
A fiúk a bitcoinbányában dolgoznak

További Tech cikkek
A bitcoinnal ma már csak spekulálni meg kereskedni érdemes, bányászni csak litecoint vagy ethert – mondja bárki, aki kicsit is konyít a kriptovalutákhoz. A bitcoin a legrégebbi, a leghíresebb és a legértékesebb az összes ilyen virtuális pénz közül (jelenleg 4000 dollár körül van az árfolyama), és azért nem érdemes belevágni a termelésébe, mert az elmúlt pár évben nagyüzemben álltak rá a kínaiak, akikkel képtelenség versenyezni olcsó munkaerő, hardver és áram terén. A Quartz nemrég ellátogatott a legnagyobb kínai bitcoinbányába, és egészen szürreális, amit ott talált.
Ordos egy nagyjából kétmilliós, kínai mércével mérve nem is túl nagy város Belső-Mongóliában. Egyes negyedei szellemvárosnak számítanak, ahol több százezer emberre tervezett lakótelepek, bevásárlóközpontok, irodaházak és iskolák omladoznak teljesen üresen, a túlpörgetett kínai építőipar, és az elmaradó kereslet találkozásának szomorú mementójaként. Belső-Mongólia a kínai bányászat, és az erre épülő energiatermelés és nyersanyaggyártás szíve, iszonyú környezetszennyezéssel, és európai szemmel nézve pokoli életkörülményekkel. Viszont a nyílt színi fejtéssel működő szénbányáknak, és a közvetlen rájuk települt erőműveknek köszönhetően elképesztően olcsó az áram – ez vonzza ide a bitcoinbiznisz nagypályás szereplőit.

Bánya? Bitcoin?
A bitcoin és a hozzá hasonló virtuális pénzek a blokklánc nevű technológiára épülnek. A blokklánc tulajdonképpen egy nagyon erős titkosítással védett, óriási adatbázis, ami az összes bitcoinszámla, és -tranzakció adatait tartalmazza. Ennek az adatbázisnak a folyamatos naprakészen tartása és titkosítása óriási számítási kapacitást igényel, ezt adják az úgynevezett bányász gépek. Cserébe a rendszerbe folyamatosan becsorgó új bitcoinmennyiséget ezeknek a gépeknek a gazdái között osztják szét - ezt jelenti a bitcoin bányászása.
A blokklánc garantálja, hogy a rendszerben lekövethetetlen és biztonságos lehessen a virtuális pénz mozgása; ezek azok a tulajdonságok, ami miatt például a különféle illegális webes feketepiacok, vagy a zsarolóvírusokat terjesztő hekkerek nagyon szeretik. Mivel a bitcoin rendszere anonim és decentralizált, nem áll mögötte szabályozó szervezet, a piacon a legdurvább tőzsdei vadnyugat uralkodik, ahol mindennaposak a váratlan árfolyam-hullámvasutak, a nyomtalanul eltűnő bitcointőzsdék, feltört és kirabolt bitcoinszámlák és hasonlók.
A világ bitcointermelésének nagyjából a felét Kína adja, a legnagyobb játékos a piacon a Beijing Bitmain Technologies nevű, meglehetősen zavaros hátterű cég; Hongkongba van bejegyezve, de a legnagyobb résztulajdonosa és irányítója egy Kajmán-szigetekre bejegyzett offshore alapítvány. A Bitmain a világ bitcoinbányász számítási kapacitásának nagyjából 30 százalékáért felelős: a cég mindenben benne van az erre specializált processzorok tervezésétől és gyártásától az ezekre épülő számítógépek építésén át a teljes szerverfarmok felhúzásáig, üzemeltetéséig és bérbe adásáig. És persze vannak saját bitcoinbányáik is, ezek közül a legrégebbi és legnagyobb a 2014-ben felhúzott ordosi telep. (Egyébként már nem sokáig, most épít a Bitmain Kína északnyugati, még eldugottabb csücskében egy még ennél is háromszor nagyobb farmot.)
(360 fokos videó, az egérrel nézelődhet körbe)
Az isten háta mögötti, félig üresen álló ipari parkban nyolc, egyenként 150 méter hosszú (kb. másfél focipálya) gyárcsarnokban üzemel a Bitmain gigabányája. A csarnokokban végeláthatatlan sorokban álló polcokon jellegtelen, ütött-kopott fémdobozok, mindegyikben egy egyprocesszoros minimálpécé dolgozik éjjel-nappal, összesen 25 ezer darab. Odakinn nyáron 35-40 fokos hőség, benn kellemes 20-25-öt tartanak az ipari légkondik és ventilátorok. Az üzem áramfogyasztása óránként 40 megawatt, ami nagyjából 12 ezer átlagos háztartás energiaigényének felel meg. A Bitmain a helyi erőműből 30 százalékos kedvezménnyel veszi az áramot, de a villanyszámlája így is napi tízmillió forintnak megfelelő jüan. A biznisz ezzel együtt is brutális nyereséget termel: a mai bitcoinárfolyam mellett napi 7 millió dollárnyi új bitcoin kerül a rendszerbe a bányászatból, ennek a 4 százalékát az ordosi telep állítja elő. Ez kb. 70 millió forintnyi, semmiből teremtett pénzt jelent minden áldott nap, amíg ilyen magas az árfolyam.
Az ordosi szuperbányát 50 fős személyzet üzemelteti, nagy részük egyszerű takarító és karbantartó. Utóbbiak 10-12 órás műszakokban váltják egymást, az a feladatuk, hogy ellenőrizzék a bányász-számítógépek működését. Egy műszakban nagyjából egy csarnokot tud végignézni egy karbantartó, egy bő 3000 gépet jelent. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az ellenőrizendő gépre csatlakoztatja a laptopját, ott elindít egy monitorozó szoftvert, és ha az megfelelő értéket mutat, oké, ha még egy újraindítás után sem, kikapcsolja, és átviszi a szerelőkhöz. Napi átlagban úgy 10 gép robban le csarnokonként, nyáron, amikor a légkondi kevésbé tud megbirkózni a meleggel, 20. A legnagyobb gondot nem is a meleg jelenti, hanem a por, amitől a rendszeres takarítás mellett sem lehet megszabadulni, mindenhová bemegy, eltömíti a ventilátorokat, túlmelegíti a processzorokat. A szerelőknél hat ember - jellemzően frissen diplomázott mérnökök környékbeli műszaki főiskolákról - éjjel-nappal cserélik a tönkrement processzorokat és hűtőventilátorokat.
A Bitmainnél a munka elképesztően monoton, a gépek és az ipari ventilátorok zúgása füldugóval is nehezen viselhető. A Bitmainnél dolgozni mégis álommunka, hiszen fizikailag nem megterhelő, jól fizet (havi 4000 jüan, ami úgy 150 ezer forintot jelent, ez a helyi átlagfizetés duplája), és nem megy rá az ember egészsége, ami a helyi munkalehetőségek nagy részénél, bányákban, vegyi üzemekben, erőművekben simán benne van a pakliban. A karbantartók az üzem munkásszállásán laknak, hétvége nem létezik számukra, szabadságot legfeljebb két napra kaphatnak. Az üzem menzáján esznek, és amikor nem dolgoznak, vagy alszanak, az egyetlen elfoglaltságot egy lepattant kosárlabdapálya jelenti számukra. Mivel a munka jól fizet, és a pénzük elköltésére gyakorlatilag semmilyen lehetőségük nincs, a helyiek kezüket-lábukat törve igyekeznek bekerülni ide, hogy pár év melóval komoly spórolt pénzt halmozhassanak fel (jellemző egyébként, hogy a megtakarításaikat rögtön bitcoinba fektetik).
(360 fokos videó, az egérrel nézelődhet körbe)
A bánya a mai napig bővül: nemrég állt rá egy teljes csarnok a bitcoin helyett a licecoin nevű kriptopénz termelésére, a legújabb trend pedig a mobil bányáké. Ez azt jelenti, hogy az üzem tavasztól őszig Szecsuán tartományban, a szénerőműveknél is olcsóbb áramot termelő vízerőművek mellé települ és dolgozik, télen pedig, amikor befagynak a folyók, visszaesik a vízhozam, és azzal az erőmű termelése is, az egészet kamionokra pakolják, és átviszik Belső-Mongóliába.

A Bitmain becslések szerint évi 200-250 millió dolláros profitot termel a bányászattal és a speciális bányász processzorok gyártásával. A cég nagyjából egymilliárd dollárt érhet, és már most készül azokra az időkre, amikor a bitcoin már nem lesz ilyen nagy üzlet: tucatjával igazol le mesterségesintelligencia-szakértőket és programozókat, hogy a bányászüzemeiben felhalmozott számítási kapacitást egyszer majd olyan felhőszolgáltatásokra is tudja fordítani, mint a Google, az Amazon, vagy a Microsoft.

Az oldalról ajánljuk
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Jó hírek poloskáknak
Márkó és Barna szerint rengeteg „jó hír” érkezett az ország állapotáról, és az is jó, hogy ezekről mind elvonja a figyelmünket a gyűlöletkeltés.
március 24., 08:09
- Belföld
A volt honvédelmi miniszter szerint nem szabadott volna civil kézbe éles fegyvert adni Újdörögdön
Szerinte nagy hibát követett el a minisztérium.
március 24., 08:33
- Belföld
A DK a vasárnapi győzelem után üzent Magyar Péternek: nem szabad hinni a kamukutatásoknak
Az ellenzéki párt szerint ha nincs DK, akkor Angyalföld és Újpest már fideszes lenne.
március 24., 08:58
- Futball
Szoboszlai Dominik a közösségi médiában szúrt oda az őt csendre intő Arda Gülernek
A Real Madrid játékosa is nyilatkozott a magyarokról a vasárnapi meccs után.
március 24., 08:33
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Külföld
A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt
Izrael ismét szárazföldi hadműveletekbe kezdett a palesztin enklávéban.
március 24., 08:40
- Külföld
Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát
Ismét Han Dokszu Dél-Korea miniszterelnöke.
március 24., 08:27
- Kosárlabda
A zombori lótenyésztőhöz képest a fasorban sincs az elmúlt húsz év legnagyobb világsztárja
Hát hogyha még a sajtója is egy kicsit jobb lenne...
március 24., 07:49
- Külföld
A földbe csapódott egy repülőgép egy ausztrál légi parádén
A pilótát kritikus állapotban szállították kórházba.
8 perce
- Külföld
Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak
A leköszönő grönlandi kormányfő szerint az amerikaiak növelni fogják a nyomást.
március 24., 09:40
- Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök
Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.
március 24., 05:50
- Belföld
Bolla Tibor: Pereljük az oroszokat, a végén még az is kiderülhet, hogy szenzációs üzletet kötöttünk velük
Exkluzív interjú a BKV vezérigazgatójával.
március 24., 09:38
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát
Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.
március 24., 09:17
- Tenisz
Novak Djokovics megdöntötte Rafael Nadal egyik elképesztő rekordját
Újabb mérföldkőhöz ért a 24-szeres GS-győztes teniszező pályafutása.
március 24., 09:39
- Cinematrix
Új korszak kezdődött a Disney-nél, ingoványos talajra léptek
A vezérigazgató szerint óvintézkedéseket tesznek a felelősségteljes működésért.
március 24., 05:49
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok
Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.
március 24., 07:02
- Belföld
Megszólalt a fonói gyillkossággal vádolt férfi barátja: mindenki tudta, hogy „fóliázik”
Egy bolti eladót és két idős embert bántalmazott a nyílt utcán mindenféle előzmény nélkül.
március 24., 05:51
- Futball
A világ egyik legjobb kapusa az évtized bakijával ejtette ki válogatottját
Nincs új a nap alatt: hat éve a Liverpool is megcsinálta ugyanezt.
március 24., 06:18
- Belföld
Változékony időjárással indul a hét, esőben és napsütésben is lesz részünk
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 21 fok között várható.
március 24., 06:16
- Degusztátor
Pierre olyan trehány húst kapott, hogy még a pincér is megkóstolta, ehető-e
Rendhagyó beszámoló, név nélkül...
március 24., 06:22
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban
Megjelentek a részletek a jogszabályról.
március 24., 06:44
- Belföld
Újabb részletek derültek ki a Ráckeresztúron meggyilkolt nőről
Szomszédai már egy nappal korábban is összevert arccal látták az áldozatot.
március 24., 05:59
- Futball
Szoboszlai Dominik üzent a kárörvendőknek a válogatott kiesése után
A csapatkapitány tudja, vannak, akik most boldogok, de hisz abban, hogy...
március 24., 06:56
- Reklám
A fiú cowboykalap formájú fejjel született, nincsen könnyű élete
A Tubi tudja, hogyan kell megfeszíteni a húrt.
március 24., 06:00
- Belföld
Kamasz gyerekeknek árultak kokaint és marihuánát
Kereskedőkre csapott le a rendőrség.
március 24., 08:58
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34