
További Hardver cikkek
Évek óta fáradtan ébredek, és mostanáig abban a hitben éltem, hogy ez normális. Reggel hatkor szól az ébresztő, kimászom a konyhába, lefőzöm a kávét, kiöntöm a bögrémbe, két kanál cukor, kevés tej. Leülök a kanapéra, ölembe a laptop, kortyolgatás közben átfutom a híreket. Fél órával később már teljesen kinyílnak a szemeim, nyolc körülre összeszedem magam, délelőtt tízre megint hulla vagyok. Ilyen a legtöbb hétköznap. Nemcsak az enyém, sokaké.
Ígéret földje
Amikor az Axbo gyártója azt állítja, hogy egyáltalán nem kell fáradtnak lenni, fáradtan élni, akkor vagy túl nagyot ígér, vagy csak pofátlanul hazudik. Mint a napok óta szomjazónak azt mondani a sivatagban, hogy a következő homokbucka után egy Aquaparkot talál, ahol vizet permeteznek a levegőbe, úgy hűsítik a vendégeket. Ha a szomjazó a dűne mögött homokot talál, megöli az útbaigazítót, ha vízi paradicsomot, örökre hálás lesz neki.
Nem fokozom tovább: az Axbo tényleg működik, még ha ahhoz kevés is, hogy megváltoztassa az életünket.
Az osztrák gyártó terméke egy Apple-szinten is pofás dobozban érkezik, abban van az óra meg a két érzékelő. A készülék is a kaliforniai cég dizájnját koppintja, ami nem baj, mert a formatervezésben az Apple kiemelkedik az átlagból: az Axbo fehér kerete meg a középső, átlátszó lcd-panel miatt pont úgy néz ki, ahogy az elvárható egy közel ötvenezerbe kerülő ébresztőtől. Nyert is egy rakás díjat a forma.
Két gombot meg egy tekerőt találunk a keret jobb felső sarkában, ezekkel tudjuk beállítani az ébresztés idejét és dallamát (madárcsicsergéstől különböző dalokig terjed a választék), meg a hangerőt.
Van még a dobozban két méretben karszalag, meg a hozzájuk tartozó két darab érzékelő, a készülék ugyanis két ember ébresztésére alkalmas. A karszalagot, akár egy órát kell a karunkra húzni, aztán már csak annyi a dolgunk, hogy elaludjunk. Például a tengermorajlás hangjára, amit egészen addig játszik az óra, amíg ébren vagyunk. Aztán ha alszunk, lekapcsolja.
Alvás szakaszokban
Hogy honnan tudja, mikor vagyunk ébren? A karszalagba rakott érzékelő figyeli a mozgásunkat, és a közvetített jelek alapján felismeri az óra, amikor elszenderedtünk. Tudja, amikor mélyen vagyunk, és felismeri, hogy mikor ébredünk fel a legkönnyebben. Az alvásnak ugyanis több fázisa van, amik megmutatkoznak a mozgásunkban is, és ez a kulcs az Axbóhoz.
Az alvást két fő részre bontjuk: az egyik a gyors szemmozgás nélküli (NREM), a másik a gyors szemmozgásos (REM). Alvás közben több NREM és egy REM-ciklus fut végig körülbelül 90-120 percenként. Ha a gyors szemmozgásos szakaszban kelünk, könnyű az ébredés, ha valamelyik NREM-ben, fáradtnak érezzük magunkat. Különösen, ha a negyedik fázist kapjuk el.
Elalvás után egy átmeneti állapotba kerülünk, ami félúton van az alvás és az ébrenlét között. Ez az első NREM-fázis. A második szakaszban a szemmozgás teljesen abbamarad, az agyhullámok lelassulnak, a szívritmus és a testhőmérséklet csökken. A harmadik fázisban az agyhullámok tovább lassulnak, a negyedik fázisban meg az alvás legmélyebb szakaszába kerülünk: ilyenkor áll helyre a test energiaellátása, és ilyenkor ébredünk a legnehezebben.
Végül jön az ötödik szint, a REM-ciklus: felerősödik az agyi aktivitás, álmodni kezdünk, az izmok átmenetileg lebénulnak, közel kerülünk az ébrenléthez. Ilyenkor gyakran felnyitjuk egy pillanatra a szemünket, aztán alszunk tovább, és el is felejtjük az esetet. Ebből a fázisból a legkönnyebb ébredni, de szükség van a REM végigalvására is. Egy kísérlet során egereket keltettek fel az utolsó NREM-fázis után, így bár a szükséges alvásmennyiséget megkapták az állatok, a REM-fázis kihagyása miatt rövid időn belül elpusztultak.
Kötött sorrend
Az alvási ciklusok éjszakánként többször is megismétlődnek, átlagosan négy-hatszor, az alvás mindig a következő fázissorrendben játszódik le: 1-2-3-4-3-2-1-5. Látható, hogy egy hagyományos órával hét az egyhez az esélye annak, hogy rosszkor ébredünk. Ilyenkor a szervezet nem képes egyből átváltani, úgyhogy ha valakit a 4-es fázisban próbálunk felkelteni, az agy pillanatok alatt végigfut a 3-2-1-5-ös sorozaton. Érthető, hogy ebben az esetben miért vagyunk fáradtak, hiszen a szervezetet olyan sokk éri, amilyennel nem is kéne találkoznia, hiszen természetes körülmények között mindig a 5-ös fázisban ébredtünk (kivéve amikor támadt a mamut). A munkába járó emberek azonban akkor kelnek, amikor elő van írva, úgyhogy hetente többször is olyan támadást intéznek saját szervezetük ellen, amit az alig bír kiheverni.
Az alvás különböző fázisaiban az izmok állapota, a mozgás erőssége jól megkülönböztethető, és ezt használja ki az Axbo: figyeli testünket, és akkor ébreszt fel, amikor az 5-ös fázisban vagyunk, tehát amikor az szervezetünknek a legjobban esik.
Papíron jól hangzik a dolog, de a legfurább az egészben, hogy a módszer a gyakorlatban is működik. Sajnos csak egy hétig tudtam tesztelni az Axbót, de pár nap alatt kipihentebb voltam, mint korábban. Pedig a szokásosnál kevesebbet aludtam, hiszen az óra a beállított időt megelőző fél órában keresi a REM-fázist, és ébreszt, amikor kell, de sohasem később. Mivel az alvásom nem hajlandó a munkahelyemhez alkalmazkodni, többnyire nem a beállított időpontban van a REM-szakasz, és megesett, hogy fél órával, de 15 perccel szinte mindig korábban ébresztett az Axbo, mint egy hagyományos óra. Ennek ellenére könnyebben másztam ki az ágyból, mint máskor, és bár feltételezek némi placebóhatást is, ami később jött, az viszont már aligha csak a képzeletem szüleménye.
Mert bár öt-hat óra alvás után délelőtt 11-re már az Axbóval is kialvatlannak érzem magam, de nem a megszokott ólmos fáradtság tör rám, hanem olyasmi, ami mellett még hatékonyan tudtam dolgozni, beszélgetni, élni. Még kritikusabb volt az este, amikor másfél-két órával később jött rám az elviselhetetlen fáradtság, mint amúgy.
Hang nélkül nem megy
Persze vannak árnyoldalak is. Először is az Axbo nem helyettesíti az alvást, ha na napi 15-17 óránál többet töltünk ébren, menthetetlenül kimerülünk. Sokan talán viszolyognak a készüléktől a karra húzott adóvevők miatt, de miattuk kár aggódni: a mobilok, egyéb, az ágy köré rakott berendezések átlagosan egy watt erősségű rádióhullámokat bocsátanak ki, az Axbo alig 0,0001 wattnyit, és a karszalag is csak egyszer volt zavaró.
Funkcióból viszont kerülhetett volna több is bele: kettő karszalagot adnak az óra mellé, amivel két embert lehet ébreszteni, de nehéz kivédeni, hogy a korábbi csörgésre ne kelljen fel az is, aki még alhatna. A barátnőmnek és nekem ez nem okozott problémát, mert ő alszik mélyebben és én kelek előbb, de akinél fordított a helyzet, ott jól jönne, ha a karszalag némán, rezgéssel is tudna ébreszteni. Persze ilyenkor nem négy évig, hanem egy hónapig sem tartana ki az elem az adóegységben, amit egyébként egyben cserélnek, 40 euróért, kettőt ugye 80-ért.
Ezt a négyévente jelentkező költséget mindenképp hozzá kell adni az óra 50 ezer forintos alapárához, úgyhogy senkinek se legyen kétsége, ez egy drága ébresztő, ami csak részben oldja meg gondjainkat. Ha meg leküzdjük a stresszt, a kevés alvást, a frusztráltságot, nem is lesz szükségünk rá. Csakhogy a munkás hétköznapok nem a leküzdésről, hanem a felhalmozásról szólnak, úgyhogy szükségünk van mankókra, amik segítenek túlélni a hétfőtől péntekig tartó poklot. Vagy úgy is mondhatnánk, hogy életünk munkába járással töltött harmadát.
Axbo
47500 forinttól |Hivatalos Honlap
Az Axbót az EGZO Kft.-től kaptuk tesztelésre.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Zelenszkij nemet mondott Trumpnak, az amerikai külügyminiszter máris lépett
Összeomolhat a Trump-féle béketerv.
április 23., 08:30
- Gazdaság
Óriásit bukott a Tesla, ezért súlyos lépésre szánta el magát Elon Musk
Az autógyártó cégnek több mint hetvenszázalékos nyereségcsökkenéssel kell megküzdenie.
április 23., 08:15
- Sport
Olimpiai bajnokunk belelkesült a budapesti show-műsor hallatán
Gulyás Michelle úgy van sportága új tusájával, mint a kivezetett lovaglással: az egyiket imádja, a másikkal megküzd.
április 23., 07:54
- Tech-Tudomány
Kína ismét emberes űrmissziót indít az űrállomásra
A legénység csütörtökön indul, és október végén térnek vissza.
április 23., 08:03
- Gazdaság
Nyáron kiemelt bérezést és szálláslehetőséget kínál a Lidl a Balatonnál
Diákokat is várnak a magyar tengerhez és a Velencei-tóhoz.
április 23., 08:22
- Belföld
Nehéz lesz ma ügyeket intézni, sztrájkba kezdenek a közszolgálati dolgozók
A szerdai munkabeszüntetés csak a kezdet.
április 23., 07:40
- Gazdaság
Csányi Péter: Az OTP hegymenetben van a csúcs felé
Interjút adott a bank új vezérigazgatója.
18 perce
- Futball
Utolsó pillanatban lőtt góllal lépett közelebb a Man. City a Bajnokok Ligájához
A manchesteri Világoskékek a ráadásban szerezték a győztes találatot.
április 23., 08:03
- Külföld
Az Egyesült Államok külügyminisztériumának gyökeres átalakítását tervezik
Marco Rubio szerint jelenlegi állapotában a tárca túlduzzasztott és bürokratikus.
április 23., 07:57
- Belföld
Egy magyar bíboros, aki már a pápai trónon érezhette magát, de aztán történt valami
Bakócz Tamás karnyújtásnyira került a pápai tróntól, de a Mediciek befolyását ő sem tudta megtörni.
április 23., 05:52
- Kultúr
George Clooney reagált Donald Trump patkányozós kirohanására
Az amerikai elnök másodrangú színésznek nevezte őt.
április 23., 05:42
- Gazdaság
Lépett a kormány a klímaváltozás miatt, támogatások jönnek
Új rendeletekkel célozzák a károk gyorsabb kompenzálását.
április 23., 07:08
- Belföld
Lezuhant egy gyerek az esztergomi várfalról
Mentőhelikopterrel szállították kórházba.
április 23., 08:33
- Külföld
Percekkel a koncertje előtt lett rosszul Carlos Santana, mentővel szállították kórházba
A művész egy korábbi fellépésén is összeesett, akkor a műsor közben.
április 23., 07:23
- Külföld
Ne lehessen büntetlenül azt kiabálni, hogy „üsd a magyart fejbe”
Szigorítana a szlovák sporttörvényen a felvidéki magyar párt.
április 23., 05:53
- Külföld
Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg
Egyetlen húga él, egy argentínai idősotthonban.
április 23., 08:37
- Futball
Negyven lövésből csak egy ment be, de az az egy aranyat ért
Dani Olmo ennél fontosabb gólt aligha lőtt még.
április 23., 06:59
- Vélemény
Schiffer András: Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői
Már megjelent az ördögi terv: a kohéziós pénzek átcsoportosítása a hadiiparnak.
április 23., 09:00
- Gazdaság
A német náci rezsimhez hasonlította a volt amerikai alelnök a Trump-adminisztrációt
Az utóbbi időben záporoznak a kritikák a republikánusok vezette kormányra.
április 23., 06:21
- Belföld
Tömeges halpusztulás a Dunában, egy nap alatt 5 mázsa tetemet szedtek össze
Megijedni azonban nem kell.
április 23., 06:56
- Külföld
Hadüzenetet küldött Franciaország, leszámolnának egy veszélyes TikTok-trenddel
Már az Európai Unió szervei előtt is ismertek az anorexiát népszerűsítő videók.
április 23., 06:27
- Külföld
Donald Trump minden korábbinál keményebben nekiment Volodimir Zelenszkijnek, ultimátumot adott az ukrán elnöknek
április 23., 06:14
- Belföld
Nem fértek fel a pótlóbuszra, több órán át várakoztak az utasok Szombathelyen
A MÁV szerint tartalék járatokat kellett bevetni.
április 23., 06:31
- 120 yard
Egy ország nézte végig élőben a történelem legkínosabb csúszását
Kellemetlen órák utáni fellélegzés, majd három év mellőzés után indult a „halhatatlanság” felé.
április 23., 06:21
- Belföld
Nem engedte ki a megállóból, majd többször akadályozta a busz közlekedését egy autós
Az esetet egy másik jármű fedélzeti kamerája vette fel.
április 23., 06:05
- Belföld
Kiadták a figyelmeztetést, országszerte zivatarok és felhőszakadás várható
A hőmérséklet napközben 21 és 26 fok között alakul.
április 23., 05:53
- Belföld
Új szakmák és digitális bizonyítványok – frissül a magyar oktatási rendszer
Demográfiai kihívásokra és munkaerőpiaci igényekre reagálnak a változtatások.
április 23., 06:49