A Google asztali térképalkalmazásait használják azok a terroristák, akik a brit haderők bászrai bázisai ellen követnek el merényleteket, állítja hét végi lapszámában a Telegraph. A brit lap helyi tudósítójának beszámolója szerint a kinyomtatott térképeket a házkutatások során foglalták le a koalíciós erők.
A műholdképeken jól kivehetők voltak a brit bázison belül található épületek, köztük olyan sérülékeny létesítmények is, mint a sátortáborok vagy a mosdóhelyiségek, és a könnyűfegyverzetű katonai gépkocsik parkolóhelyei.
A helyi brit erők egyik hírszerző tisztje szerint ezek a kinyomtatott térképek bizonyítékok arra, hogy a kérdéses brit bázisok ellen merényletet terveztek. A térképek felfedezése óta a britek vizsgálják, hogy pontosan mi is látható a Google Earth mindenki számára hozzáférhető műholdfelvételein. A probléma feltárása annál is égetőbb, hiszen a brit állások ellen szinte napi rendszerességgel szerveznek kisebb-nagyobb támadásokat az iraki ellenállók.
Piacoznak is a térképekkel?
Köztudott, hogy a Google nem közli hivatalosan - feltételezhetően éppen biztonsági okokból -, hogy mikor frissíti a műholdfelvételeit, így egyelőre azt sem lehet tudni pontosan, hogy mikor készültek a kérdéses helyszínekről a weben jelenleg is elérhető képek. Az átlagos frissülési idő a Google Maps és a Google Earth esetében is több év. A brit lap azonban megjegyzi, hogy a legfrissebb bászrai Google-műholdképek valószínűleg két évvel ezelőtt készülhettek.
A Telegraph megkeresésére az amerikai online cég szóvivője egyelőre csak annyit közölt, hogy az információt "jóra és rosszra" egyaránt fel lehet használni. "De természetesen mi mindig készek vagyunk meghallgatni a kormányzatok kéréseit." Az újság iraki tudósítója szerint nem csak az internetkapcsolattal rendelkező iraki ellenállók juthatnak hozzá a Google műholdfelvételeihez: egyes értesülések szerint a bászrai piacon is kaphatóak a katonai bázisokat ábrázoló kinyomtatott felvételek.
Kockázat kockázat hátán
Korábban több kormányzat hivatalosan is aggodalmának adott hangot a Google túlságosan kendőzetlen műholdképei miatt. Jó egy éve India részéről jelezték, sérelmezik, hogy katonai létesítményeik megjelennek a nyilvános térképszolgáltatáson. Ezt megelőzően pedig Dél-Korea jelezte, kockázatosnak tartja, hogy akár észak-koreaiak is megismerhetik katonai és politikai létesítményeik részletes műholdfelvételeit a Google jóvoltából.
Más esetekben viszont éppen az okozott megütközést, hogy a Google kitakar titkos építményeket térképalkalmazásaiból, mint például a svédországi védelmi rádióintézet vagy a Fehér Ház esetében is tette.