További Cyberia cikkek
Abszolút high-tech performance-ek: alkotójuk az emberi testről alkotott koncepciónkat kérdőjelezi meg. Vizsgálódásai, kísérletei középpontjában a technológiához fűződő viszonyunk áll, melyet ember-gép interfészek egész arzenáljával szemléltet: mesterséges végtagok, orvosi képek, robotika, VR-rendszerek, világháló.
Filozófiai alapok
Stelios Arcadiou |
Ugyanakkor az utóbbi években egyre többet emlegetett genetikus tervezést (meg az egész biogenetikus fejlődést, úgy általában) viszonylag ritkán hozza szóba. Tipikusnak aligha nevezhető, viszont egyértelmű cyborg-modellben gondolkozik. "A testek egyszerre zombik és cyborgok" - vallja. Újra kell pozícionálni, azaz megszabadítani biológiai-pszichológiai jellegétől, és át kell helyezni "a kiterjesztés és az interfész cyber-zónájába." Nem csak "bedrótozni" és meghosszabbítani, hanem implantációkkal úgy felerősíteni, hogy jobban alkalmazkodjon a megváltozott és állandóan változó körülményekhez, vagy készen álljon (egy viszonylag távoli jövőben) a világűrbe történő migrációra. Üregeket fúrni belé, dehidratálni, szintetikus szövetekkel helyettesíteni a bőrt, miközben a (maradék) belső szerveket nanobotok regenerálnák.
Ne az énre, hanem a szerkezetre koncentráljunk: a hagyományos (plátói, kartéziánus, pszichoanalitikus) metafizikai ellentétpárok, megkülönböztetések (test-lélek, agy-elme, stb.) ugyanúgy feleslegessé, idejétmúlttá váltak, mint az "archetipikusról" és az "allegorikusról" folytatott posztmodern locsogások.
Az én, a szexuális különbségek, illetve a szimbolikus iránti megszállottság elveszítik meghatározó jellegüket. A kibernetikus rendszerek vezérlik, feltérképezik, módosítják és automatizálják a testet: "már nem a gondolatok, hanem a formák szabadsága számít." Korábban arról folytak a viták, hogy a társadalom engedélyezi-e tagjainak a szólásszabadságot. Megvalósult, nincs jelentősége többé. Annak azonban sokkal inkább, hogy az emberi faj hozzájárul-e az individuumok önálló genetikai kódolásához. Hogy minél változatosabbak, szerteágazóbbak legyenek formák és funkciók...
Az információ mítosza
"Az információ az idejétmúlt testet aládúcoló művégtag" - nyomatékosít a tudós-művész. A mérhetetlen adatbányászat nemcsak értelmetlen, jelentés nélküli szertartás, de egyben halálosan romboló, bénító folyamat is. Csábítja a tudatot, és biológiailag igazoltnak tűnik, holott csak a test "meghaladott pleisztocén programját" elégíti ki. A kortex egyre több adatra vágyik, ám képtelen többé tárolni és feldolgozni azt. Óverdózis. Ha nem éppen ékesen, de a specializáció is az információ szerep-váltását bizonyítja: míg korábban a valóság megértésének egyik eszközéül szolgált, addig jelenleg ellentmondásos, fragmentált, összefüggéstelen és feldolgozatlan adathalmazokat generál.
Ezért kell a testnek függetlenítenie magát az evolúció folyamán magába szívott biológiai, kulturális, planetáris tartamoktól.