Az operációs rendszerek (OS) és az alkalmazások egyre gyakrabban küldenek ki automatikusan adatokat az internetre. A phoning home (hazatelefonálás) néven emlegetett funkció legtöbbször a szoftver működéséről ad jelentést, de néha még a felhasználó egyes személyes adatait sem restelli továbbítani. Az elküldött adatokat pedig nem mindig titkosítják megfelelően, írta összeállításában a német Macwelt számítástechnikai szaklap.
Sok program ugyanis az internetes csatlakozás idején minden egyes alkalommal titokban felveszi a kapcsolatot a gyártójával, anélkül hogy a felhasználó ebből bármit is észlelne. A hazatelefonálási kapcsolódással az a gond, hogy a szoftvergyártók így nem csak az alkalmazott programváltozatokat és a licenc érvényességét ellenőrzik, hanem részben hozzájutnak a felhasználó és Macintosh-a közelebbi adataihoz.
Az így szállított adatokat ráadásul nem biztosítják minden alkalommal megfelelő titkosítással, vagyis könnyű prédát jelentenek az adattolvajoknak. A hazatelefonálás ellen minden operációs rendszer alatt léteznek már speciális kiegészítő programok, de adott esetben segíthet az érintett program beállításainak megváltoztatása is.
Keveset használ a beépített tűzfal az ellen, hogy az Apple vagy Windows folyamatosan és kéretlenül gyűjtse az információkat a környezetéről. Az ilyen tűzfalakkal ugyanis a legritkább esetben lehet megfelelően szűrni a gépről kiinduló adatokat.
A Macwelt szakértői szerint a legtöbb internetes kérdezősködésnek elejét lehet venni pusztán azzal, hogy a programokban kikapcsolják az automatikus szoftverfrissítést. Ilyenkor a frissítéseket ugyan kézzel kell megkeresni, a felhasználó viszont ellenőrizni tudja, mikor veszi fel a kapcsolatot a szoftver gyártójával.
A Macwelt szerint az Apple számítógépek magánszférájuk miatt aggódó gazdái hasznát vehetik az osztrák Objective Development fejlesztőcég Little Snitch nevő programjának. A demóváltozat három órán keresztül védi a gépet, a teljes változat 25 euróba kerül.