Hiroshi Ishiguro, az Oszaka Egyetem tanára és kutatótársai a szigetország ismert robotgyártójával, a Kokoróval közösen hozták létre a Geminoid TFM nevű androidnőt. A professor már a múltban is fejlesztett emberküllemű robotokat. Az egyiket például sajátmagáról mintázta.
A robotlány bemutatóján az eredeti modell is jelen volt, és igencsak elcsodálkozott. „Úgy éreztem magam, mintha ikertestvérem lenne” – nyilatkozta utána.
Az androidnő mozgatni tudja gumifejét, s képes mosolyogni (szabatosan fogalmazva: úgy tenni, mint aki mosolyog), széthúzott szájjal vigyorogni, nevetni. Tizenkét, légnyomással működtetett mozgatóelemmel szerelték fel, mozgása úgy szinkronizálható, hogy emberi tevékenységeket tudjon utánozni.
„Egy új technológia mindig kivált félelmeket, generál negatív véleményeket, ugyanakkor egyértelmű célunk volt emberi érzelmekhez hasonló dolgokat kifejező robotok elkészítése” – mondta Hiroshi Ishiguro.
Azt is hozzátette, hogy eljön az idő, amikor az androidok annyira emberi módon viselkednek majd, hogy azt hisszük, emberek. Egyelőre csak öt-tíz másodpercig nem tudjuk róluk, hogy gépek. Viszont, ha gondosan kiválasztjuk a megfelelő szituációt, akár tíz percre is feltolhatjuk ezt a bizonytalansági időt.
A fejlesztők gépüket valódi élethelyzetekre tervezték, például kórházi alkalmazására számítanak. „Máris vannak adataink, melyek azt bizonyítják, hogy a robot pozitív hatással volt betegekre, feléjük bólogatva és mosolyogva, lelki biztonságot nyújtott nekik orvosi vizsgálat közben” – jelentette be Satoko Inoue, a Kokoro szóvivője.