További Cyberia cikkek
Howard Rheingold |
1985-ben a PC-forradalom krónikáját írta meg (Tools for Thought), a kilencvenes évek elején a virtuális valóságot, majd (a PC és a telefon "frigyéből" született hibrid) a világháló hatására kialakult közösségeket tanulmányozta (Virtual Reality, Virtual Community). Jelen (októberben könyvként megjelenő) munkája a számítógépes/hálózati kommunikáció harmadik hullámáról, újabb hibridek születéséről tudósít.
Virtuális közösségek, mobil kommunikáció
Az új trend elemzése előtt a társadalmi-technológiai alapokat veszi górcső alá.
A virtuális csoportosulások közös vonzódás, érdeklődés alapján szerveződnek, a tagok az online találkozás előtt általában nem ismerik egymást, de - főként a földrajzi távolságok miatt - utána se szükséges a "szemtől szembeni" érintkezés. Ellentétben a hagyományos rádiós/televíziós közvetítéssel (kevesen sokakhoz), illetve a telefonnal, vagy az SMS-sel (egy az egyhez), az üzenetet sokan sokakhoz juttatják el ("many to many media"). Szöveg- és képalapúvá alakul át a korábban csak szövegalapú kommunikáció.
Virtuális közösségek és mobil kommunikáció összefonódásából mobil virtuális közösségek alakulnak ki: sokan sokakkal, asztali vagy mobil eszközök által, mindig on-állapotban megy végbe az érintkezés. Tökéletes médium egy meghatározott térben működő csoport (tinik a bevásárlóközpontban, fiatalok a klubban, utcai aktivisták, stb.) cselekedeteinek a koordinálására. Mint a legtöbb, világhálóhoz kapcsolódó kommunikáció, eleinte a mobil virtuális közösségek is az ifjabb felhasználókból tevődnek össze. Játék-közegek, média-művészetek, üzleti eszközök, politikai fegyverek - az út a szórakoztatóipartól, a társadalmi interakción keresztül, a szélesebb értelemben vett intézményrendszerig vezet.
Aula, Mgage, Lunarstorm
Jyri Engestrom, huszonhárom éves finn vállalkozó és társai Aula-projektje egyszerre fizikai és cybertér. Mintegy százötven, online és szemtől szemben érintkező tagból áll a közösség. Valamennyi résztvevő magánál (zsebben, pénztárcában, cipőben, stb.) hord egy apró, az információt a (valódi) klubban tartózkodó többiek mobil eszközei számára is hozzáférhetővé tevő Rádiófrekvencia Azonosító (RFID) csipet. A cybertér a közösség virtuális és fizikai részét köti össze.
A svéd Styrbjorn Horn mgage.com-projektje lehetővé teszi, hogy a tizenéves felhasználók SMS-ről online chat-re váltsanak, és vissza, azaz állandó jelenlétet biztosít a virtuális világban, illetve permanensen változó csoportokat alakít ki.
Az okos mobilok, vezeték nélküli hálózatok egyre fontosabb jelenlétét politikai indíttatású utcai lázadások (Seattle, Manila, Caracas), kereskedelmi tranzakciók (eBay), a földönkívüliek kollektív keresése (Seti@home) is bizonyítják.
Felhasználók vagy fogyasztók?
Másik veszély is fennáll: terroristacsoportok, az orosz maffia, kolumbiai drogkartellek könnyedén a smart mobs haszonélvezői lehetnek.
"Ellentétben az atombombákkal, vagy az aknamezőkkel, az okos mobilok jó és gonosz célokra egyaránt bevethetők" - véli Rheingold.