További Cyberia cikkek
Már csak Bush elnök aláírására vár a Nemzeti Tudomány Alapítvány számára a következő öt évben harminchétmilliárd dollár állami támogatást engedélyező rendelet. Az összeget valószínűleg nano- és biotechnológiai kutatásokra, fejlesztésekre fordítják. "Egyszerűen fantasztikus" - nyilatkozta Bart Schacter, a San Franciscói Blueprint Ventures cég vezetője. "Ahhoz, hogy a kockázati tőke komolyan invesztáljon nanotechnológiai cégekbe, a nano-iparnak - sokkal inkább, mint bármely más szektornak - jelentős kormánytámogatásra van szüksége."
A Harvard Egyetem kutatói ötven nanométer átmérőjű nanohuzalokat egyesítettek, melyben a germánium-magot szilícium-kagyló veszi körül. Szilícium, szilícium-oxid és germánium összetételű "háromemeletes" huzalokat szintén előállítottak. A kísérletekkel a hagyományos félvezetők és a nanotranzisztorok egymásba integrálását készítik elő.
November 15. és 17. között, Los Angelesben tartották meg a hibernációban élenjáró Alcor ötödik éves konferenciáját. A rendezvényen a bio- és nanotechnológia, valamint a hibernáció jövőjét, a halál végső leküzdését elemezték (Eric Drexler, Greg Fahy, Robert Freitas, Aubrey de Grey, Ray Kurzweil, Max More, Christine Peterson, Michael West részvételével).
A Time magazin hat kategóriában tette közzé 2002 legjobb találmányait. A listán - többek között - a japán Takara Toys kutyahang-fordítója (közlekedés, beszéd), a Burton Snowboards "zenélő kabátja" (öltözködés), az Outlast klímaellenőrző és szabályozó, unalmasan fehér ágyneműje (otthon, biztonság), Cindy, a Toy Quest okos babája (játék, sport), a Novint Technologies Virtuális Ultrahangja (orvostudomány, egyéb) szerepel. A robotika és tech kategóriában az aerogel (NASA), a 3D Online Környezet (Linden Lab), Richard Merrill Foveon X3 technológiájú, a teljes színspektrumot feldolgozó kamera chipje, a másodpercenként harmincöttrillió számítás elvégzésére képes Föld-szimulátor szupercomputer, a Mars terepjárók (NASA), az ausztrál Jörg Schlaich 2005-re esedékes, kétszázezer otthon energiaellátását biztosító Naptornya, továbbá a virtuális billentyűzet (Canesta, VKB) találhatók a listán.
Megjelent Michael Crichton techno-thrillere, a (rögtön Mary Shelley Frankensteinjéhez hasonlított) Prey (Préda). A regény a nanotechnológia, a genetikai tervezés és a mesterséges élet körül bonyolódik, kontrollálatlan, formájukat váltogató nanorajok és különös, kiméraszerű embermutánsok népesítik be. "Az a közös a három szakterületben, hogy önszaporító egyedeket képesek a környezetbe bocsátani" - nyilatkozta a szerző. "Elmondhatatlan, mennyire szörnyűségesek lehetnek fúziójuk nem-szándékos következményei."
Craig Venter |
A skóciai Roslin Intézetben Dollyt "megteremtő" Ian Wilmut az emberi klónozást megalapozó petesejt-kísérletekre kért engedélyt a brit kormánytól.
A DARPA jóváhagyta azt a javaslatot, mely egy mesterséges "kognitív rendszer" létrehozását célozza meg. A rendszer önmagától, tapasztalataiból tanulna, alkalmazkodna a meglepő, váratlan helyzetekhez, tisztában lenne saját "viselkedésével", képes lenne azt megmagyarázni, eltérő jövő-forgatókönyveket dolgozna ki, s készítene terveket hozzájuk.