Újra összeugorhat az Apple a nyomozókkal
További Tech cikkek
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Azonnal cserélje le, ha ilyen routert használ!
November elején egy fegyveres férfi 26 embert ölt meg egy templomban a texasi Sutherland Springsben. Akkor a hatóságok két telefont találtak a helyszínen: egy régebbi LG-t és egy iPhone SE-t. A helyi nyomozók most hivatalosan is az Apple-höz fordultak, hogy segítsen hozzáférni az általa gyártott mobil tartalmához – írja a Techcrunch.
Soha nem volt még ilyen súlyos tömeggyilkosság Texasban
Eddig 26 halott, de több sérült életveszélyes állapotban van. Az elkövető egy beteg exkatona.
Az ügy azért figyelemre méltó, mert tavaly év elején már volt egy hasonló eset. Akkor a kaliforniai San Bernandinóban történt 2015-ös lövöldözés elkövetőjének az iPhone-jára akartak bejutni a nyomozók, amihez a cég segítségét kérték. Ebből aztán élénk és Amerikában nagy érdeklődést kiváltó harc bontakozott ki az Apple és az FBI között.
Utóbbi azt akarta, hogy a cég építsen hátsó ajtót a mobiljai titkosításába, hogy az ilyen esetekben a hatóságoknak ne állják útját a biztonsági funkciók. Az Apple viszont ellenállt, mert szerinte ezzel a saját készülékei biztonságát általában is gyengítené, így azok is rosszul járnának, akik semmilyen bűnt nem követtek el.
Így lett az Iphone a szabadság szimbóluma
Az FBI felszólította az Apple-t, hogy sodorják potenciális veszélybe több százmillió felhasználó adatait, csak mert ők nem tudnak feltörni egy telefont. Az Apple-t viszont az se hatotta meg, hogy egy 220 éves törvényt lobogtattak.
Ez az ellentét újra és újra visszatér az utóbbi években. A lényege, hogy a hatóságok szerint a titkosítás káros, mert segít elbújni a bűnözőknek, ezért hátsó ajtót kérnek a cégektől.
A szakértők viszont már sokszor elmondták, hogy nincs olyan, hogy biztonságos hátsó ajtó, hiszen ha azt a jófiúknak nyitva hagyják, semmilyen garancia nincs rá, hogy a rosszfiúk, vagyis kiberbűnözők ne tudnák ugyanúgy kihasználni. Ráadásul attól is tartanak a cégek és a szakértők, hogy hiába ígérik a hatóságok, hogy csak indokolt esetben élnének a hozzáférés lehetőségével, ez nem lenne kellőképpen garantált.
Nincs olyan, hogy biztonságos hátsó ajtó
Az FBI viszont pont egy ilyenen járkálna be az életünkbe, az eszközeinkbe, hogy megvédjen a terrortól. A cégek inkább tőlük védenének meg. Kormányzati műbalhé vagy szilícium-völgyi PR a titkosítási háború?
Ezúttal azonban az Apple igyekszik elébe menni az egész huzavonának, és önként ajánlották fel a segítségüket, hogy a nyomozók hozzáférhessenek a telefon tartalmához. Feltehetően nem arról van szó, hogy meggondolták magukat, hanem éppen arról, hogy más módszerekkel segítenének megkerülni a konkrét készülék védelmét, hogy ne kelljen a minden más telefont is érintő biztonsági funkciókhoz nyúlniuk.