
Egy éven át vizsgálta a Symantec az internetes alvilág gazdaságának a működését, és a kutatómunka alapján megpróbálta számszerűsíteni, hogy a csalók mekkora kárt okozhatnak. A feltételes mód szándékos, hiszen a bűnözők markába került kártyaszámok és banki adatok nagy része használhatatlan, mert a tulajdonos már gondoskodott a pénze biztonságáról.
A bűnözők által használt online kereskedésekben a termékek 31 százaléka hitelkártyaszám, ez a legnépszerűbb portéka. A második helyezett a banki adat, 20 százalékkal. A Symantec a csalók által leemelt átlagos összeget - 350 dollárt - beszorozta az internetes fórumokon felkínált kártyaadatok számával, így kapta meg, hogy nagyjából 5,3 milliárd dollár, azaz több mint ezermilliárd forint van bűnözők kezében. Hasonlóan számolták ki a banki adatokkal megszerezhető összeget, ami körülbelül 1,7 milliárd dollár.
A hitelkártyák népszerűsége részint azzal magyarázható, hogy az adat könnyen megszerezhető, ráadásul világszerte terjednek a bankkártyák, így egyre több ember támadható. A kiberbűnözők aljas módszereinek a többsége, például az adathalászat, az adatbázisok támadása, valamint a hamis mágneses leolvasók is mind a kártyainformációk megszerzését szolgálják. A lopott kártyaadat könnyen felhasználható, és az is a bűnözők munkáját segíti, hogy régóta működnek azok a fórumok és csevegőszobák, ahol a lopott adatok gazdát cserélnek.
Az számok jól mutatják az online alvilág erejét. A Symantec azt is kimutatta, hogy a kiberbűnözők szervezetten dolgoznak. A titkosított csevegőcsatornákon és zárt körű fórumokon laza kapcsolat alakul ki a csúcstechnológiás tolvajok közt, és mindenki talál magának segítséget, ha a lopáshoz speciális szaktudásra van szükség. Az orosz és a kelet-európai bandák a legszervezettebbek, és képesek tömegesen legyártani a hitelkártyákat. Ezzel szemben az amerikai bűnözők közt nem alakult ki szoros kapcsolat.
