További Hardver cikkek
Önállóan dokkoló robottal jutott be a Budapesti Műszaki Főiskola a német Phoenix Contact robotikai versenyének döntőjébe. A zsűri 2007 decemberében beválasztotta a csapatot a második fordulóba, ezzel a robotépítők háromezer eurós költségevetéshez jutottak, amiből a gyakorlatban is megvalósíthatták ötletüket. A magyarok a megépített robottal továbbjutottak a döntőbe, amelyet március 13-án rendeznek meg Németországban. Itt már csak a legjobb harminc csapat mérheti össze tudását.
A lelkes diákokból álló fejlesztőcsoport vezetője Kucsera Péter, a Budapesti Műszaki Főiskola tanársegédje, aki egyébként a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen robotikát kutat doktoranduszként. A csapat tagja még Szalai Zoltán, Nagy János Sebestyén és Elek Csaba.
A rendszer egy helyváltoztatásra képes mobil egységből, egy dokkolóállomásból, és egy dokkolást segítő képfelismerő rendszerből áll. A mobil robot be tudja járni a kezelő által előre leprogramozott útvonalat, pozícióját a kerekek elfordulásának figyelésével számítja ki. Kezelői utasításra, vagy ha az akkumulátorok kezdenek kimerülni, képes pontosan visszaállni a dokkolóállomásra. A dokkolóra való beállást egy képfelismerő rendszer segíti, amelyet nem a robot fedélzetén telepítettek, mint a képen is látható. A kommunikációt ipari bluetooth kapcsolattal valósították meg.
A robot kezelője egy speciális programfelület segítségével követni és módosítani tudja a robot útvonalát, illetve a jármű leállítására vagy elindítására is képes.
Hóban, fagyban
A mobil robot nagyon megbízható ipari elemekből épült, a kommunikáció szabványos ipari hálózaton és buszrendszeren zajlik. A fejlesztők szerint a mobil robotfejlesztés egyedi, speciális igényekre gyártott elemekből rendkívül időigényes és költséges, ráadásul a rendszer megfelelő tesztelése nehezen megoldható. Az általuk készített rendszer -25 és +55 fokos hőmérsékleti viszonyok közt is stabilan működik, és a vezérlőegység kevésbé érzékeny a mechanikai behatásokra, mert nincsenek benne mozgó alkatrászek (például merevlemez).
Manapság több helyen is használnak mobil robotokat, a budapesti Honvéd Kórházban is ilyen szerkezetek végzik az osztályok közötti áruszállítást. A dokkolórobot is hasznosítható, Kucsera Péter csapata elsősorban védelmi célú katonai alkalmazásra gondolt. "A rendszerünk nagyon jó kiindulópontja lehet egy szárazföldi mobil robot-rendszernek, mely alkalmas katonai létesítmények őrzésére, védelmére." - mondja Kucsera.
Először védjenek
A robotok egy térképadatbázis segítségével képesek lehetnek előre leprogramozott útvonalak bejárására. A fedélzetükön elhelyezett infra és hőkamerák segítségével érzékelhetik a környezeti változásokat, például a mozgást, vagy az őrzött területen történt változásokat, például egy jármű megjelenését, és riaszthatják katonatársaikat. A villamos meghajtású, halk szerkezet könnyen észrevehetetlenné tehető. Az előre beprogramozott útvonalakon az őrszemek szabálytalan időközönként, véletlenszerűen tűnhetnek fel az adott objektum körül, így kijátszásuk igen bonyolult lenne.
"A mobil robotok elterjedése fokozatosan kell, hogy megtörténjen. A katonai alkalmazásoknál is törekedni kell arra, hogy a mobil robotok először védelmi feladatok ellátásában bizonyítsák alkalmasságukat." Emberéleteket mentve, hasznos információkat szolgáltatva elérhetik azt, hogy a társadalom elfogadja létezésüket. Kucsera szerint "a fegyverrendszerek autonóm, önállóan dönteni képes, mobil eszközön történő alkalmazása napjainkban társadalmilag nem elfogadott és feltehetőleg a közeljövőben sem lesz az."