További Hardver cikkek
A Sony azt tervezi, hogy elhozza az OLED-tévéket Európának is. Idén már nem jutnak el hozzánk az új, szupervékony készülékek, de 2009-ben befuthat az első kijelző. A döntés fellendítheti az OLED-iparágat is, ugyanis az európai a világ legnagyobb laposképernyő-piaca.
Még drágák
Az újdonságok vékonyabbak, kevesebbet fogyasztanak, jobbak a színei, mint az lcd-knek vagy a plazmáknak, és a gyártók abban bíznak, hogy ezek lesznek a jövő lapostévéi.
A mozaikszó az Organic Light Emitting Diode-ot takarja, azaz organikus fénykibocsátó diódákról van szó. Ezekben a tévékben a fény a két elektróda közti szerves anyagban, a pozitív és negatív töltések találkozásakor keletkezik.
A Sony kezdte el először forgalmazni ezeket a készülékeket, még 2007 végén, igaz, akkor csak Japánban. Az amerikai piacon idén év elején indult meg a forgalmazás, Európa szokás szerint csak harmadikként jut hozzá a legújabb technológiához. A 11 colos tévé három milliméter vékony, és 200 ezer jenbe, 300 ezer forintba kerül, nálunk garantáltan drágább lesz.
Az európai start pontos időpontjáról azonban nincs hír, a Sony szóvivője csak annyit árult el, hogy megszületett a döntés, hozzánk is jön a készülék.
Akármikor is következik ez be, a DisplaySearch szerint nem kell attól tartani, hogy letarolja a piacot. A piacelemző szerint 2009-ben körülbelül 200 ezer OLED-tévé találhat gazdára, és még 2012-ben is csak 2,8 millió eladott készülékkel számolnak a szakértők.
Mások is vannak
Persze az lcd-k ettől még nem nyugodhatnak meg, mert nemcsak az OLED van a trónkövetelők között. Játszik még a SED-tévé (Surface-conduction Electron-emitter Display), ami úgy működik, mint a hagyományos képcsöves kijelzők: elektronokat lő egy ernyőre, így jönnek létre a képek. A készülékben azonban nem egy elekronágyú, hanem több ezer nanorészecske dolgozik, ami ígéretesen hangzik, kár, hogy a készülékhez nem lehet hozzájutni. Azt már a fejlesztés elején sejteni lehetett, hogy a SED-tévék nem lesznek olcsók, időközben azonban többször félbeszakadtak a kutatások, az utóbbi években meg főleg azon vitáznak a háttérben a cégek, hogy pontosan kihez tartozik a szabvány, és milyen feltételekkel indulhatna meg a gyártás.
Sokkal több esélye van a lézertévének, amit az idei CES-en ismert meg a nagyobb közönség. A tudósítók szerint az ott bemutatott 65 colos, lézer-háttérvilágítású kijelző nyújtja a legélénkebb színeket, amikkel ember valaha találkozott: csodálatos a piros, a kék és a zöld is, ráadásul sikerült kivédeni az egyik legnagyobb problémát, a fekete elszürkülését is. A Mitsubishi a lézertévé 3D-s verzióját is bemutatta, és azt ígérte, hogy még idén piacra dobja az első készüléket, méghozzá nem sokkal drágábban, mint amennyiért egy lcd-t megkaphatunk.