"Amerika jelenleg képtelen lenne megvédeni magát egy globális cyberterrorista támadástól" - ezzel a drámai felütéssel kezdte a beszédét Sami Saydjari, a Cyber Defense Agency online biztonságtechnikai cég vezetője az amerikai képviselőház cyberbiztonsággal foglalkozó bizottságának meghallgatásán. Azonnali, 500 millió dolláros beruházásra van szükség, meg kell erősíteni ország digitális kommunikációjának védelmét - sürgette a képviselőket több szakértő, miután a múlt héten napvilágot jelentés szerint az amerikai kormányhivatalok igen gyér, C- (azaz hármas alá) eredménnyel mentek át az éves információbiztonsági vizsgán. A legrosszabb eredményeket a Belbiztonság (D, vagyis kettes), és a Védelmi Minisztérium (F, elégtelen) érte el.
Cyberterroristák márpedig vannak!
Saydjari szerint egy jól szervezett hackercsoport, ha megvan a kellő ideje és anyagi támogatása a támadás megtervezéséhez és kivitelezéséhez, megbéníthatja az USA kommunikációs hálózatát - és ehhez számos országnak illetve terrorszervezetnek megvan a lehetősége. Beláthatatlan következményei lehetnének például annak a pániknak, ami az általános telefonos segélyhívó rendszer összeomlása után következne be - márpedig a 911-es szám már többször járt a kritikus túlterhelés közelében hackertámadások és féregprogramok jóvoltából.
Félmilliárdos tűzfal épül
A Center for Strategic and International Studies intézet vezetője, James Lewis nem hisz abban, hogy egy ilyen globális támadás sikerrel járhatna Amerika ellen - ő inkább a titkosszolgálatok és kémek miatt aggódik. Az elmúlt két évtizedben példátlan mennyiségű betörés és adatlopás történt amerikai kormányhivatalok adatbázisaiban. "Egyes országok titkosügynökei minden bizonnyal sírnak a gyönyörűségtől, ahányszor csak rápillantanak a kormányzati hálózatra" - szólalt fel a bizottság előtt, amit a szakértőknek úgy tűnik, sikerült meggyőzni, és az támogatni fogja az előterjesztést a félmilliárdos biztonsági program elindításáról.