Világít a génmódosított akváriumi hal
Nem tartják veszélyesnek
A kutatók szerint az eredetileg Indiából származó hal nem jelent környezetvédelmi kockázatot, mivel nem él meg a mérsékelt égövi vizekben. A természetvédők és az élelmiszerbiztonsági aktivista csoportok azonban levélben tiltakoztak az amerikai élelmiszer és gyógyszerfelügyeletnél a halak engedélyezése ellen. A szingapúri kutatók szerint a halak még a trópusi vizekben sem szaporodnának el, mivel kevésbé életképesek, mint nem világító fajtársaik.
Még várhatunk
A génmódosított zebradániókat Tajvanon már árusítják. Az Európai Unióban még nem kérvényezték a GloFish árusításának engedélyezését, így egyelőre nem árusíthatják a vöröslő halakat Európában, tudtuk meg az EU sajtóközpontjának illetékesétől.
A zölden és pirosan fluoreszkáló zebradániók világító génjeit úgynevezett promoterek kapcsolják be. Eddig két ilyen promotert találtak, az egyik a vízben található ösztrogénre érzékeny, a másik pedig a halat érő stresszhatásra, amit például a víz nehézfém- és toxintartalma okozhat. A különböző hatásokra a halak más-más színnel reagálnak.
Élő hőmérők
A kutatók szerint nem lehetetlen olyan halak kifejlesztése, melyek különböző hőmérsékleten más-más színűek, így egyfajta élő hőmérőként funkcionálnának.