További Cyberia cikkek
Chatbotok, agyépítők
Ray Kurzweil változatlan hévvel, de még nagyobb gyakorisággal ontja évek óta alig módosult prognózisait, sőt, hamarosan soros könyve is megjelenik, Közel a Szingularitás címmel. Ugyancsak 2003-ra várható, egy másik (Kurzweil-közeli, de Marvin Minsky-től se távoli) válogatás-kötet, az AI-konzervativizmusnak hadat üzenő AGI (Artificial General Intelligence) szószólóitól, a pár éve még (viccből) elnökségre is törő Ben Goertzel, illetve Cassio Pennachin szerkesztésében. "Itt a jövő" - hirdetik a manapság abszolút közhelyesen hangzó frázist, a virtuális gyerek HAL-re, valamint a mostanra várható bonyolult gépitanulás-algoritmusra (Agyra), HAL 2003-ra hivatkozva. Ha bővebb információra vágyunk bármelyik HAL-személyiségről, nyugodtan faggassuk Alant, a segítőkész chatbotot.
De bátran hivatkozhatnának, és hivatkoznak is a jelenleg a Utah Egyetemen dolgozó, a következő évekre fejlődőképes, a mindenkori legújabb high tech hardwarehez kapcsolható, s így hozzávetőleg milliárd neuronból álló, mesterséges agy létrehozására képes neuronhálót, s általa majd "második generációs agyépítő gépet" (BM2) fejlesztő Hugo de Garis professzorra is.
Vagy az AI-kutatással közeli rokon robotikára.
Háztartási mindentudóktól a svábbogárig
Rodney Brooks |
A nevezetes porszívó bölcsőjét a tudományág talán leghíresebb szakértője, Rodney Brooks, "a robotok ura" (Lord of the Robots) is ringatta. Különös módon, még a legminimálisabban se hasonlít a tudós korábbi, szintén az MIT AI laboratóriumában fejlesztett humanoidjaira, Cogra, Kismetre, meg a többiekre.
A jövő robotjai egyre kevésbé hasonlítanak majd ránk - legalábbis a svábbogarakra emlékeztető masinákat tervező kaliforniai biológus, Robert J. Full szerint. Sokkal gyorsabban mozognak, lényegesen stabilabbak két lábon járó rokonaiknál. Ilyen fura irányt venne a robotevolúció?
A kulcsszó: evolúció
Az "evolúció" szót egyébként nemcsak a robotikában, de Cyberia szinte összes zegzugában hallhattuk naponta százszor: evolúciós biológia, evolúciós algoritmusok, evolúciós számítógép-tudomány talán a legtrendibbek. És természetesen az ilyen jellegű kutatások központjának számító Santa Fe Intézet, Stuart Kauffmannal az élen. A különböző evolúciós módszereket pedig mind sűrűbben alkalmazzák a profán hétköznapokban.
Szorosan kapcsolódik az evolucionista tudományokhoz Stephen Wolfram monumentális (csaknem húsz évig írt, összegző) kötete, az Egy új típusú tudomány is. A világmindenség matematikai egyenletek helyett számítógépprogramokon alapul, ráadásul a legprimitívebb programok is generálhatnak intelligenciát, és komplexitást. Hogyan alakulhat ki az élettelen anyagból élet? - Wolfram hatására szinte azonnal a Manuel de Landa által tanulmányozott, bőségesen elemzett problémakörre asszociálunk. "És ha nemcsak a matematikán, de a computer-programokon is túl kellene kutakodnunk?" - teszi fel a kérdést Rodney Brooks.
Nanoszinthez közelítve, kvantumvilágok felé araszolva.
Csalás, ámítás és biotechnológia
Ugyancsak ámításszagú az örök emberi életben hívő raeliánus szektához közeli Clonaid cég szenzációszámba menő karácsonyi bejelentése Eve-ről, az első klónbébi világra-jöttéről, valamint arról, hogy a közeli jövőben három további klónozott újszülött várható. Más kérdés, hogy - tiltás ide, tiltás oda - a törekvéseket előbb-utóbb úgyis siker koronázza majd. Dolly "atyja", Ian Wilmut is hasonlókon munkálkodik, igaz, szerényebb léptekkel, egyelőre csak petesejt-kísérletekre kérve engedélyt.
A biotechnológia viszont annál ölesebb léptekkel fejlődik megosztva a tudományos világot, eltérő, egymással néha élesen ellentétes következtetésekre késztetve neves gondolkodókat. Míg Gregory Stock, az UCLA kutatója igennel, addig a történelem végét bő tíz éve hirdető Francis Fukuyama nemmel voksolt a "homo perfectusra."
A Jurassic Parkkal elhíresült Michael Crichton szintén a poszthumán jövő szörnyűségeivel, pusztító nanorajokkal, meg hasonlókkal riogat. Kritikusai, elsősorban Drexler, Kurzweil és az extrópiánusok viszont a technoludditákhoz, vagy éppen Bill Joy-hoz hasonlítják.