A Microsoft nyilatkozata szerint a drasztikus lépésre azért volt szükség, mert a februárban kiadott hasonló frissítések miatt az Alureon nevű vírussal fertőzött számítógépek instabillá váltak és sokkal gyakrabban omlottak össze. A legújabb frissítés felismeri, ha a rendszer a vírussal fertőzött, és leállítja a telepítést.
A rootkit egy olyan vírusfajta, amely a számítógépet megfertőzve mélyen beássa magát az operációs rendszerbe, hogy elkerülje a felfedezést. Az Alureon titokban működve a netes adatforgalmat követi és kigyűjti a felhasználóneveket, jelszavakat és bankkártyaszámokat. Először 2008-ban tűnt fel, azóta pedig fórumokon és feltört weboldalakon keresztül terjedt el világszerte.
A legújabb frissítést pénteken adta ki a Microsoft, amely többek között az operációs rendszer magjának, a kernelnek néhány hibáját javítja ki. A frissítésben a programozók röviden leírják azt is, milyen "abnormális körülmények" lehetnek azok, amelyek megakadályozhatják a telepítést. "Ezeket a körülményeket eredményezheti egy vírusfertőzés, amely módosítja a rendszerfájlokat, és így a számítógépet inkompatibilissé teszi a kernelfrissítéssel" - írják a közleményben.
A patch letiltásával a Microsoft reményei szerint elkerülhető lesz, hogy megismétlődjenek a februári események. Emellett el szeretnék kerülni azt is, hogy az emberek a jövőben azért ne telepítsék a frissítéseket, mert attól félnek, hogy az tönkreteszi a rendszerüket. Azt egyelőre nem tudni, hány ember marad ki a frissítésből a vírus miatt. A Microsoft arra ösztönzi a felhasználókat, hogy ellenőrizzék, a számítógépük fertőzött-e, és ha igen, tisztítsák meg a vírustól a vállalat vírusirtójának segítségével, vagy akár más cégek programjait használva.