További Cyberia cikkek
Az elképzelések szerint minden partizó kapna egy, a viselkedését (térbeli elhelyezkedés, szívritmus, izzadásszint, aktivitás mértéke, stb.) tanulmányozó karkötőt, amely vezeték nélküli kapcsolatban (Bluetooth) állna a HPDJ-jel. Azaz, visszajelezné, hogy az adott szám tetszik, vagy sem. A számok különböző trackekből állnak össze: dobpatternek, basszusvonalak, billentyűs illetve vokális elemek és így tovább.
A táncoló robotkutya |
Focistát mér a mez
Az angliai Birmingham Egyetem kutatói miniszámítógéppel felszerelt futballmezt (Sensevest) készítettek. A számítógép a labdarúgó mozgását, gyorsulását követné nyomon. Az adatokat rádióhálózaton keresztül továbbítaná. A jelenlegi modell még nem alkalmazható, ugyanis némileg akadályozza a mozgásban a sportolót.
Az Egyesült Államok hivatalos szervei úgy döntöttek, hogy a jövőben a gyanús levelek vizsgálatát és elemzését speciális robottal végeztetik. Azt még nem tudni, hogyan dolgozik majd a robot, és azt sem, hogy hol állították elő.
Az izraeli Weizmann Intézet kutatói DNS-molekulákból álló, nanoméretű számítógépet építettek. Ez a világ első computere, melyben az input, az output, a szoftver és a hardver egyaránt szerves molekulákból áll. Sokan a DNS-alapú gépekben látják a jövőt: potenciálisan sokkal gyorsabbak, és a miniatürizációt is jobban "tűrik", mint a hagyományos számítógépek.
A Torontó Egyetemen egy, a fotonok manipulálására alkalmas "kapcsolót" fedeztek fel. A felfedezés új korszakot nyithat a kvantumszámítógépek történetében. "Ez a kapcsoló lehetővé teszi egy foton számára, hogy úgy befolyásolja a többi foton áramlását, mint ahogy a PC tranzisztorai ellenőrzik az elektronok mozgását" - nyilatkozta Aephraim Steinberg professzor.
Nanoprizma, kvantumpontok
Az Északnyugati Egyetem (Evanston, Illinois) tudósai a biodetektorokat tökéletesítő, azaz a biológiai hadviselés elleni védekezés hatékonyságát fokozó nanoprizmát hoztak létre.
A Texas Egyetem (Austin) kutatói emberi neuronokhoz kapcsolható nanokristályokat ("kvantumpontokat") fejlesztenek. Ha sikerrel járnak, új távlatok nyílnak meg a biolektronikus eszközök (agybeültetések, neurális számítógépek, stb.) történetében.
Az Intel november 15-én bejelentette, hogy - saját rekordját megdöntve - tizenöt nanométer hosszúságú tranzisztort gyártott. A tranzisztor a jövő szupergyors chipjeinek alapegysége lesz. Az ilyen tranzisztorral készült processzorok első generációja 2009-re várható.
A központosított rádióhálózat és a Mesh radio |
2002 elején, Cardiffben (Wales) egy új típusú, rendkívül gyors (4 megabájt/sec), vezeték nélküli hálózat, "Mesh radio" kezdi meg működését. És akkor se lassul le, ha sokan használják egyidőben - állítják a fejlesztők.
A következő generációs robotkarokat a polip karjai alapján modellezik - nyilatkozta Tom McKenna, az amerikai Tengerészeti Hivatal Kutatási Programja keretében futó projekt menedzsere. Minden egyes kar független periférikus idegrendszerrel és az agyból érkező utasításokat továbbító neurális áramkörrel bírna.
A Sony bemutatta híres robotállatának, Aibónak legújabb, táncoló modelljét, az ERS-220-at. Ezerötszáz dollárba kerül.
A 2001 Űrodisszea megvalósult találmányai
HAL szeme |