További Hardver cikkek
Most már hivatalos. A Toshiba közleményben tudatta a világgal, hogy a továbbiakban nem fejleszt, gyárt vagy árul hddvd-lejátszót és írót. A készülékek forgalmazását valószínűleg márciusban állítják le végleg. A lemezek tömegtermelését, és a pc-kbe szánt egységek gyártását valószínűleg ugyanekkor szüntetik be. A részvényesek valószínűleg számítottak rá, hogy eljön a vég, sőt még örülnek is: a hírre öt százalékot erősödött a Toshiba árfolyama.
Hosszú ideje
Nehéz elhinni, hogy egy hónappal ezelőtt még javában folyt a kétezres éve közepe óta tartó formátumháború. A bluray mögött álló Sony és a hddvd kifejelesztéséért felelős Toshiba elszántan küzdött, hogy saját technológiája legyen a jövő dvd-je, de már az elején tudni lehetett, hogy csak egy maradhat. A küzdelem kezdetén még sokan a hddvd-re tettek: a DVD Forum a formátum mögé állt, ráadásul eleinte strapabíróbbnak és olcsóbbnak tűnt, mint a Sony bluray-e. Nem volt jelentős különbség a technológiákban sem, csak a tárolókapacitásban: egy réteg esetén a bluray 25 gigabájtot, a hddvd 15 gigabájtot kínált, nagyfelbontású filmek nézése közben azonban nem látszott az eltérés: mindegyikre ráfért egy hosszabb mozi.
Bár a piackutatók rég megjósolták, hogy a bluray lesz a győztes, ez csak 2008 elején vált egyértelművé, amikor igencsak megcsappant a hddvd-technológiát támogatók köre. Múlt héten újabb két kereskedőcég, a NetFlix és a BestBuy is átállt a bluray támogatói közé. Bár a Toshiba pénteken még cáfolta, hogy nem támogatja tovább a hddvd-t, a Reuters által megkérdezett iparági szakértők előre jelezték, hogy a Toshiba befejezi a harcot.
DVD | HD | BD | |
---|---|---|---|
Lemez átmérője | 120 mm | 120 mm | 120 mm |
Lézer hullámhossza | 650 nm | 405 nm | 405 nm |
Rétegek kapacitása | 4,7 gigabájt | 15 gigabájt | 25 gigabájt |
Sebesség | 11 Mbps | 36 Mbps | 36 Mbps |
Maximális kapacitás | 8,5 gigabájt | >100 gigabájt | >100 gigabájt |
Ted Schadler, a Forrester Research elemzője viszont már 2005 végén úgy nyilatkozott, hogy a formátumháború eldőlt, a Sony nyert, a piacnak azonban még két évre lesz szüksége ahhoz, hogy felfogja, nem érdemes a Toshiba lejátszóját vásárolni. Ezentúl érdemes lesz Schadlerre odafigyelni, mert látnoki képességekkel rendelkezik: egészen pontosan két év és három hónap kellett ahhoz, hogy hivatalosan is bebukjon a hddvd.
Az elsőségért folytatott harc mögött komoly dollármilliárdok álltak. A pontos összegeket nem lehet tudni, mindenesetre a dvd esetében 12 dollár jár lejátszónként a standardadónak, ha számítógépes meghajtóról van szó 5 dollárt kell fizetni, lemezenként pedig 12 centtel hízik a formátum kifejlesztőjének számlája. Hasonló szabadalmi díjakról lehet szó a bluray meg a hddvd esetében is, a nyertes tehát már előre óriási bevételre számíthatott még akkor is, ha egyetlen saját lejátszót vagy lemezt sem ad el.
A Toshibát segítette, hogy előbb dobta piacra asztali olvasóját, igaz, az meglehetősen lassú, nehézkesen működő szerkezet volt. Az első hónapokban előnyre is tett szert a formátum, a Sony azonban brutális ellencsapásra készült: beépítette a PlayStation 3-ba a bluray-olvasót, ezzel egy lapra tett fel mindent. Az elemzők is fogták a fejüket, hiszen előre lehetett tudni: a konzol sikere esetén óriási bázisa lesz az optikai adattárolónak, a drága bluray-dióda viszont eladhatatlanná teheti a PS3-at. Végül mindkét forgatókönyv megvalósult, a konzol ugyan nem lett annyira sikeres, mint lehetett volna, viszont a bluray-tábor kapott egy tízmilliós bázist, nagyjából összejött a kritikus tömeg.
Közben viszont nem igazán fogytak a filmek. A vásárlók kivártak, senki nem akart olyan lejátszót venni, aminek a támogatása a későbbiekben megszűnik (akik mégis belevágtak egy hddvd-olvasóba, most érzik csak igazán, milyen rosszul döntöttek). A harc első évében, 2006-ban például csak alig másfélmillió lemez fogyott, miközben az év legsikeresebb dvd-jéből, a Karib tenger kalózaiból az első hétvégén 10,5 milliót adtak el. A példányszámok persze folyamatosan emelkedtek, de sosem értek el olyan szintet, hogy generációváltásról lehetett volna beszélni: 2008 elején még mindig a dvd az úr.
Rétegek
A fejlesztések közben nem álltak le, a laborokban mind több réteget pakoltak a lemezekre, a Toshiba elállt a háromrétegű, 45 gigabájtos hddvd-vel, mire a Sony a négyrétegű, 100 gigabájt bluray-jel válaszolt. Mindez hidegen hagyta a piacot, hiszen a filmeknek nem volt szükségük ennyi helyre, és bár a Toshiba rétegenként hatvan százalékkal kevesebb gigabájtot kínált, ebből a vásárlók nem láttak semmit: a mozik pont ugyanúgy néztek ki mindkét lemezen.
A gyártók olyan olvasókkal próbáltak életet lehelni a piacba, amik mindkét formátumot kezelték, ezekben a fejlesztésekben főleg a Samsung meg az LG járt az élen, de a végeredmény kiábrándító volt: a lejátszók többnyire annyiba kerültek, mint ha külön megvettünk volna egy hddvd- és egy bluray-olvasót. Ugyanígy zsákutcának bizonyultak a többformátumú lemezek is, a Warner próbálkozott a Total HD-vel, de az egyik oldalán hddvd-kompatibilis, a másikon bluray-kompatibilis diszk nem kellett senkinek.
Az elmúlt években főleg azért folyt a harc, hogy minél több támogatót sikerüljön felsorakoztatni az egyes formátumok mögött. A Sony és a Toshiba elsősorban a hollywoodi stúdiók kegyeit kereste, a közelmúltig nagyjából hasonló eredménnyel. Az eladásokban sem mutatkoztak óriási eltérések, a kezdetektől 2007 áprilisáig 1,2 millió műsoros bluray-lemezt értékesítettek az Egyesült Államokban és 937 ezer hddvd-t, igaz, utóbbi két hónappal korábban került piacra, tehát a formátum lemaradása még nagyobb volt, mint amekkorának elsőre tűnt. Tavaly év végére aztán már ötven százalékkal több bluray-lejátszót adtak el, mint amennyi hddvd-olvasót sikerült értékesíteni, és ebben az adatban nincsenek benne a PlayStation 3-eladások. Még nagyobb a különbség, ha a hd-tartalmakért rajongó Japánt vesszük alapul, ahol már 90 százalékos volt a bluray piaca, hddvd-t szinte nem vett senki.
Egy hónap
A küzdelem nem dőlt el egészen addig, amíg a legnagyobb hollywoodi stúdió, a Warner idén januárban be nem jelentette, hogy a bluray mellé áll. A közleményt a CES előestéjén adták ki, és az rá is nyomta a bélyegét a kiállításra: a Sony ünnepelt, a Toshiba lefújta a nagy hddvd-bulit, a japán gyártó standja szomorúan, üresen állt.
A Warner döntésének hírére a hddvd forgalma óriásit esett, a nagyjából kiegyenlített küzdelem mészárszékké változott: a bejelentés utáni héten a bluray-lejátszók részesedése az NPD felmérése szerint elérte a 92,5 százalékot, a Toshibának csak 7,5 százalék maradt. Akkor már mindenki tudta, hogy csak idő kérdése, és lehúzzák a rolót.
Múlt héten aztán a kereskedők is elfordultak a hddvd-től, a NetFlix és a BestBuy is átállt a bluray támogatói közé. Bár a Toshiba pénteken még cáfolta, hogy nem támogatja tovább a hddvd-t, a Reuters által megkérdezett iparági szakértők előre jelezték, hogy a Toshiba befejezi a harcot.
A Sony mindenesetre nyert, a Toshiba bukott, de lehet, hogy csak a Microsoft járt jól, dacára annak, hogy az Xbox 360-hoz eddig hddvd-olvasót árult. Elemzők szerint nem véletlen, hogy a szoftveróriás az előre vesztesnek kikiáltott szabvány mögé állt, amíg ugyanis zajlott a formátumháború, és az emberek nem tudták, mit vegyenek, növekedésnek indulhatott az online letöltések piaca. Redmondban meg inkább ebben a szegmensben bíznak, elképzelhető tehát, hogy csak azért tartották életben a hddvd-t, hogy időt nyerjenek.