákkal és érzékelőkkel van felszerelve, amivel a környezet tárgyait felismeri, és a beépített hangszóró tájlkoztatja a tulajdonost az elébe kerülő akadályokról. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A lengyel Idea Hunters csapat Elephant nevű találmánya nem más, mint egy szenzorokkal alaposan megpakolt rugdalózó, avagy ahogy ők fogalmaznak "fejlett biomedikai textronix babaruha". Az okostelefonnal összeköttetésben lévő öltözet valós időben tájkoztatja a szülőket vagy az orvosokat a csecsemő állapotáról, a különféle rögzített jelek alapján. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az indonéz CIMOL csapat szerint az általuk kifejlesztett webes applikáció, a Hoax Analyzer segít elemezni a híreket, és közösségi hozzájárulással el tudja dönteni, hogy álhírről vagy megbízható infomációról van-e szó. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A jordániai DocStroke csapat olcsó, és sokak által hozzáférhető megoldást fejlesztett ki arra, hogy a sztrók előjeleit idejében felismerve elkerülhető legyen az akár halálos kimenetellel is fenyegető agyérelzáródás - mindezt a szemfenékről készült kép elemzésével teszik. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A cseh és szlovák diákok által kifejlesztett X.GLU az egyes típusba tartozó cukorbeteg gyerekeknek segít hozzászokni a rendszeres vércukorszint-ellenőrzéshez. A kis vidám kártya maga a mérőeszköz, ami a kapott adatokat képes felhőben tárolni, illetve egy okostelefonos app segítségével játékos formában segít a diabéteszes gyerekeknek optimális szinten tartani a vércukrukat. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A princetoni egyetem diákjai által kifejlesztett PulsePal a távorvoslás terén hozhat áttörést. Szerintük a szoftverük képes az arc elemzésével meghatározni a szívverés ritmusát. Ehhez pedig elég egy olcsó kamera (webkamera, telefonos kamera stb), ami 15 másodperces videót készít a páciens arcáról, és a kapott adatok (mozgás, szín, stb) feltérképezésével, elemzésével, szűrésével elő tudja állítani a kért értékeket. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A német Smartcase csapat elveszett vagy ellopott csomagjaink követésére fejlesztett ki GPS alapú, mobilappos megoldást. Az app például azonnal riaszt, ha a jeladóval felszerelt bőrönd az előre megadott hatótávolságon kívülre kerül. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A nepáli Echo Innovators csapata az állattenyésztőknek alkotott olyan eszközt, amit például szarvasmarhákra felszerelve lehetővé teszi, hogy a gazdák folyamatosan monitorozhassák állataik egészségi állapotát. A kevésbé fejlett országokban ugyanis nem ritka, hogy egy csordát pár hónap alatt megtizedelnek a betegségek, ezzel alapjaiban megrendítve a családok megélhetését. A FarmLi ennek megelőzésében lehet segítségükre. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A brazil UpFish a halgazdaságoknak jelenthet sokat. A vízbe merített szondákkal olyan alapvető adatok segíthetnek egészséges és jól fejlett halak tenyésztésében, mint a víz pH-ja, tápanyagtartalma, a hozzá kapcsolódó adatfeldolgozó doboz és okostelefonos app pedig konkrét döntések meghozásához nyújt segítséget. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A magyar GlovEye csapat prezentál. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A taiwani Med x Up olyan hordozható, okos vizelettárolót fejlesztett, ami képes a vizeletet elemezve adatokat szolgáltatni például a készüléket viseló páciens vesefunkcióinak működéséről. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Stanford University csapata, a Farmalytics termőföldbe szúrható eszközt fejlesztett, amivel a mezőgazdaságból élők kaphatnak adatalapú támogatást a haszonnövény-termesztés napi küzdelmeiben. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az Oculogx, a Georgiai Technológai Intézet diákjai által kifejlesztett VR szoftver különféle raktározási problémákra kínál megoldásokat, amikkel radikálisan lerövidíthető a termékkiszolgálás ideje, azaz a polctól a megrendelő kezéig vezető út. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A melbourni egyetemen megalkotott SourceLink egy adott terméket megvásárlók és a terméket előállítók között teremt szoros kapcsolatot, így például egy VR szemüveggel illetve az azon futó, módosított valóságot mutató app segítségével láthajuk, hogy a reggeli rántottához a tojás honnan származik, mennyire boldogan kapirgált a tyúk, amelyik tojta. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az argentin Nash csapat ResCue nevű applikációja katasztrófahelyezetek felderítéséhez és elemzéséhez nyújt segítséget, amihez drónos képalkotást és képelemzést használnak. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A GreenJam, a dubaji amerikai egyetem diákjainak alkotása nem más, mint egy napelemmel működő automatizált hulladék-újrahasznosító állomás, ami képes önállóan szétválogatni a belé kerülő reciklálható szemetet. A rendszer ezen felül ajándékpontokkal díjazza a regisztrált felhasználókat, amiket különböző értékes termékekre, szolgáltatásokra válthatnak be. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!